Медовий період президента: Чим запам’яталися перші півроку Зеленського

Уже півроку країна прожила з Володимиром Зеленським як президентом. І його рейтинги все ще на небачених для України висотах

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Медовий період президента: Чим запам’ята…

Не доводити до скандалів, давати пересічним громадянам те, що вони хочуть чути і бачити, діяти в рамках прийнятної для загалу "справедливості", не перевантажувати мозок виборців серйозними меседжами – такою була тактика ЗЕкоманди за цей час.

Попри прогнози недоброзичливців, а ними були майже всі представники "старого" політичного класу, яких хвилею "нових облич" знесло з насиджених місць, особистий рейтинг Зеленського продовжує залишатися захмарним для вітчизняних реалій. Хоч за цей час мала підстави похитнутися не одна ілюзія виборців щодо нової влади, шостий президент і надалі недосяжний для конкурентів: за даними проведеного Київським міжнародним інститутом соціології опитування, главу держави підтримують 66% українців. Це трохи менше за легендарні 73%, віддані за Зеленського на виборах, але все ще багато. Чому популярність цієї влади залишається стабільною?

Одна із відповідей – пересічний виборець не хоче зізнатися сам собі, що він може помилитися. І цей психологічний фактор якийсь час іще утримуватиме рейтингові показники чинної влади на високому рівні.

Та й коли звичайному споживачеві телепродукції розбиратися у тому, що відбувається в країні? Вникнути у суть потоку подій заважає швидкість штампування законів –"турборежим" роботи нової Верховної Ради. Лише за перші 50 днів своєї роботи парламентарі дев’ятого скликання розглянули 209 законопроектів, з яких ухвалили в цілому 56: більше ніж по закону на день.

Таким показником вони пишаються попри те, що парламенти цивілізованих держав ухвалюють значно меншу кількість законів, зате це виважені рішення на десятиліття чи століття. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков не без гордості зазначає: "З такою швидкістю навряд чи зможе сперечатися будь-яка з Верховних Рад України, яка була раніше". У присвяченому 50 дням роботи ВР відеоролику спікер вдається до звичних для цієї владної групи популістських тез: "Саме цього від нас чекають люди".

Поки що Радою №9 громадяни переважно задоволені, стверджують соціологи. Це й логічно, адже нові депутати ухвалили низку законів, які стали маркерами "справедливої держави" у тому сенсі, який вкладає в це поняття пересічний телеглядач. Зокрема, скасовано депутатську недоторканість, яка ну просто заважала жити по-європейському більшості українців. Оплесками виборці зустріли ухвалення закону про імпічмент президенту (байдуже, що в ньому закладено механізм, який вкрай складно запустити на практиці), покарання депутатів гривнею за прогули і неучасть у голосуваннях. Як і направлення до Конституційного суду ініціативи скоротити склад Ради на 150 "голів" – до 300 депутатів. Досі, правда, не прийняті санкції до депутатів за кнопкодавство, але й це рішення, що перебуває в парадигмі суспільного очікування "справедливості", не за горами.

Намагалися ще більше звести статус нардепа до рівня простого смертного, запровадивши заборону переходів між фракціями (імперативний мандат) і право антикорупційних органів прослуховувати депутатські телефони без дозволу Ради – але тут вже не витримали нерви самих "слуг". Прослушку прийняли, проте трохи не в тому вигляді, як планувалося. Тому, мабуть, не дарма президент підвісив над головами нардепів сокиру дочасного розпуску. Такий крок на "ура" буде сприйнятий вдячними українцями, яких за два з половиною десятиліття переконали, що корінь їхніх бід криється у поганому парламенті.

Ще одним фактором консервації стабільності рейтингу стала відсутність справді гучних скандалів, які асоціювалися б із цією владою. Скандальчики траплялися, але наразі їх немає кому роздмухати до потрібних опонентам Банкової масштабів. Відносно помітне обурення народних мас досі спричинили два моменти: "трампгейт" – оприлюднення запису телефонної розмови президентів України і США, та згода офіційного Києва на імплементацію "формули Штайнмаєра", яку патріотичні кола назвали "формулою зради".

Суті та внутрішніх мотивів ситуації із телефонною розмовою Дональда Трампа із Володимиром Зеленським простий українець не зрозумів, бо телевізор цього йому не пояснив. Що ж до "формули Штайнмаєра", то країна почула запевнення у відсутності у влади намірів здавати країну Кремлю. Хтось повірив, бо вірить усьому, що скажуть нові кумири. А активна меншість зробила зарубку в пам’яті до кращих часів.

Разом із тим, мітинги щодо "зради" можуть бути використані владою як привід для спроби "закручування гайок": випадково чи ні, завершення кількатисячних акцій збіглося в часі з активізацією роботи силовиків і арештами кількох помітних представників колишньої влади.

На прикладах кримінальних справ проти екс-нардепа з фракції "Народний фронт" Сергія Пашинського, а особливо проти колишнього першого заступника секретаря Радбезу Олега Гладковського, Банкова надсилає своїм адептам потужний сигнал: "очікувані вами посадки от-от почнуться, ми створимо вам видовище, на яке ви так чекали". Нагадаємо, прізвище батька і сина Гладковських (Свинарчуків) стало власною назвою акцій протесту проти "заробітків на війні", які відіграли одну з чільних ролей у програші Петром Порошенком президентських виборів. Ба більше, зараз справи проти оточення п’ятого президента намагаються пов’язати між собою, про що свідчать заяви генпрокурора Руслана Рябошапки. За цим усім спливає прізвище попередника Зеленського, і це теж реакція чинної влади на очікування виборців.

Водночас нинішня владна команда досі не створила підстав пов’язати її з "торгівлею на крові" чи знищенням громадянського суспільства кримінальними методами. Іншими словами, свої свинарчуки у ЗЕкоманди поки не з’явилися, як немає і своєї "справи Гандзюк". І це ще один фактор, який позитивно впливає на сприйняття частиною суспільства Зеленського і тих людей, яких він привів із собою на печерські пагорби.

Про соціальну справедливість, як її бачать люди, – і зміна генерального прокурора, попередник якого дратував частину суспільства, і запуск Антикорупційного суду, й обіцяне перезавантаження суддівсько-прокурорсько-правоохоронної системи. Загал відверто не любить представників цієї системи (і має за що). І коли народу скажуть, що виженуть звідти всіх "козлів, які заважають нам жити", – це буде сприйнято із захватом. Інша річ, що забезпечити створення у нас силових і суддівських структур за кращими європейськими взірцями – завдання надзвичайно складне, і півроку президентства Зеленського не показали його готовності та розуміння шляхів і методів досягнення цієї цілі. Але наразі суспільство у свого лідера вірить, і не здивується, який той раптом дістане чарівну паличку і легким помахом руки зробить суддів і поліцейських європейськими.

Розуміючи, що не лише видовищами живе людина, частина владної команди, відповідальна за економіку, практично не відходить від канви попередників з обох урядів часів Петра Порошенка. Скандальні заяви близького до ЗЕкоманди мільярдера Ігоря Коломойського поки не мали практичного продовження: Нацбанк зберіг левову частку своєї самостійності в ухваленні тактичних рішень, не розірвана співпраця Києва з Міжнародним валютним фондом. Така сталість дій забезпечує економічну стабільність.

Не заглиблюючись у нетрі макроекономіки, зауважимо: ціни таки зростають, зокрема й на продукти харчування. Проте не в останню чергу завдяки штучній фінансовій стабільності ці півроку непорушною залишається картинка, на якій в Україні Зеленського все йде як треба. Згадуючи поета, коли склалося таке "благоденствіє", то не дивно, що "на всіх язиках все мовчить". Заговорять потім, якщо обіцяна президентом деолігархізація об’єднає в протидії собі кількох членів клубу найбагатших. Тоді телевізор розкаже українцям, що не все так добре у нашому домі.

Тепла ванна раптом охолоне, а виборці дізнаються і про нову корупцію, і про "зраду", і про непрофесійність "слуг", і ще багато чого несподіваного. Але перші півроку президента Володимира Зеленського стали його "медовим періодом" у стосунках з країною.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme