Луценко налякав Путіна до сліз

Чи варто Україні відмовлятися платити борги Росії
Depo.Влада
23 травня 2015 11:20
ФОТО: depo.ua
Луценко налякав Путіна до сліз
Луценко налякав Путіна до сліз

Відомий майстер політичних балачок Юрій Луценко видав черговий перл про те, що можна не повертати Росії борги Януковича допоки на території України є російські танки. Зокрема, коментуючи закон, що дає уряду право призупиняти виплати за деякими зовнішніми зобов'язаннями, очільник президентської фракції зазначив: "Уряд може скористатися цим законом у відносинах з Російською Федерацією, яка за 3 млрд купила Януковича ціною свободи України і тепер вимагає їх віддати без всякої пролонгації... Уряд тепер має можливість сказати дуже просто: поки російські танки на території України - чорна редька вам, а не повернення грошей ".

Загалом звучить дуже патріотично, і в цілому логічно та правильно, але Юрій Віталійович вкотре бовкнув те, про що краще було б мовчати. Тим більше, що зараз піднімати цю тему зовсім не час.

Насправді закон, про який говорив Луценко, є таким собі інструментом тиску на приватних українських міжнародних кредиторів з метою змусити їх погодитися на реструктуризацію боргів. За даними джерел depo.ua, більшість таких кредиторів на реструктуризацію уже погодилися, в тому числі і під тиском Держдепу США. Остаточно вирішитися це питання має до листопада, і тоді Україна цілком може відмовитися виплачувати борг росіянам. На щастя, підстав для цього у нас більше ніж достатньо. І саме тоді, коли ми остаточно домовимося про реструктуризацію з іноземними приватними інвесторами, боргова суперечка з Росією матиме для нас мінімум міжнародних ускладнень. Звісно, почнуться проблеми з російським газом, які і без того виникають кожної зими, ну, і Москва зможе арештовувати якесь наше майно, наприклад, літаки, що приземляться в Москві.

Зараз же піднімати тему неповернення боргів Росії, не тільки непотрібно, але й шкідливо. Тим більше, якщо це робить голова президентської фракції в парламенті. Але Юрій Віталійович котре продемонстрував своє невміння тримати язика за зубами тоді, коли це потрібно. Тим більше, що всі подібні заяви - це звичайний популізм, розрахований на внутрішньоукраїнського споживача для підвищення рейтингу серед вишиватницького електорату. Путін же, за великим рахунком, не особливо і сподівається отримати януковичевий борг прямо зараз і в повному обсязі. Для нього вибивання боргів з України - лише політичний троллінг.  

Власне, подібних популістських заяв останнім часом звучить немало. Буквально кілька днів тому "кривавий пастор" Олександр Турчинов давав поради по боротьбі з російською загрозою ЄС та США, котрим на думку секретаря РНБО, "варто б було замислитись над тим, щоб додати до санкцій також і блокування проходження їхніх військових кораблів через Босфор, відключення від системи SWIFT російської фінансової системи". Радикали Олега Ляшка взагалі в притаманному їм стилі дають поради планетарного масштабу на кшталт змусити Обаму включитися в нормандський формат і могутньою американською рукою навести там лад, бо Меркель і Олланд "нас зливають".

Отже, складні міжнародні питання мають вирішувати спеціалісти з уряду і без непотрібного галасу в ЗМІ. Луценку ж хочеться порадити поменше гратися в популізм, тим більше міжнародний. Так, політична ніша внутрішньоукраїнських популістів міцно зайнята "Батьківщиною", ляшківцями та "Самопоміччю" і встромитися туди, тим більше партії влади просто неможливо. Але спроба позагравати з електоратом на ґрунті популізму планетарного масштабу може мати не надто гарні наслідки. Адже кожне необережне слово в світі міжнародної дипломатії важить значно більше, ніж в Україні, де балакати перш ніж думати вже давно стало нормою ведення політичної дискусії.