Мерські "шатуни": Коли міські ради накриє передвиборчий психоз

Серйозні сутички у міськраді Харкова, менш серйозні, але все ж бійки між активістами й охороною Київради, можуть бути сигналом початку розгойдування регіонів під вибори

Політичний оглядач
Мерські "шатуни": Коли міські ради накри…

Версій подій у Харкові багато. Представники "Відродження" в парламенті, в їхній команді мер Геннадій Кернес, звинувачують у колотнечі владу, говорив про місцеве СБУ, яке організувало безлади. Мовляв, владі вигідно тиснути на харківського голову, аби був слухняним. В спецслужбі все спростували. Відразу зауважимо: якби влада потребувала крові Кернеса, то судовий процес над ним прискорився, поки ж ми бачимо, що судять мера, як мокре горить. Тому у його випадку радше говорити не про політичні мотиви, а про бізнесові. Якими скористалися й опоненти міського голови у владних коридорах.

За однією з версій, бійка у міськраді стала апофеозом розбірок навколо запланованої забудови поблизу стадіону "Металіст", яку приписують структурам, пов'язаним з колишнім членом "сім'ї" Януковича Курченком. Проти неї фани команди "Металіст 1925", громадські активісти та впливові люди в місті. Їхні інтереси збіглися, проте замість мирного протесту сталися жорсткі сутички зі спецефектами і травмованими. Що неприпустимо. Але оскільки у нас не прийнято карати за подібні речі – щось схоже, але менших масштабів, сталося у черкаській міськраді наприкінці січня – вони обов'язково повторюватимуться. З наближенням передвиборчої гонки місцеві, особливо міські, ради ризикують зануритися в хаос. Будь-які бізнесові інтереси можна буде обгорнути в політичну обгортку, а активістів використати в якості мітингарів або бійців.

Приміром, супроводжувалося сутичками і сьогоднішнє засідання Київради. Версії столичної влади й активістів різняться: перші кажуть, що існує режим проходження до будівлі мерії і протестувальники його порушили, другі – що Кличко боїться народного гніву, тому прикривається поліцейськими. Нагадаємо, Київрада мала вирішити долю Поштової пошти, де небайдужі кияни хочуть музей на місці археологічних знахідок, а забудовники лобіюють спорудження ТРЦ. Зрештою, перемогли забудовники: зійшлися на тому, що торговий центр буде, але розкопки збережуть. Обурена громадськість у це не вірить.

Музей на Поштовій далеко не єдина проблема Кличка. І точно не найбільша. За час його урядування в столиці як гриби після дощу виростають житлові квартали, частина з них, на думку експертів, не будуть добудовані, або ж стоятимуть напівпорожніми. Саме ненажерливість забудовників сприяла втраті влади у Києві Олександром Омельченком, потім Леонідом Черновецьким. Кличко йде тим самим шляхом навіть швидше за попередників.

Дрібні акції, як сьогоднішня, для команди київського голови, наче комариний укус. Проте вже восени кандидати в президенти обов'язково згадають і про Київ. Де спостерігається разючий контраст: житловими комплексами і фасадними ремонтами підмінили інфраструктурні проекти – жодної нової станції метро, жодної розв'язки за часи Кличка не споруджено. Натомість міська влада фонтанує прожектами на кшталт трам-трейну на Троєщину. Простіше кажучи, акції під мерією малочисельні тому, що поки ніхто з потенційних кандидатів у президенти не вибудовує свою президентську кампанію на війні з Кличком. Через це в міськраді існує ідилія влади й опозиції, яку порушує хіба фракція "Свободи". Та й то радше в питаннях, які стосуються не так бізнесу, як ідеології.

Під прицілом майбутніх кандидатів в гаранти й інші великі міста. Особливо це стосується Одеси, де мер Труханов вже кілька разів стикався з народним гнівом, і Львова. Андрій Садовий після сміттєвого скандалу зменшив свої президентські амбіції, можливо, це й погано, тому що львівського виборця розриватимуть інші учасники перегонів. Куди радикальніші за Садового. Міська влада у цьому місті завжди була як на пороховій діжці, і з наближенням виборів бажаючих підпалити гніт буде багато.

Звісно, і самі міські голови не вівці безсловесні, вони також гратимуть у свою гру на виборах, робитимуть ставки на лідерів перегонів і готуватимуться до "шатунів" місцевого масштабу. Не виключено, що деякі й інспіруватимуть в угоду тому або іншому кандидату. Технологія контрольованого хаосу, так би мовити. Тому розумному виборцеві перед тим, як беззастережно ставати чи на бік влади, чи на бік її опонентів, які провокуватимуть колотнечу під- та в приміщеннях міських рад, доречно зважити, кому все це вигідно, і хто з цього отримає ґешефт.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme