Україні потрібен Морар. В Румунії він посадив прем'єра, 20 депутатів та пару олігархів

Ще 10 років тому ніхто з румунів не уявляв, що корупцію можна побороти, а високопосадовці та олігархи можуть сидіти за гратами
Depo.Влада
17 травня 2015 05:00
ФОТО: depo.ua
Україні потрібен Морар. В Румунії він посадив прем
Україні потрібен Морар. В Румунії він посадив прем'єра, 20 депутатів та пару олігархів

Сьогодні в Румунії довіра до Директорату (аналогу нашого Антикорупційного бюро) становить 68% (порівняйте з 6% до нашої ГПУ). А очолював його такий собі Морар.

Пересічні  румуни до цих пір не вірять в те, як змінилась їх країна. Нещодавно в Румунії посадили олігарха, мільярдера, власника літаків, заводів і футбольних клубів, такого собі румунського “ахметова”.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 1

Апеляційний суд Румунії засудив до 2,5 років в'язниці з конфіскацією майна на 60 млн. євро найбагатшого бізнесмена країни Іоана Нікулає за незаконне фінансування президентської кампанії 2009 року члену Соціал-демократичної партії Румунії Георге Станку. У разі перемоги Станку мав призначати на посади в уряді ставлеників бізнесмена.

Даніел Морар, прокурор з 20-річним досвідом, доклав чимало зусиль, щоб це сталося. Він здобув популярність в період 2005-2012 років, коли обіймав посаду головного прокурора Національного управління із боротьби з корупцією.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 2

Під час керівництва Даніела Морара, у Румунії були засуджені до тюремного ув'язнення важливі високопосадовці. Серед них, колишній прем'єр-міністр Румунії Адріан Нестасе.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 3

Адріан Нестасе з грудня 2000 року по грудень 2004 року обіймав посаду прем'єр-міністра Румунії. Брав участь у президентських виборах 2004 року, проте програв їх з невеликою перевагою Траяну Бесеску. Був президентом Палати депутатів Румунії з 2004 по 2006 рік, потім пішов у відставку через звинувачення в корупції, коли йому і його дружині висунули звинувачення в отриманні хабарів на загальну суму в 630 тисяч євро.

Нестасе звинуватили також у тому, що в 2002-2004 роках він використовував своє службове становище для того, щоб отримати дозвіл митної служби на ввезення будівельних матеріалів і домашньої техніки з Китаю для своєї дачі та будинку в Бухаресті.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 4

30 січня 2012 Адріан Нестасе був засуджений Верховним судом Румунії до 2 років позбавлення волі за звинуваченням у корупції - незаконному отриманню коштів на виборчу кампанію 2004 року.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 5

21 червня того ж року, коли його мали затримати і доставити у в'язницю, Нестасе вчинив спробу самогубства: він завдав собі вогнепальну рану в шию, після чого довго перебував у лікарні.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 6

Нестасе був звільнений з в'язниці в березні 2013 року, відбувши дев'ять місяців зі свого дворічного ув'язнення.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 7

У січні 2014 Верховний суд Румунії засудив Адріана Нестасе до чотирьох років ув'язнення за хабарництво. Він також засуджений до трьох років в'язниці за звинуваченням у шантажі, але в Румунії діє принцип поглинання меншого терміну великим, тому друге обвинувачення не збільшило термін його реального ув'язнення. Його дружина Дана Нестасе визнана винною в участі у змові і засуджена до трьох років умовно.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 8

Під керівництвом Даніела Морара були викриті випадки шахрайства  вищого керівництва банку Dacia Фелікс банк. До кримінальної відповідальності були притягнуті Север Муресан, колишній акціонер і член ради директорів банку, разом з Мірча Хорія Хоссу, колишнім першим заступником голови правління банку. Було доведено, що ці двоє вкрали близько 160 мільйонів доларів.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 9

За відмивання грошей та ухилянні від сплати податків на суму в 15 мільйонів доларів були заарештовані та засуджені генеральний директор футбольного клубу Petrolul Маріус Букуколі, акціонери Даніель і Микола Капра.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 10

Також був засуджений Георге Фунар  - румунський політик, сенатор парламенту, мер міста Клуж-Напока (друге за розміром місто в Румунії).

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 11

Також провів два роки і 10 місяців у в'язниці Габріель Біволару депутат румунського парламенту, який був обраний за партійними списками СДПР. 

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 12

Він був визнаний винним у розкраданні коштів в розмірі 200 млрд румунських леїв.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 13

І це ліше деякі справи, які відкрив і довів до логічного завершення Даніел Морар. 
Головний прокурор Національного управління по боротьбі з корупцією Морар залучив до кримінальної відповідальності більше 20 депутатів, 25 директорів громадських установ і 40 глав національних компаній. Під його керівництвом, протягом 6 років у Румунії були затримані 4600 чоловік.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 14

Близько 1500 чоловік були засуджені до тюремного ув'язнення за акти корупції в період з серпня 2005 по жовтень 2012 року, в справах, порушених румунськими прокурорами.

У березні 2013 року, президент Румунії Траян Бесеску призначив Даніела Морара суддею в Конституційному суді строком на 9 років. З 2012 року, Даніел Морар є членом Ради керуючих Міжнародної академії по боротьбі з корупцією у Відні.

Людина яка переламала систему в Румунії та поборола корупцію - фото 15

2 грудня 2008 Даніел Морар був названий "європейцем року" в номінації "Натхнення року" за версією журналу European Voice. Серед інших номінантів були підприємець Джордж Сорос, вчений Лін Еванс, заступник директора Служби у справах біженців Катрін Камільєрі. Тепер Морар може ще й балотуватися в президенти.