"Ложись, Бандера": Кому вигідна бійка поліції та активістів на акції Тимошенко

Сьогодні на Контрактовій площі стався конфлікт між поліцією та активістами "Хто замовив Катю Гандзюк?" і С14

"Ложись, Бандера": Кому вигідна бійка по…

Внаслідок конфлікту відбулася потасовка біля Подільського відділку Нацполіції, яка вилилася у затримання активістів С14 і хвилю обурення в соцмережах, де одразу згадали про "Беркут" і 2013-й рік. Але про все по порядку.

Що сталося

У Києві на суботу, 9-го лютого, були заплановані дві масштабні події. По-перше, президента України Петра Порошенка очікували на всеукраїнському суспільному форумі "Відкритий діалог" у Палаці спорту. Там він мав заявити про старт передвиборчої кампанії, а також презентувати власну передвиборчу програму, що і зробив.

Практично в той же час на Контрактовій площі Юлія Тимошенко проводила власну зустріч з виборцями. І зі сцени переконувала їх голосувати за неї, а також ділилася баченням майбутнього України перед натовпом, у тому числі з бабусь, які дуже люблять кандидатку.

Звісно ж, такі масштабні події не могли обійтися без активістів руху "Хто замовив Катю Гандзюк?". Вони прийшли на Контрактову до Тимошенко і в Палац спорту до Порошенка з відповідними плакатами, щоб вкотре нагадати про гальмуюче слідство, відсутність замовників. Ба навіть про небажання відсторонити від посад впливових партійців БПП і "Батьківщини", яких активісти, батько Гандзюк та журналісти-розслідувачі називали причетними до вбивства херсонської активісти. Мова про главу Херсонської облради Владислава Мангера ("Батьківщина"), а також главу Херсонської ОДА Андрія Гордєєва та його заступника Євгена Рищука (БПП). Партійного покарання і позбавлення посад на час слідства цих людей активісти вимагають не вперше. Саме цих чиновників вони називають ледь не замовниками вбивства, тоді як слідство у справі Гандзюк ще не завершене, жодного рішення суду немає. Чиновники в свою чергу всі подібні версії спростовують, з посад не йдуть.

Активісти "Хто замовив Катю Гандзюк?" раніше зустрічали Петра Порошенка під ЦВК, навідувалися в офіс Юлії Тимошенко на Турівській, а також приходили під МВЦ на форум "Від Крут до Брюсселя", де Порошенко висунувся в президенти. Поїхали вони навіть на віллу глави МВС Арсена Авакова в Італію, де також нагадали про Гандзюк.

Сьогоднішні ж їхні дії завершилися неприємностями. В Палаці спорту на активіста Миколу Виговського буцімто напали охоронці Порошенка і порвали плакат з прізвищами Рищука і Гордєєва.

А на Контрактовій площі поліція всіляко заважала активістам запитувати "Хто ж замовив Катю Гандзюк?" і коли буде ініційоване звільнення Мангера. Хоча учасники акції, серед яких були молодики С14, проводили її мирно з плакатом, який нагадував про вбивство Гандзюк, і кричали "Хто вбив Катю" під час виступу Тимошенко. Мотивували полісмени власні дії просто: активісти, мовляв, порушували громадський порядок і провокували.

Також в аеропорту Бориспіль тимчасово затримали одного з активістів, який був в Італії і "вішав плакат" на паркані в Авакова. Згодом його відпустили.

Через що стався конфлікт на Подолі

Зазначимо, що відповідно до Конституції України обмежити публічне мирне зібрання може суд. Натомість, згідно статті 39 Конституції України люди, які бажають провести мирну акцію, мають спершу сповістити органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування про неї. Зрозуміло, що мирна акція - це та, що без зброї. В деяких активістів її буцімто знайшли.

Також правоохоронці охороняли мирне зібрання прибічників Юлії Тимошенко. Силові органи мають всіляко сприяти мирним акціям і забезпечувати безпеку, але можуть припиняти ті дії, які носять провокативний характер.

Чи були дії активістів С14 та руху на підтримку Гандзюк провокацією? Теоретично, вони могли спровокувати потасовку з прихильниками Тимошенко. І поліція мала право перешкоджати активістам саме цим. Особливо, якщо вони не повідомили місцеві органи про власне зібрання і справді мали зброю. Але окремі дії поліцейських - застосування сили, відсутність значків на формі та ін. - потрібно розглядати в масштабі розслідування.

В підсумку перешкоджання завершилося затриманнями кількох активістів. Їх відвезли у Подільський відділок поліції. Інші учасники акції з С14 пішли туди їх визволяти та "забирати власні речі". Все завершилося бійкою та полярністю поглядів на ситуацію в керівництві Нацполіції та активістів.

Силовики заявили про те, що активісти штурмували поліцейський відділок. Глава Нацполіції Сергій Князєв зазначив, що "радикалізація виборців, прихильників - це не демократичні засади".

"Спроба штурму відділку поліції - кому це треба? Для кого ця картинка?! Сприймаємо адвокатів, правозахисників, усі цивілізовані засоби захисту, але не такі передвиборчі методи", - підкреслив він.

Активісти ж запевняли, що штурму відділку не було. Навпаки - поліція, навіть "Беркут", який приїхав, їх побив.

Є навіть відео бійкі під Подільським райуправлінням з криками від поліцейських "Ложись, Бандера".

Після того, як "копи" розкидали і поклали на землю "групу порятунку" активістів, що перебували у відділку поліції, гаряча фаза скінчилася на певний час. На момент написання статті у Подільському відділку поліції перебували 19 активістів. Прес-секретар генпрокурора Юрія Луценка Лариса Сарган заявила, що ДБР розслідуватиме можливе перевищення повноважень "копами".

Активісти ж далі навідалися до будинку Авакова і запалили файєри.

Була на цю історію реакція і Юлії Тимошенко. Але про неї згодом.

Що все це означає

Історія має кілька важливих моментів.

По-перше, рух "Хто замовив Катю Гандзюк?" - це вже давно політичне явище. Щось схоже було в часи Януковича - "Свободу Павліченкам". Але тут ми маємо жертву режиму Катю Гандзюк і владу, яка "покриває замовників" у власних лавах та гальмує слідство. Тому асоціація за масштабністю виникає швидше з вбивством Гонгадзе. От тільки у справі Гандзюк вже замішані як представники влади, так і одного з фаворитів президентської гонки Юлії Тимошенко. І все це перед виборами. Активісти отримують реальний козир ударів по владі, яку б'ють нещадно. Заради справедливості, дістається як ГПУ, так і МВС з СБУ, президенту та його конкурентці Юлії Тимошенко. Про те, хто стоїть за активістами і чи обмежуються їхні цілі виключно справедливим розслідуванням - казати зарано.

Єдине, що може зробити влада - до виборів оголосити про результати розслідування і надати імена замовників. Втім, в суспільстві вже створений запит на конкретні прізвища. Інших, окрім Мангера, Гордєєва та Рищука активісти, швидше за все, не сприйматимуть. Навіть якщо вони і справді невинні. Тому продовжать власні акції. Але масштаб цих акцій поки що не дотягує навіть до Врадіївки...

По-друге, в соцмережах дії поліції по відношенню до активістів на Контрактовій асоціювали з тим, що, мовляв, Арсен Аваков встав на сторону Юлії Тимошенко. Сам же глава МВС намагається демонструвати рівновіддаленість від виборчого процесу. Навпаки, демонструє, що не допустить порушень виборчого законодавства. І на жодну сторону не встане. Та підозри активістів та ЛОМів зрозумілі. Чомусь поліція була занадто активною сьогодні.

Арсен Аваков схоже веде боротьбу виключно за збереження власного міністерського крісла. Чи гарантував йому це хтось з кандидатів-фаворитів, наразі невідомо. Та чи міг взагалі гарантувати - те ще питання. Але Юлія Тимошенко у власній реакції на сьогоднішні події жодним чином не критикувала поліцію. Навпаки, у всьому була винна СБУ і Порошенко. Дивно виглядає, правда ж?

Та повернемося до Авакова. З одного боку, лідер "Народного фронту" - партії, в якій глава МВС має вплив - Арсеній Яценюк не пішов на президентські вибори. А "Народний фронт" публічно не підтримав Порошенка, за виключенням глави ВР Андрія Парубія, який був на форумі "Від Крут до Брюсселя". Жодної публічної підтримки Тимошенко від "фронтовиків" теж нема.

З іншої сторони, на з'їзді "Народного фронту" був присутній прем'єр Володимир Гройсман, який також відвідав і форум Порошенка в МВЦ. Таким чином була продемонстрована консолідація влади, коаліції, навколо курсу, за яким має рухатися Україна.

Але в "Народному фронті" є кілька груп впливу і Арсен Аваков теоретично може вести якусь власну гру. От тільки нічого, окрім шкоди своєму шефу поліція сьогодні не зробила. Тимошенко, звісно ж, викрутилася і перекинула вину на Порошенка. Та люди не сліпі і бачили, хто кого бив. Це все було яскравим, наочним підтвердженням реформи поліції. Свідченням її провалу, про що гудять соцмережі. При всій повазі, акція на підтримку Гандзюк не є настільки масштабною, щоб зірвати зібрання кандидатки в президенти. І навряд чи вимагала такої агресії з боку копів. У програші лишається виключно Аваков.

По-третє, є ще й конспірологічний момент в цій історії. Враховуючи реакцію Сарган, початок розслідування дій копів з меседжем "перевищення повноважень", а також участі в акції С14, яких неодноразово в публічному просторі пов'язували з СБУ (доказів жодних немає), виходить цікава картина. ГПУ та СБУ є органами, пов'язаними з Порошенком. МВС - це Арсен Аваков. Не зовсім теплі стосунки між останніми вже давно обговорюються і цим нікого не здивуєш. Сьогоднішні події на Подолі - це удар по іміджу саме МВС та Авакова. Чим гірший імідж, тим більше підстав для просування думки про можливу відставку міністра чи банальне послаблення його позицій. І тут також згодяться різні активісти.

Звичайно, повторювати слова Тимошенко про провокацію СБУ та Порошенка - не варто. Швидше за все, непрофесіоналізм поліцейських вилився у жахливі наслідки для її керівництва. Але опоненти Авакова опинилися в помітному виграші. До того ж, про Катерину Гандзюк активісти сьогодні нагадали і Петру Порошенку. Там також був "зашквар", але набагато менший.

В чомусь втратить і Юлія Тимошенко. З однієї сторони - вона покриває Мангера, а з іншої - її вже пов'язали з непопулярним міністром Аваковим.

Цілком можливо, що сьогоднішні події стали частиною малопомітної для простого українця гри у високих кабінетах. Гри на пониження. Яка відбувається якраз напередодні виборів, де голоси, а також контроль і реакція на різного роду порушення під час голосування та підрахунку голосів, дуже важлива. А реагувати та контролювати має змогу МВС, і Аваков є серйозним гравцем цієї кампанії...

Тому, було б дуже корисно, щоб міністр лишався нейтральним. Як він сам декларує.

Виграли лише активісти. До їхньої боротьби тепер буде більше уваги.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme