Битва за Київ: Чи вдасться Кличку організувати вуличний опір Богдану

Наступного тижня в Україні буде новий уряд, який, очікувано, серед перших питань розгляне звільнення Віталія Кличка з посади голови КМДА. Чи зможе столичний голова щось протиставити намірам Банкової відібрати у нього керівне крісло?

Політичний оглядач
Битва за Київ: Чи вдасться Кличку органі…

Нагадаємо, конфлікт Віталія Кличка з новою владою загострився наприкінці липня. Тоді глава ОПУ Андрій Богдан розповів, скільки разів викликав Кличка "на килим" і просив відмовитися від інституту "смотрящих" у Києві, відійти від усіх корупційних схем і стати дійсно народним мером. Також він наголосив, що Кличко має залишити посаду голови КМДА. Кличко у боргу не лишився і звернувся із заявою до НАБУ. "Дивує одне, - заявив він, - чому пан Богдан, юрист за фахом, не звернувся одразу до правоохоронних органів, а пішов з "яскравими" заявами на прес-конференцію? Я, як і все суспільство, хочемо знати: якщо таке трапилося насправді, хто звертався, від чийого імені і з якою пропозицією? Прізвища, суми, умови і чи отримала посадова особа неправомірну вигоду". 14 серпня міський голова дав покази за своїм зверненням. Того ж дня Кабінет міністрів відмовився розглядати погодження звільнення мера Києва Віталія Кличка з посади голови Київської міської адміністрації. На Банковій образилися і наголосили: питання звільнення розгляне вже новий уряд восени.

Таким чином, столичний градоначальник виграв трохи часу, однак головні події битви за Київ між його командою та командою Зеленського ще попереду. І тут дуже важливо, хто і з чим прийде до ключових баталій. Отже, у Банкової є адмінресурс для тиску на Кличка, інформаційний ресурс у вигляді каналу "1+1" та можливість створити мерові максимальний дискомфорт у Київраді. Depo.ua вже писав про ймовірні розколи у міському депутатському корпусі та про роль окремих депутатів, зокрема, Іллі Сагайдака, у розгойдуванні крісла під мером-боксером. Якщо Зе-команді вдасться взяти під контроль Київраду, та позбавить Кличка можливості керувати столицею, блокуючи потрібні йому рішення.

Тому першим фронтом битви стане саме міська рада. Якщо встановити контроль над нею у Банкової не вдасться, може бути задіяний інший сценарій – перетворення її на поле політичних баталій. З бійками, пікетами під будівлею мерії з вимогами відставки Кличка та телесеріалами про "неефективного" міського голову. Йому згадають і проблемний міст в центрі, і поганий стан доріг, і Шулявський міст… Зрештою, Віталій Володимирович керує Києвом з травня 2014-го, і за цей час зроблено багато хорошого, але вистачає й відвертих промахів. Акцент робитиметься саме на них.

А з чим підходить до битви Кличко? Очікувано, що на його захист також розгорнеться потужна інформаційна артилерія – телеканал "Інтер" Льовочкіна, канали Медведчука і канали, пов’язані з Порошенком. У всіх цих осіб свій інтерес захищати Кличка, однак точно можна сказати, що глядачам сумно не буде. Лунатимуть голоси на підтримку київського голови і з Заходу, першою ластівкою вже став адвокат Дональда Трампа Руді Джуліані. В оточення американського президента свій резон – вони тиснутимуть на Зеленського, тому що з Кличком воюють люди, пов’язані з Ігорем Коломойським, впливи якого на нову владу заокеанські діячі прагнуть обмежити.

Та окрім військових дій на інформаційному полі дуже важливим буде те, хто з супротивників зможе взяти під контроль вулицю. Як вже вище зазначалося, цілком імовірно, що проти Кличка організовуватимуть мітинги, створюючи телекартинку масового невдоволення киян його політикою. Скоро приїдуть студенти, тому в організаторів проблем з масовкою за гроші не буде. І тут дуже важливе питання, чи є у мера ресурс і головне – бажання організовувати контрдії на вулиці.

Аби відповісти на це питання слід зауважити кілька важливих речей. Перше – чи захочуть кияни самоорганізуватися і вийти на захист не стільки Кличка, скільки місцевого самоврядування. Кияни, на жаль, дуже пасивні. Помітингувати проти забудови, якщо є якийсь активний орговик, вони ще можуть, бо це стосується їх особистих інтересів, а от протестувати за ефемерні речі – а розуміння користі самоврядування у нас на дуже низькому рівні – навряд. З огляду на це важливою є інша річ – якщо збирати на мітинги бюджетників і комунальників, це зразу стане відомо і зіграє лише проти організаторів. І, нарешті, третя річ – чи підтримають Кличка ті сили, які здатні запалити вулицю.

Маємо на увазі радикальні групи, за якими стоять праві партії. У "свободівців" зі столичною владою стосунки такі собі, фракція партії Олега Тягнибока у міськраді доволі часто конфліктувала з промерською більшістю і сенсу його тепер захищати у націоналістів начебто і немає. Разом із тим, їхні висуванці програли округи "зеленим", а саме об’єднання націоналістичних партій хоч і отримуватиме держфінансування за результатами виборів, однак їх показники далекі від бажаних. З урахуванням ймовірних дочасних місцевих виборів, націоналістам потрібно мобілізуватися, аби не залишитися поза межами столичної міськради. Для цього їм доведеться робити вибір між трьома "соснами" - або вони не втручаються за принципом "і ті, й інші – це зло", або виступають на боці влади, що має в перспективі для них сумнівну вигоду, або ж підставляють плече Кличку під лозунгом захисту місцевого самоврядування. Утім, між трьома "соснами" неважко й заблукати.

Не варто забувати, що окрім медіа-підтримки зацікавлені особи здатні допомогти й людським ресурсом. Знову ж, не задля захисту мера, а виключно в інтересах мобілізації електорату у перспективі дочасних місцевих виборів. І тут навіть цікаво, яка з політсил швидше зорієнтується в ситуації та спробує застовпити за собою вулицю. Байдуже "за" чи "проти" діючого міського голови.

Є ще один важливий момент: новій владі непотрібно, щоб єлейна для неї картинка, коли зі зміною першої особи на Банковій телеканали різко "виключили" негатив, змінювалася. Мітинги з антивладними гаслами підуть лише в мінус. Тому, не виключено, що паралельно зі спробами посунути Кличка з посади голови КМДА, киянам пред’являть особу, на яку влада ставитиме на виборах. Тобто, це буде не голова міськдержадміністрації, котрого призначить Зеленський (у це крісло активно сватають Олександра Ткаченка), а фігура, що зможе тягатися з Кличком у пізнаваності й популярності в масах. Пам’ятаєте, за часів президентства Януковича був анекдот про "донецьких", яких ловлять на вулицях Донецька і везуть на керівні посади до Києва. Зараз щось схоже спостерігається з "кварталівцями" - вони є і серед майбутніх нардепів, і в Офісі президента. А от один із найближчих партнерів нинішнього президента Євген Кошовий – "Лисий" - поки лишається поза політикою. Невже його залишили в "засаді" спеціально під київські вибори? А що, шоумен проти боксера – може бути ще той батл. На його фоні всі мітинги тьмянітимуть.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme