Місцеві вибори, нові міністри і фуа-гра: Що цікавого ухвалила сьогодні Верховна рада, а що залишилося за лаштунками

Пленарне засідання Верховної ради від 4 червня ознаменувалося купою доленосних рішень: були ухвалені кандидатури міністрів, законопроекти щодо місцевих виборів і крадіїв у законі. Програму діяльності уряду Дениса Шмигаля ж відправили на доопрацювання

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Місцеві вибори, нові міністри і фуа-гра:…

Depo.ua розповідає, як сьогоднішні рішення Верховної ради можуть вплинути на наше майбутнє.

Програму діяльності уряду Шмигаль попросив "забракувати" сам.

"Важливий зміст і якість документа. Важливо, щоб програма відповідала викликам, які є сьогодні, щоб вона була професійно написана, а головне – виконувалася і давала результат, а не залишалася мріями на папері, як це раніше часто бувало. Саме тому ми будемо просити народних депутатів відправити ту програму діяльності уряду, яка винесена на голосування, на доопрацювання", –сказав він з трибуни ВР. І додав, що після такого кроку Кабінет міністрів України зможе внести оновлену програму діяльності, розроблену спільно з парламентом, зі всіма комітетами. Після цього уряд буде очікувати на підтримку нардепів щодо документа.

Звільнення: Куди поїде Вадим Пристайко

Верховна Рада підтримала постанову про звільнення Вадима Пристайка з посади віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Зараз ходять чутки, що його можуть призначити послом України у Великій Британії 

Вадим Пристайко

Призначення: Хто така Ольга Стефанішина, нова віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Замість Пристайка Верховна Рада призначила на посаду Ольгу Стефанішину, яка вже кілька років робить кар'єру у сфері європоступу України.

"KPI моєї роботи – формування внутрішньої позиції України щодо формату і обсягу перегляду політично-економічної угоди про асоціацію, перегляд умов фінансування України, не лише як країни, з якою співпрацює ЄС, адже ми говоримо не лише про інтеграцію ринків. І налагодження взаємодії у форматі уряд-парламент-президент щодо розробки, реалізації та виконання рішень згідно з угодами річних національних програм Україна-НАТО на основі націнтересів України", – наголосила вона під час промови в парламенті. 

Новій віцепрем'єрці 34 роки, вона закінчила Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка. Також має диплом Одеського національного економічного університету за спеціальністю "Фінанси і кредит".  З березня по грудень 2017 року вона працювала директоркою Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції секретаріату Кабінету міністрів.  А у грудні 2017 року була призначена на посаду генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату.  У 2019-му балотувалася у парламент у списках партії "Українська стратегія Гройсмана" под номером 25, але політсила не подолала прохідний бар'єр. 

З новою віцепрем'єркою сьогодні виник курйоз - після оголошення про призначення всі стали вітати не її, а Ольгу Стефанишину з "Голосу", ексзаступницю міністра охорони здоров'я. Цікаво, що політкині мають не тільки однакові імена і прізвища з різницею в одну літеру, а й схожі наче сестри. 

Ольга Стефанишин нова віце-прем'єрка з питань європейської інтреграції ліворуч

 

Хто такий Олександр Ткаченко, новий міністр культури 

Верховна Рада України 263 голосами підтримала призначення нардепа від "Слуги народу" Олександра Ткаченка міністром культури та інформаційної політики.

Олександр Ткаченко на засіданні Верховної ради

Ткаченку 54 роки, закінчив факультет журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка і дві бізнес-школи – у Гарварді та в Сінгапурі. Кар'єру почав як телеведучий, працював кореспондентом Reuters, був автором і ведучим програми "Післямова".  У 1996-му став заступником генерального продюсера каналу "1+1", у 1999-му – гендиректором "Нового каналу".  Був радником в уряді Ющенка на громадських засадах. 

У 2008-му став заступником гендиректора телеканалу "РЕН-ТВ" у Москві. Пізніше цього ж року став гендиректором групи каналів "1+1 Media".  На більше ніж 10 наступних років закріпився на даній посаді. З цієї позиції новоспечений міністр і стартував у велику політику.

У період правління Віктора Януковича, за результатами щорічного дослідження Інституту масової інформації та Незалежної медіа-профспілки потрапив у десятку найбільших ворогів української преси у 2012—2013 роках. У 2019-му журналісти програми "Гроші" видали сюжет про те, що Ткаченко мешкає у будинку на Трухановому острові, який незаконно зведений у рекреаційній зоні. 

За пару днів до призначення міністром культури Ткаченко оголосив про намір балотуватися в мери Києва. 

"Думаю, настав час повернути гордість за те, яке місто може бути сьогодні та завтра. Містом для людей, а не для ненажерливих чиновників чи забудовників. Місто, в якому жити достойно, красиво і приємно. Тому вирішив брати участь у праймеріз "Слуги народу" на вибори мера міста. Повернемо собі гордість за Київ", – зазначив він. 

Це було очікуване рішення,голову комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики та почесного президента холдингу "1+1 media" вже кілька місяців називали одним з претендентів у мери Києва. Але шанси перемогти Кличка в нього були, можемо припустити, не великі. Хоча про те, що він зняв свою посаду з виборів, Ткаченко ще нібито не оголосив.

Законопроект про місцеві вибори: Що зміниться

Рада підтримала у першому читанні та за основу законопроєкт №3485 про місцеві вибори, який має на меті посилення партії влади й зобовʼяже органи місцевого самоврядування самостійно фінансувати місцеві вибори

За проголосували 292 нардепи. Проект закону  "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" передбачає збільшення кількості населених пунктів, де вибори пройдуть за партійною системою. У нинішньому Виборчому Кодексі під таку норму потрапляють міста з населенням понад 90 тисяч осіб, у запропонованому проєкті — норма торкнеться всіх міст й селищ, де живе понад 15 тисяч.

Також законом пропонується збільшення штрафів за здійснення передвиборної агітації особою, участь якої в передвиборній агітації заборонена законом, проведення передвиборної агітації поза строками чи в місцях, що заборонені законом, здійснення передвиборної агітації у формах та із застосуванням засобів, що суперечать Конституції або законам України.

Поява нових штрафів:

  • за підкуп виборця під час передвиборної агітації, агітацію референдуму;
  • за умисне публічне розголошення виборцем, учасником референдуму результатів свого волевиявлення шляхом демонстрації бюлетеня;
  • приховування або знищення виборцем, учасником референдуму свого виборчого бюлетеня;
  • перешкоджання здійсненню виборчих процедур, діяльності суб’єкта виборчого процесу. В особливих випадках – криміналізація таких діянь.

Посилення кримінальної відповідальності:

  • щодо обмеження займати певні посади, у випадках, коли особу засуджено за злочини проти виборчих прав і свобод громадян;
  • за надання неправдивих відомостей до ОВДРВ;
  • за незаконне використання виборчого бюлетеня;
  • за умисне порушення таємниці голосування;
  • вводиться кримінальна відповідальність за фальсифікацію, підроблення, викрадення або знищення виборчої документації, документів референдуму, печатки виборчої комісії або комісії референдуму.

Посилення кримінальної відповідальності порядку фінансування політичних партій:

  • за подання завідомо недостовірних відомостей у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру;
  • умисне здійснення та отримання "незаконного" внеску на підтримку політичної партії;
  • вводиться поняття "підкуп кандидата", відповідальність за який прирівнюється до підкупу виборця.

Відомо, що 3 червня закон №3485 рекоментував нардепам ухвалити профільний комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Закон про злодіїв в законі: Кримінальним авторитетам трошки ускладнили життя

Верховна Рада розглянула у повторному другому читанні та схвалила в цілому проєкт закону №2513 про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою.

Внесений до парламенту президентом Володимиром Зеленським ще 2 грудня 2019 проєкт закону пропонує внести зміни до Кримінального кодексу. Зокрема до термінів "організована група" та "злочинна організація" додається поняття "злочинна спільнота" та визначається відповідальність за злочини, вчинені нею.

Так, злочин визнається вчиненим злочинною спільнотою, якщо він скоєний стійким ієрархічним об'єднанням декількох осіб (п'ять і більше), учасником, організатором, керівником та/або координатором якої є "злодій у законі". "Злодієм у законі" визнається особа, яка дотримується притаманних злочинному середовищу традицій і правил поведінки, користується авторитетом серед осіб, які вчиняли кримінальні правопорушення, керує, координує та/або організовує діяльність злочинної спільноти чи її частини або є учасником такої спільноти.

Створення злочинної спільноти або керівництво такою спільнотою чи участь у ній, або участь у злочинах, вчинюваних такою спільнотою, – караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років.

Окрім того, пропонується, що перебування особи в статусі "злодій у законі" каратиметься позбавленням волі на строк від 7 до 10 років з конфіскацією майна.

У пояснювальній записці зазначається, що документ було розроблено з метою припинення діяльності злочинних спільнот, учасників таких спільнот, притягнення до кримінальної відповідальності "злодіїв у законі", а також інших учасників злочинних спільнот та осіб, причетних до створення та функціонування злочинних спільнот.

Наголошується, що схвалення законопроєкту сприятиме збільшенню ефективності протидії правоохоронних органів у боротьбі з організованою злочинністю і зменшенню впливу на важливі суспільні та політичні процеси з боку "злодіїв у законі", зниженню соціальної напруги, зростанню довіри населення до правоохоронних органів та держави в цілому, стабілізації суспільно-політичної обстановки в державі, а також створить умови для сталого розвитку, впровадження ефективних реформ, економічного та соціального добробуту населення.

Новий митний тариф за стандартами СОТ: Що це таке

Верховна Рада України ухвалила за основу та в цілому проект Закону № 3228 про Митний тариф України. 

Проектом Закону пропонується нова редакція Митного тарифу України, в основу якого покладено версію Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності , побудовану на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2017 року  на рівні перших шести знаків (офіційне видання ВМО) і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу на рівні сьомого і восьмого знаків (Official Journal of the European Communities, L 294 від 28.10.2016, vol. 59), з урахуванням зобов’язань в рамках СОТ.

При цьому проектом нового Митного тарифу України не передбачається зміна ставок ввізного мита на товари, а змінюється тільки класифікація, опис та додаткові одиниці виміру та обліку окремих товарів. У випадку об’єднання кодів подібних товарів з різними ставками ввізного мита до уваги брались обсяги торгівлі такими товарами та зобов’язання перед СОТ.

"Майбутнє" проти фуа-гра

В Україну можуть заборонити привозити фуагра - відповідний законопроект про заборону імпорту запропонував народний депутат Антон Яценко із депутатської групи "За майбутнє" і він був зареєстрований в Раді 3 червня, як проєкт закону про внесення змін до закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" щодо заборони імпорту фуа-гра" №3580. Але станом на ранок 4 червня, текст законопроєкту на сайті парламенту відсутній. Сам нардеп поки також ніяк не пояснив свою позицію. 

фуа-гра

Зазначимо, що ця ідея не висмоктана з пальцю, адже виробництво фуа-гра, під час якого гусей годують силоміць, доки їхня печінка не збільшиться, вважається неетичним в низці країн. Фуа-гра законодавчо заборонено в Австрії, Німеччині, Данії, Італії, Люксембурзі, Норвегії, Польщі, Туреччини, Фінляндії, Хорватії, Чехії, Аргентині, Великій Британії, Швеції, Швейцарії. В Ізраїлі виробництво фуа-гра є кримінальним злочином.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme