Кого звільнять за законом про люстрацію

ДеПо розбирався, хто з представників центральних органів влади потрапив під люстрацію

Кого звільнять за законом про люстрацію…

За день до підписання Президентом Петром Порошенком закону «Про очищення влади», 8 жовтня, Кабмін підтримав відставку двох високопосадовців - в.о. міністра економіки Анатолія Максюти та першого заступника міністра фінансів Анатолія Мярковського. І той, і інший встигли чимало попрацювати в уряді Азарова. І вирішили не чекати публічної ганьби. Варто відзначити, що одна з норм закону свідчить, що люстрації підлягають міністри або заступники міністрів, які протягом року попрацювали в Кабміні за часів Януковича. Це стосується і глави, і заступників глави Адміністрації Президента. Тепер вони протягом десяти років не зможуть займати посади на держслужбі.

Однак це далеко не всі співробітники центральної влади топового рівня, на яких поширюватиметься заборона. За підрахунками ДеПо, люстрації підлягають ще, щонайменше, 7 осіб.

Олегу Рафальському, схоже, в найближчі 10 років доведеться відпочити від держслужби

Зокрема, під норму про люстрацію підпадає заступник глави Адміністрації Президента Петра Порошенка - Олег Рафальський. Він у різних іпостасях працював на керівних посадах в АП Януковича з березня 2010 року. Взимку цього року, після втечі з країни Януковича, указом в.о. президента Олександра Турчинова Рафальський призначений в.о. глави Адміністрації президента. Незабаром після цього був переведений в заступники, а його місце зайняв Сергій Пашинський. 10 червня 2014 р. президент Петро Порошенко своїм указом закріпив за Рафальським посаду заступника голови АП.   

 

Якщо казати про уряд, у Мін'юсті посаду заступника міністра займає Інна Ємельянова, яка працює на цій посаді з 2003 року, чергуючи посади «рядового» заступника міністра з першим заступником міністра. Варто відзначити, що це серйозна втрата для міністерства, оскільки за роки роботи вона зарекомендувала себе як «робоча конячка». Втім, міністр юстиції Павло Петренко вже публічно встиг заявити про те, що Ємельянова готова виконати закон і піти у відставку.

Є питання щодо новоспеченого в.о. міністра економіки Валерія П'ятницького, який протягом 2010-2011 року був заступником міністра економіки в уряді «покращувателя» Азарова. Однак незрозуміло, чи «натікало» там 365 днів. Хай би не вийшло так, що П'ятницький встигне попрацювати головою міністерства місяць, після чого піде у 10-річну відпустку.

Аналогічна історія з нинішнім першим заступником міністра соціальної політики Віталієм Мущиніним, який також працював у цьому міністерстві в 2010-2011 роках.

Цікаво, що один із чиновників, якого люструватимуть, знайшовся в міністерстві аграрної політики, очолюваному «свободівцем» Ігорем Швайкою. Заступником у нього працює Олександр Сень, який працював у одіозного Миколи Присяжнюка з 2011 року. На вихід йде і заступник міністра інфраструктури Володимир Корнієнко, який займає свою посаду з грудня 2010 року.

У Володимира Гройсмана, якого останнім часом пророкують в крісло прем'єра, працює відразу кілька людей, які працювали в уряді Азарова. Це заступник міністра регіонального розвитку Григорій Семчук, який заодно очолює міністерський апарат. Він там працював протягом усіх чотирьох років президентства Януковича. Стільки ж пропрацював ще один заступник Гройсмана - Дмитро Ісаєнко. Ще одному заступникові Гройсмана - Андрію Білоусу - пощастило. Він у міністерстві Азарова був з травня 2013 року, але два місяці на люстрацію «не напрацював». Наступний везунчик - Володимир Матвійчук, який працював у міністерстві фінансів з березня 2010-го до січня 2011 року.

Варто відзначити, що в результаті внесення низки змін до документа, з нього повністю випала норма про люстрацію нардепів, що позбавило його певної частки справедливості. Як-не-як, голосування 16 січня за так звані «диктаторські закони» в кінцевому результаті призвело до кровопролиття в центрі Києва. Проте варто враховувати, що в іншому випадку це повністю суперечило б нормам Конституції.

Тим не менше, «обрізаний» документ все ж викликав низку суперечок серед експертів. Мовляв, цей закон все одно порушує права багатьох громадян. Навіть з'явилася «максимальна» цифра, яка говорить, що під люстрацію потрапляє близько мільйона українських громадян. Яким чином вівся цей підрахунок, так ніхто й не сказав...

У глави держави даний документ викликав тривалі роздуми. Представник Президента у Верховній Раді Руслан Князевич навіть заявив, що цей закон порушує норми міжнародного законодавства і може привести до оспорювання звільненими чиновниками у судах рішень, прийнятих виходячи з цього закону. Незважаючи на це, враховуючи політичний резонанс, Президенту через три тижні роздумів усе ж довелося поставити під ним свій підпис.

Крім того, основного удару буде завдано по судовій системі імені Андрія Портнова та Сергія Ківалова: під люстрацію підпадають монополізовані ними Вища рада юстиції та Вища кваліфікаційна комісія суддів. Власне, через ці два органи влади досі не вдалося провести таку необхідну країні очистку судових лав від одіозних персонажів.

Фото: rusplt.ru, Уніан, Укрінформ

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme