Матіос проти Горбатюка. Як прокурори влаштували публічну порку свого відомства

Військовий прокурор і начальник управління спецрозслідувань ГПУ обмінялися "люб'язностями". Після цього сумнівів щодо успішного завершення слідства проти злочинців, які нищили Майдан, стало ще більше

Юрій Васильченко

Анатолій Матіос публічно звинуватив Сергія Горбатюка у провалі розслідування "справ Майдану" та економічного блоку справ щодо злочинів команди Януковича. У відповідь Горбатюк заявив: про підозру у названих справах повідомлено понад 350 особам, обвинувальні акти щодо понад 230 осіб спрямовано до суду, і вже є понад 35 вироків. При цьому, за його словами, слідство повсякчас стикається з перешкодами у розслідуванні цих справ, ці перешкоди надходять у тому числі і від керівництва ГПУ, зокрема і від Матіоса.

Сварка двох представників Генпрокуратури викликала значний резонанс. Особливо ганебною вона виглядає на фоні судового процесу над Януковичем, який поновився сьогодні. Адвокати екс-президета – втікача обов'язково скористаються цією сваркою в якості аргументу. Мовляв, реальних результатів розслідування нема.

Отже, коротко про фігурантів скандалу з довгими язиками. Сергій Горбатюк займається "справами Майдану" ще з літа 2014-го. На думку деяких експертів, це врятувало його від люстрації, оскільки за часів Януковича він працював під безпосереднім керівництвом одіозного Рената Кузьміна і розслідував справу проти Юлії Тимошенко. Питання до темпів слідства щодо подій зими 2014-го року виникали регулярно. Зокрема, взимку 2016 року виконавчий директор Amnesty International в Україні Тетяна Мазур вказувала на мінімальний прогрес у розслідуванні "справ Майдану", а з притягненням винних до відповідальності взагалі все погано. Стурбованість щодо темпів слідства висловлювали і в ООН. Горбатюк завжди знаходив пояснення: починаючи від того, що слідчим доводиться працювати з величезним об'ємом матеріалу, і закінчуючи тим, що інші відомства або заважають, або через їхні ляпи на початковій стадії розслідування зараз доводиться працювати і за себе, і за тих хлопців. Цікаво, що у начальника управління спецрозслідувань ГПУ сформувалася й власна група підтримки з числа громадських організацій адвокатів та родичів героїв Небесної Сотні, а також народних депутатів-єврооптимістів.

Після приходу на посаду Генпрокурора Юрія Луценка, в управління Горбатюка забрали частину справ, пов'язаних саме з Януковичем, та передали їх іншій групі слідчих, які, власне, і готували матеріали до нинішнього судового процесу над екс-президентом. Тоді Горбатюк вже скаржився на політику керівництва Генпрокуратури, а кулуарами ходили чутки, що чи то він сам звільниться, чи його звільнять. Зрештою, всі залишилися на посадах, але внутрішній конфлікт в Генпрокуратурі існує, і тому раз-по-раз його виносять у публічну площину.

Інший фігурант скандалу Анатолій Матіос, який, нагадаємо, є одним із головних претендентів на посаду керівника Держбюро розслідувань, також неодноразово наривався на критику з боку суспільства та експертів через свої не виважені коментарі. Так, у квітні 2015-го року він оприлюднив дані про дезертирство з лав ЗСУ. За його даними, на той час самовільно полишили службу більш 2500 військових. У російських пропагандистських ЗМІ після цього була про несказанна радість. А в січні 2016-го Матіос ще раз "порадував", озвучивши дані про не бойові втрати серед наших військових: "три полки. Більше тисячі людей - це не бойові втрати в АТО. Розстріл товаришів по службі, необережне поводження зі зброєю, каліцтва, що призвели до смерті, ДТП, нібито хвороби серця. Випадок був, коли на п'яну голову "герой" кинув гранату в буржуйку. Тринадцять людей лягло". Навіть якщо це правда, то остаточна мета заяви військового прокурора так і залишилася незрозумілою.

А на початку листопада 2015-го року Матіос заявив, що спробу замаху на тодішнього його шефа Віктора Шокіна здійснив снайпер. Нагадаємо: 2 листопада з'явилося повідомлення про обстріл робочого кабінету Генпрокурора. "Слідство переконане у тому, що стрілок та його замовник знали про розміщення речей і предметів, зокрема про місце перебування генпрокурора, тому що постріл був здійснений фактично впритул, з розрахунком на потрапляння в тулуб і голову", – казав тоді Матіос. Тоді ж він озвучив версію про можливе використання снайпером тепловізора. А вже в липні наступного року військовий прокурор визнав, що дав маху. " Навіть на сонці бувають плями", сказав він.

Цікавою заявою військовий прокурор відзначився і зовсім недавно, повідомивши про значну роль підслідного НАБУ Романа Насірова у справі проти екс-податківців часів Януковича, яких ефектно затримали минулого тижня. У соцмережах на це повідомлення відреагували з гумором: тепер Насірову ще й героя дадуть.

І ось – чергова неоднозначна заява Матіоса. Зрозуміло, що між його структурою в ГПУ та управлінням Горбатюка існує конфлікт, проте абсолютно незрозуміло, навіщо виносити сміття назовні. Повільні темпи розслідування "справ Майдану" дратують суспільство і без цього, причому справедливі претензії існують до усіх правоохоронних і силових відомств. Коли Матіос і хотів втерти носа Горбатюку, це слід було робити зовсім інакше. Приміром, назвати цифри, скільки сепаратистів і зрадників Батьківщини отримали тюремні строки. Наразі ж виглядає так, що два співробітники прокуратури змагаються не в результатах роботи, а в тому, хто кине один в одного більшого каменюку. Чим ставлять свого шефа Юрія Луценка у дуже незручне становище. Не виключено - доведеться вдаватися до жорстких кадрових рішень.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада