Основні кандидати в мери найбільших міст на місцевих виборах: Інфографіка


Розповідаємо, хто візьме участь в місцевих виборах в Києві, Одесі, Львові, Харкові та Дніпрі  і які в цих кандидатів шанси на перемогу

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Основні кандидати в мери найбільших міст…

 

Передвиборча кампанія ще офіційна не почалася, але багато хто вже робить висновки про те, хто в ній переможе. Depo.ua розповідає про найбільш вірогідних кандидатів у мери найбільших міст нашої країни

Кандидати в мери Києва: Кличко та інтрига навколо Притули

Безумовним лідером перегонів у столиці, за даними всіх соціологічних служб, є чинний міський голова Віталій Кличко: понад 40% киян готові проголосувати за нього просто зараз. Важливо й те, що Кличко може похвалитися позитивною динамікою свого рейтингу: за останній рік його електоральна підтримка лише зростає.

Рейтинг кандидатів в мери Києва інфографіка

Здобув би перемогу над усіма суперниками Кличко і в змодельованому соціологами другому турі голосування (уникнути якого навіть суперпопулярному голові міста навряд чи вдасться). Тож навіть попри численні запитання, які мають до роботи свого мера жителі Києва, реальних конкурентів у колишнього славетного боксера поки немає. І це велика претензія до всіх без винятку політичних сил, жодна з яких за останнє п’ятиріччя не спромоглася виростити гідного конкурента чинному голові столиці.

Змодельований соціологами другий тур голосування за мера Києва. Інфографіка

Далеко позаду мера залишилася група політиків, важливим завданням яких буде завести до Київради побільше депутатів і почати там свою гру або в коаліції зі "Слугою народу", або в опозиції до влади.

Другий ешелон кандидатів у мери теж здебільшого відомий. Всі вже розгорнули кампанію на зовнішніх рекламних носіях. Цікаво, що другим з 11,6% симпатій опитаних жителів столиці досі йде шоумен Сергій Притула, який про свою участь у перегонах досі не заявив. Наразі він асоціюється з партією "Голос". В партії заявляють, що мають трьох кандидатів, але імен не називають.

Майже 10% опитаних підтримують кандидата від "слуг" Ірину Верещук, яка виграла партійні праймеріз. 9% мають намір проголосувати за телеведучого Андрія Пальчевського, власника медичної клініки "Євролаб", який на білбордах, що з’явилися на вулицях Києва і в регіонах, рекламує партію імені себе - "Перемога Пальчевського". За нардепа і кандидата від партії "Європейська солідарність" Олексія Гончаренка – 5,4%. Інші претенденти, серед яких колишній голова столичної адміністрації часів президента Януковича Олександр Попов, екс-мер Олександр Омельченко, Андрій Іллєнко від об’єднання "Свобода", співголова партії "Опозиційна платформа – За життя" Вадим Рабінович, Віталій Нестор від "Батьківщини" та інші, поки мають менше 5% підтримки.

Якщо не станеться форс-мажорів і на печерські пагорби не прилетять "чорні лебеді" несподіванок, то головне для Кличка – не робити критичних помилок, щоб утретє всістися в мерське крісло. Більш складним є питання про те, скільки депутатів будуть вірні йому у новому складі міської ради та чи не опиниться Кличко без підтримки в Київраді. Його "УДАР" більшу частину нинішньої мерської каденції Кличка нічим містянам не запам’ятався . Тому доведеться змагатися на рівних зі "слугами", "Євросолідарністю", "ОПЗЖ", "Батьківщиною". Саме на виборах до Київради цієї осені й точитиметься найбільш запекла боротьба.

Харків: Хто буде конкурентом Кернеса на місцевих виборах 2020 

Нинішній мер Геннадій Кернес на свій третій термін балотуватиметься від створеного ним "Блоку Кернеса – Успішний Харків", а не, як очікувалося багатьма, від спільної з одеським мером Геннадієм Трухановим партії "Довіряй справам".

У кріслі мера Геннадій Адольфович суттєво зачистив політичне поле рідного міста від конкурентів. Зокрема, відзначають місцеві оглядачі, монополізував ринок зовнішньої реклами – лайтбокси, білборди, тому про його конкурентів якщо й буде чути, то не дуже гучно. На користь Кернеса працює імідж "міцного хозяйственника". Складається враження, що Харків і справді достатньо доглянутий – у цьому сенсі перша столиця дає фору тому ж Києву. Харківський голова, попри непростий характер, вирізняється вмінням налагоджувати стосунки з кожною чинною, що теж посилює його позиції. Було так за Януковича, Порошенка, мало що змінилося і при Зеленському.

Навряд чи серйозним конкурентом Кернеса на виборах-2020 стане кандидат від "Слуги народу". Тим паче що ім’я його поки й не назване: звучать кілька прізвищ, однак остаточна кандидатура буде оприлюднена ближче до формального початку кампанії. Місцева організація "слуг" на Харківщині почала офіційно діяти лише у червні 2020 року, та й досі системної роботи з виборцями в області "слуги" не ведуть.

На що у Харкові очікують, то це на включення у боротьбу за посаду мера Юлії Світличної, лідерки щойно створеного іменного блоку "Разом!". У березні 2020 року вона з результатом 77,5% виграла довибори до парламенту по округу в Харківській області. Колишня голова Харківської ОДА – впізнавана в регіоні фігура. Але деякі оглядачі вважають, що рейтинг Світличної в області вищий за показник її підтримки безпосередньо в Харкові. Особливістю місцевого політичного ландшафту є те, що за спиною Світличної спостерігачі вбачають постать лідера обласної організації "Опоплатформи" Ігоря Райніна. Саме їй поступився посадою глави ОДА Райнін, коли перейшов працювати главою президентської адміністрації Порошенка.

Опонуватиме Кернесу місцевий політик і бізнесмен, народний депутат кількох скликань, колишній член фракцій "Батьківщина", Партії регіонів, тощо Олександр Фельдман. У нинішньому складі Ради він входить до фракції "ОПЗЖ". Але особистий рейтинг у місті навряд чи дає Фельдману підстави розраховувати на перемогу в боротьбі за пост мера.

Інфографіка. Кандидати в мери Харкова

 

Щодо ж боротьби за мандати у міській раді, то на Харківщині вона точитиметься головним чином між "Блоком Кернеса", "ОПЗЖ", "Блоком Світличної "Разом", "Євросолідарністю" і "Партією Шарія". І навряд чи Кернесу вдасться так просто, як 2015 року, сформувати монобільшість від своєї партії і продовжувати одноосібно ухвалювати ключові рішення. П’ять років тому мерові вдалося усунути з виборів головного конкурента – "Опозиційний блок", зробивши це за формальними бюрократичними причинами. Відтак переважна більшість голосів виборців з колишнього табору регіоналів пішли за тодішню партію Кернеса "Відродження", що дало їй змогу здобути 57 з 84 мандатів у міській раді. Зараз же ситуація дещо інша, і за голоси доведеться поборотися.

Місцеві вибори в Одесі: Чи є альтернатива Труханову

Головним конкурентом ГеннадіяТруханова у боротьбі за вплив на Одеську міську раду нового скликання є "Опозиційна платформа – За життя". У квітні депутатська група "ОПЗЖ" з’явилася в нинішній міськраді, і тут же почала виходити з численними соціально-популістськими ініціативами, відбираючи імідж "захисників простих одеситів" у партії Труханова "Довіряй справам". За формуванням групи, вважають аналітики, стоять народні депутати від ОПЗЖ Микола Скорик і Тетяна Плачкова. Хтось із них вочевидь складе конкуренцію чинному меру і в боротьбі за посаду міського голови восени-2020. Впливовою в місті силою є й "Слуга народу", яка має популярність майже у кожного четвертого виборця. Ця трійця переважно і змагатиметься за "призові" місця в Одеській міській раді.

Щодо ж диспозиції перед офіційним стартом виборчої боротьби, то у червні перше місце в рейтингу симпатій одеситів посідав Труханов (уперше його обрали мером Одеси 2014 року, а за рік переобрали), якого готові підтримати майже 49% опитаних виборців. І це попри те, що над Трухановим продовжують висіти кримінальні справи: зокрема, САП і НАБУ скерували до Вищого антикорупційного суду справу щодо подання недостовірних відомостей на 16,3 млн грн у декларації за 2017 рік. У тому ж суді триває розгляд ще двох справ, де фігурує Труханов: про декларування недостовірної інформації за 2015-2016 рр і заволодіння 92 млн грнз бюджету внаслідок придбання у власність приміщення адмінкорпусу колишнього заводу "Краян" за завищеною вартістю.

 

Труханов перемагає і в змодельованому соціологами другому турі виборів, даючи фору всім опонентам.

Місцеві вибори в Одесі. Інфографіка

З великим відривом за Трухановим йде ексглава Одеської ОДА Михеїл Саакашвілі, роботу якого в місті позитивно оцінили 13,7%. Та хоч розмови про його участь у виборах і точилися, навряд чи він буде балотуватися в мери Одеси: колишньому президенту Грузії є чим займатися і в статусі керівника Ради реформ, створеної Банковою при уряді.

У середовищі "Слуги народу" поки немає єдиної позиції щодо того, хто ж виступить у бій з міцним одеським головою. Називали ім’я нардепа-мажоритарника від округу в центрі Одеси Олексія Леонова, який за результатами опитування компанії "Соціополіс" є першим у рейтингу кандидатів від партії влади на пост мера міста (група "Рейтинг" у червні обчислила його підтримку в 7%). Леонов активний у місті: працює із зовнішньою рекламою, а в березні 2020 року створив у Верховній Раді групу депутатів, яка пообіцяла розслідувати діяльність Труханова.

Як можливого кандидата від "слуг" віднедавна називають і зірку телепередачі з 90-х "Джентльмен шоу" Олега Філімонова – коміка, трохи молодшого за Петросяна. Кандидатуру останнього начебто схвалив сам Зеленський. Чому б ні, враховуючи те, що останнім часом президент симпатизує до перевірених часом політиків на кшталт Фокіна і Кравчука.

Підтримку 4,1% одеситів має ексмер міста Едуард Гурвіц, що його пов’язують давні відносини з демократичними політсилами. Минулої осені він не виключив можливості балотування на мерських виборах.

Шанс здобути в Одесі чимало голосів традиційно мають представники проросійських партій. Аж 8,5% підтримки нарахували соціологи колишньому регіоналу, ректору Юридичної академії і голові "Морської партії" Сергію Ківалову.

Від ОПЗЖ в мери буде балотуватися або 47-річний член фракції партії Медведчука-Бойка в парламенті, колишній голова Одеської ОДА і обласної ради часів Януковича Микола Скорик, або згадана вище його колега по раді Тетяна Плачкова. 37-річна депутатка досить активна в місті і не тільки - у березні, разом із групою інших депутатів Ради від фракції "Опозиційна платформа – За життя", Плачкова їздила в Москву, де українські нардепи вперше з початку війни на Донбасі були присутні на засіданні державної думи Росії. З цього приводу Офіс генпрокурора відкривав провадження, про долю якого досі невідомо.

Тож хтозна, на який результат спроможеться хтось із молодих висуванців Опоплатформи, поки "слуги" заплутали ситуацію зі своїм висуванцем в Одесі, а чинний мер займається не лише виборами (які він майже напевне таки виграє), але й кримінальними справами проти себе.

Місцеві вибори в Дніпрі: Філатов проти Бужанського

"Слуга народу" може висунути нардепа Максима Бужанського. Сам він вже заявив, що буде балотуватися незалежно від того, яке рішення ухвалять його однопартійці.

Але більшість спостерігачів резонно вважають, що нинішній мер Борис Філатов, результатами роботи якого задоволені 51% дніпрян, суттєво випередить усіх конкурентів, головним з яких вважають представника "Опозиційного блоку", невдаху президентських виборів-2019 Олександра Вілкула. Цьому сприятиме популярність чинного голови міста серед земляків, а трохи заважатиме – його конфлікт з нинішньою владною командою і мільярдером Ігорем Коломойським, який просуватиме на виборах до місцевих рад по всій країні близьку до нього партію "За майбутнє" з Ігорем Палицею на чолі.

Місцеві вибори в Дніпрі. Інфографіка

 

Протистояти політичному тиску і кримінальним справам у міського голови Дніпра вирішили через створення "партії мерів" "Пропозиція". Та поки цей проєкт викликає сумніви в успішній реалізації. Особистий рейтинг мера Дніпра значно вищий за рівень впізнаваності нової партії, в яку з Філатовим об’єдналися міські голови Житомира – Сергій Сухомлин, Миколаєва – Олександр Сенкевич, Чернівців – Олексій Каспрук, Кропивницького Андрій Райкович і Каховки – Андрій Дяченко. Не всі з них збережуть свої крісла після 25 жовтня, та Дніпровський голова каже, що створював партію з прицілом на наступні вибори до парламенту.

Навряд чи внесе неочікувану інтригу в кампанію можливий кандидат від "Слуги народу" в мери Дніпра, головний лікар Дніпропетровської обласної лікарні іменіІ. Мечникова, депутат облради від Блоку Петра Порошенка Сергій Риженко.

У рейтингу партій на виборах до міської ради Дніпра лідерами є партія "Слуга народу" (24,3%) і "Опозиційна платформа – За життя" (22,4%). Партію Філатова "Пропозиція" підтримують 15,9%, місцеву партію "Громадська сила" – 7,4%, "Європейську солідарність" – 6,4%, партію Шарія – 5,3%, "Батьківщину" – 4,5%.

Місцеві вибори у Львові: В ОПЗЖ і "слуг" майже немає шансів

І тут без несподіванок: виразним лідером перегонів є чинний мер Андрій Садовий, який може обійняти цю посаду вже учетверте. Що б не говорив він про свою втому від мерської рутини, а львів’яни – про такі ж відчуття від "вічного" Садового, рівнозначної альтернативи йому на старті кампанії не видно.

Конкуренцію Садовому можуть скласти нардеп від "Євросолідарності", колишній голова Львівської ОДА Олег Синютка, один із лідерів партії "Свобода" Руслан Кошулинський, обидва непогані електоральні позиції в місті. Причому показники антирейтингу у свободівця нижчі, ніж у члена партії Порошенка.

Кандидата від "Слуги народу" тут ще не визначили, але очевидно, що багато голосів у столиці Галичини він не здобуде. Натомість на шанси виграти вибори когось із кандидатів від партії "Голос" негативно вплинув другий відхід з політики Святослава Вакарчука.

За червневими даними Центру "Социс", за Андрія Садового на мера Львова готові проголосувати 35,7% серед тих, хто визначився і прийде на вибори. За Олега Синютку- 14,4%, Руслана Кошулинського - 14,1%. За представника регіональної партії "Варта" Ігора Зінкевича – 8,0%, а за кандидата від "Голосу" Рущишина Ярослава – 5,3%.

На виборах до Львівської міськради "Євросолідарність" висловили намір підтримати 29,1%, партію "Самопоміч" Садового – 16,2%, "Голос" – 11,1%, "Свободу" – 6,9%, "Українську Галицьку партію" - 6,4%, "Слугу народу" - 5,6%, партію "Громадянська позиція" - 5,4%.

У липні, як розповіли соціологи з центру "Рейтинг", роботою міського голови Львова були задоволені 48% опитаних. Андрія Садового підтримують 38% тих, хто визначився і взяв би участь голосуванні. Руслана Кошулинського підтримали б 18%, Олега Синютку – 13,8%, Ігоря Зінкевича – 10,7%, Володимира Гірняка – 5,4%, Ярослава Рущишина – 3,4%, Івана Васюника – 3,4%. За умови виходу до другого туру Садовий перемагає усіх конкурентів.

Місцеві вибори у Львові. Інфографіка

 

 

Звичайно, аналізуючи соціологічні дані, слід враховувати, що майже кожен четвертий опитаний ще не визначився зі своїм вибором, тому повністю виключати сюрпризи не варто.Та на цей момент місцеві вибори в містах-мільйонниках сенсацій не обіцяють. Попереду ідуть чинні міські голови, які змогли сформувати потужну електоральну базу. Це зрозуміло, бо, обираючи мера міста, українці з готовністю підтримують кандидата, який пропонує чи вже вирішує поточні проблеми міста, а не займається "політикою".

З ними доведеться рахуватися усім політсилам на місцях, у тому числі й партії влади. Єдине "якщо" - мери повинні забезпечити собі надійну опору у вигляді більшості в міських радах. В іншому разі їх схилять до співробітництва зі "слугами", а найбільш незговірливих "підвішуватимуть" кримінальними справами.

А загальний висновок наразі не надто оптимістичний. Місцеві вибори можуть перетворити нашу державу на країну численних місцевих феодалів – мерів, глав громад. З якими слабкому центрові ще належить домовитися.

Наразі ніхто з серйозних гравців у регіонах не веде якоїсь яскравої креативної кампанії, тож загалом зберігається кричущий дефіцит сенсів, які політики можуть і повинні обмінювати на голоси на виборах. Але не пропонують, бо й самі націлені здебільшого на тактичні, а не на стратегічні речі. Цей тренд на примітивізацію був розвинутий ЗЕ!Командою на президентських і парламентських виборах 2019 року з їхніми "Зробимо їх разом" і "Весна прийде…". До речі, зустрічайте новий, ну дуже оригінальний слоган - "Україна – це ти".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme