Майдан – 3. Як зламати ситуацію?

Ми стоїмо на грані реального розвалу країни, але цього не хоче чути більшість суспільства

Вадим Денисенко
політолог
Майдан – 3. Як зламати ситуацію?…

Вчорашні заклики до безстрокової акції проти капітуляції, виклики Зеленського в парламент та інші напівреволюційні заклики поки не викликали серйозного запиту в киян. Чому? Бо майдани відбуваються тоді, коли є відчуття глобальної несправедливості та обману. Плюс страх щось втратити.

Пересічний киянин зараз не відчуває цього. Річ у тім, що він проголосував за Зеленського, і йому дуже тяжко сказати самому собі, що він помилився. Є й друга, більш глобальна причина. Річ у тім, що на останніх виборах, які були, з моєї точки зору, революцією, вибір був не між добром і злом. Головний мотиватор виборця звучав так: "давайте виженемо старих, дамо шанс новим, а якщо вони не справляться, ми іммігруємо". Новітні "пасіонаріі" не думають про те, як змінити країну, вони говорять самі собі: "Нічого страшного, ми просто втечемо звідси". Нелогічність та інфантильність цього твердження може викликати тільки посмішку психолога, але це наша нинішня реальність.

Більше того, весь цей інфантилізм підтримується телевізором, який різними голосами говорить: так ви хочете миру чи війну? І яка різниця, що там прописано в тій формулі, адже буде мир.

Що мав би зробити новий майдан (як поки що аморфний і збірний образ)?

Перш за все виробити свою формулу на противагу "Ви за мир чи проти миру?". Якою може бути ця формула? Є два, як на мене варіанти. Перший – референдум з дуже чіткими формулюваннями "Чи погоджуєтеся ви провести вибори на окупованих територіях поки Українські прикордонники не контролюють повністю наш кордон, а місцеві збройні терористичні формування остаточно не склали зброю?", а також чи погоджуєтеся ви з тим, що українська влада має сісти за стіл переговорів із ватажками так званих "Л-ДНР" і визнати російську агресію громадянською війною". Третє питання, яке треба додати – це питання землі. Я впевнений, що Зеленський не готовий до референдумів, хоч і декларував півроку тому, що всі ключові питання будуть виноситися на референдум.
Друга частина відповіді на питання "Ви за мир чи проти нього?" – це самим почати говорити про мир і бажання створити мирні умови, стати більшим миротворцем ніж Зеленський. Для цього потрібно просто чесно в один голос говорити, що ми не можемо допустити появи проросійських людей зі зброєю в Києві, Полтаві, Харкові і т.д. (формулювання і страшилки треба, звичайно ж, доточувати).

Майдан не народжується в один день. Особливо, коли проти виступатиме весь світ. І тут дуже важливо не дати на старті цей майдан маргіналізувати і розділити на табори. Насправді, для цього просто потрібно кільком людям наступити на горло своїй пісні і висунути єдині дуже прості і зрозумілі вимоги (перш за все референдум, і, бажано, в парі із земельним питанням).

Найгірше, що може бути зараз – опустити руки і почати сваритися із ситуативними союзниками. Я впевнений, що влада буде робити все від себе залежне, щоб це сталося на старті. Якщо цього не буде – є шанс виграти у цій битві. В іншому випадку – ще два мільйони людей впродовж наступного року виїдуть до Польщі, а у вересні наступного року в новому українському парламенті буде десяток бойовиків.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme