Реінтеграція деокупації: Чому ветеранів відокремлюють від Криму та Донбасу

В Уряді хочуть відіграти назад об'єднання кількох міністерств. Першим реінтегрують міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб

Економічний і політичний оглядач
Реінтеграція деокупації: Чому ветеранів…

У команді Володимира Зеленського, схоже, вирішили, що поспішили з укрупненням міністерств на старті роботи нового Кабміну і відкочують ситуацію назад. "Розукрупненню" підлягає міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

А також у перспективі - міністерство культури, молоді та спорту, інформує Depo.ua.

Втім, питання щодо відомства Бородянського наразі остаточно не вирішено, хоча влада й озвучує плани виділити молодіжну політику і спорт знову у окреме мністерство. Сам міністр активно чинить супротив тому, аби в нього відрізали частину господарства. І намагається порішати, аби молодьспорт залишився під його управлінням - хоча б і у вигляді якогось державного агенства чи комітету. 

Натомість відомству Оксани Коляди, міністерству із найдовшою назвою, схоже, вже не уникнути політичної ампутації.

Відповідно до заяви прем'єра Олексія Гончарука, яку він зробив днями на нараді у президента Зеленського, урядом вже ухвалено рішення  про створення Міністерства з питань окупованих територій, яке буде виділене з міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

Таким чином Оксані Коляді залишаться лише ветерани. А безпосередньо роботою з окупованими територіями та внутрішньо переміщеними особами опікуватиметься нова структура.

Історія питання

Рішення про підвищення статусу для відомства, що опікується ветеранами, учасниками бойових дій та іншими задіяними у військових конфліктах особами відбулося за каденції Петра Порошенка. Міністерство у справах ветеранів було створене восени 2018 року шляхом реорганізації Державної служби у справах ветеранів та учасників антитерористичної операції. Служба, у свою чергу, була створена ще у 2014 року і до моменту перетворення у самостійне міністерство перебувала "під дахом" Міністерства соціальної політики.

Поряд з окремим Міністерством у справах ветеранів працювало також і міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Його створив уряд Гройсмана навесні 2016 року шляхом об'єднання держагентства з питань відновлення Донбасу і держслужби з питань Автономної республіки Крим та міста Севастополя.

Новостворене міністерство, як слідує з постанови уряду про його утворення, мало опікуватись державною політикою щодо тимчасово окупованих територій України та населення, що на них проживає. І займалося, передусім, реінтеграцією Донбасу та Криму в єдиний конституційний простір України.

Після перемоги Зеленського та його партії відбувалося формування Уряду, на прапори нової влади було піднято популярне серед виборців питання скорочення державного апарату і кількості державних установ. В рамках цієї благородної місії 2 вересня 2019 року ветеранів зміксували з окупованими територіями та ВПО. Міністром нового урядового утворення стала полковник Збройних сил України Оксана Коляда. До призначення вона працювала в Міністерстві ветеранів Уряду Гройсмана на посаді заступника міністра. 

Реінтеграція деокупації

Але вже незабаром стало очевидним, що глобалізація міністерств виявилася надто поспішною. І, якщо у Мінкульті Бородянського надлишкову владу намагаються приховати і переконати всіх, що так і має бути, то Коляда першою заговорила про неприродність з'єднання політичних функцій деокупації з соціальною роботою з ветеранами.

У січні вона повідомила, що зараз у міністерстві консультуються, яким має бути поділ і зазначила, що серед варіантів є скасування рішення про об’єднання цих міністерств. "Нам вдалося донести інформацію про величезний обсяг завдань, які лежать в площині всього уряду, і дати зрозуміти вищому керівництву держави, що це вимагає окремого блоку роботи окремого міністерства, можливо, навіть яке очолюватиме профільний віце-прем’єр-міністр. Але і тут у нас є розуміння того, що слід не починати знову Міністерство окупованих територій, необхідно міняти парадигму і говорити про ефективну роботу Міністерства реінтеграції. Наша команда узагальнює свої пропозиції, і ми їх представимо найближчим часом", – заявила міністр.

Вже Гончарук незабаром формалізував роз'єднання функцій міністерства: "Це дасть нам можливість набагато ефективніше працювати над питаннями реінтеграції Донбасу та питаннями роботи з людьми, які залишилися на окупованих територіях або переїхали на підконтрольну територію і є тимчасово переміщеними особами".

З того, які функції буде покладено на старе-нове "деокупаційне" міністерство, ми наразі можемо судити лише з того, чим займалося це відомство за часів Порошенка-Гройсмана. А також з обривчастої інформації щодо уявлень нинішньої влади про це міністерство.

Так, основними завданнями колишнього МТОТ постановою Уряду було визначено:

- забезпечення формування і реалізація державної політики щодо Донбасу та Криму і реінтеграція їх в Україну;

- турбота про дотримання прав та адаптацію внутрнішньо переміщених осіб з оупованих територій;

- координація діяльності з надання гуманітарної допомоги цивільному населенню під час збройних конфліктів;

- розбудова миру, відновлення та розвитку Донецької та Луганської областей.

Окрім цього колишнє міністерство мало б допомагати мешканцям Криму не забувати про те, що Крим є частиною України, а також всіляко сприяти кримським татарам у збереженні їхньої національної ідентичності.

З того, що вже проголосили урядовці можна зрозуміти, що нове міністерство буде більш наповнене політичними функціями і головним напрямком діяльності буде проголошено саме реінтеграцію окупованих територій. Не виключено, що поняття "реінтеграція" знайде відображення навіть у назві нового міністерства.

Також про збільшення політичної складової у діяльності відомства може свідчити особа запропонованого на посаду міністра Олексія Резнікова. Він, нагадаємо, зараз заглиблений у процес мирного врегулювання ситуації на Донбасі і є представником України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи в Мінську. Тож його перехід на міністерську посаду є, з одного боку, підвищенням політичного рівня питання, яким він опікується. З іншого - є схваленням з боку Зеленського тієї спрямованості, яку миротворець Резніков демонструє у Мінську.

Ну і не слід забувати, що рано чи пізно на Донбасі мають відбутись вибори. І їх результати багато в чому залежатимуть від того, як себе проявить українська влада протягом наступного періоду. А провідником цієї влади, як тепер зрозуміло, буде саме Резніков.

Читайте також: Заступник Кличка, адвокат Ющенка і Peacemaker: Хто такий Олексій Резніков, можливий міністр тимчасово окупованих територій

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme