Без Шарія та Клюєва: Як Порошенко хоче переграти Зеленського і Вакарчука на вулиці

Рішення ЦВК таки зняти з виборів у Раду скандального блогера Анатолія Шарія та колишнього голову АП часів Януковича Андрія Клюєва стало черговою перемогою вулиці 

Без Шарія та Клюєва: Як Порошенко хоче п…

Автор: Андрій Коваленко

У ЦВК повідомили про скасування реєстрації Шарія і Клюєва вчора увечері. Стосовно ще одного сумнівного кандидата, колишнього першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна рішення ухвалено не було і на момент написання статті так само. 

Від такого розкладу найбільше виграє Петро Порошенко, який вирішив стати головним опозиціонером і опорою вулиці проти реваншистів. А от в Зеленського відреагували на історію дуже кволо. Та про все за порядком. 

Що відбулося

Історія з Клюєвом і Шарієм розвивалася доволі швидко і скандально. Шарій створив "Партію Шарія", з якою хотів піти на вибори першим номером у списку. От тільки всі розуміли, що він давно не проживає в Україні. Андрій Клюєв так само вирішив скористатися свавіллям у судах і думав потрапити в Раду по округу №46. Шарій та Клюєв перебувають у розшуку.  Блогера розшукує столична поліція через підозру у завідомо неправдивому повідомленні про злочин. На сайті МВС йдеться, що він зник 07 лютого 2012 року. Клюєв перебуває у національному розшуку за запитом СБУ, йому інкримінують привласнення майна, перевищення влади і незаконне перешкоджання мітингам. Він зник 28 лютого 2014 року.

Анатолію Шарію спершу відмовили в реєстрації. Та Шостий апеляційний адміністративний суд 26 червня зобов’язав ЦВКвсе ж зареєструвати Шарія, а Верховний суд 30 червня зобов’язав ЦВК повторно розглянути документи щодо реєстрації Клюєва та Шарія. Захист Клюєва наполягав, що він проживав у Донецьку, який є територією України. У ЦВК вирішили таки зареєструвати одіозних персонажів 2 липня, через що на Майдан вийшли близько тисячі людей, серед яких були відомі активісти руху "Хто замовив Катю Гандзюк", різні блогери, журналісти, громадські діячі, політики і так звані порохоботи. Вони дали два дні для ухвалення рішення про скасування реєстрації Клюєва та Шарія. Якщо цього б не сталося – говорили про силовий варіант. Акцію підтримав Петро Порошенко – лідер ЄС всіляко намагався асоціюватися з нею, от тільки на Майдан не прийшов. Активіст Роман Синіцин відверто порадів цьому, бо якби колишній завітав на акцію, за його словами, "могло бути різне". Проросійські ЗМІ поспішили навісити штампи на протест, назвавши його Майданом Порошенка. Мовляв, там були лише порохоботи, які журналіста "Страни" побили і взагалі сам Порошенко цей протест проти "реваншу" організував. 

І все б було нічого, якби маячню не повторив голова Офісу президента Андрій Богдан, який стає своєрідним лідером по дивним заявам в команді Зеленського. За словами Богдана, за організацією протестів проти реєстрації кандидатами в народі депутати Андрія Клюєва та Анатолія Шарія стоїть команда Петра Порошенка…

Зняли ж Шарія та Клюєва з виборів після того, як голова Верховної Ради і член ЄС Андрій Парубій звернувся до ГПУ, СБУ та Державної прикордонної служби з вимогою негайно надати відомості про перебування персонажів на території України. В СБУ повідомили ЦВК, що Шарій не перебував в Україні з початку 2012 року, а Клюєв – із початку 2014 року. В ГПУ так само підтвердили інформацію щодо Шарія. Голова МВС Арсен Аваков випередив усіх і надав лист у ЦВК з вимогою відсторонити Клюєва та Шарія від виборів.

Хто виграв від скандалу

По-перше, Петро Порошенко на фоні доволі хитких рейтингів ЄС (від 5 до 7%) вирішив не тільки їздити Україною, купуючи малину в простих людей, але і зайняти вулицю. Наразі він не з'являвся особисто на акціях під КНУ, коли там вимагали скасувати відновлення Андрія Портнова на посаді професора університету, і домоглися цього від ректора Губерського. На ту акцію прийшли всі ті ж обличчя, що і на Майдан 2-го липня: Карась і С14, блогери-порохоботи, Вікторія Сюмар з ЄС… Не вийшов Порошенко і на Майдан. Бо протест цей не є однорідним і об'єднує він різних активістів. Та в Порошенка вирішили підтримати його і на цьому заробити бали в проукраїнської аудиторії, за яку "Європейська Солідарність" конкурує з "Голосом" Вакарчука та "Слугою народу" Зеленського, особливо на Західній Україні. Мовляв, дивіться – саме Порошенко є останньою опорою проукраїнських сил. Вакарчук же орієнтується на молодь і суспільний протест не очолює, хоча і вивів прихильників під Конституційний суд. Можливо, сподіваючись на коаліцію із Зеленським. Останній так само не йде в протестні маси.

Додатковий приклад – сьогодні Конституційний суд може спробувати скасувати закон про люстрацію. Порошенко у "Фейсбуці" написав, що його політсила підтримає вуличну акцію. 

Порошенку так треба було діяти від самого початку, а не робити заяви про можливу коаліцію зі "Слугою народу". Якщо вже бути в опозиції до проросійських сил, то і до "винуватців реваншу" так само. 

Але чи стане Порошенко справжнім лідером вулиці, а не декларативним – це питання. Бо на акціях протесту, які об'єднують як його прихильників, так і опонентів, чимало людей можуть пригадати президенту провалену судову реформу, його кадрів у ЦВК та інші "грішки", через які в тому числі відбувається "реванш". 

По-друге, реєстрація кандидатами в депутати одіозних "регіоналів" та проросійських елементів (Клюєв і Шарій) вимагала реакції президента Зеленського. Запит від суспільства був. От тільки Зеленський промовчав, чим лише підсилив відчуття в масах щодо реваншу. Особливо на фоні зняття з розшуку Іванющенка, заяв про російську мову для Донбасу від Богдана, скандалом із Клімкіном та інших "зашкварів".  Безперечно, головний "Слуга народу" може тішитися рейтингу політсили - він перевалює за 43% і доходить за деякими опитуваннями навіть до 47%. А завівши в Раду мажоритарників, можна спробувати зіграти в однопартійну більшість. Чи створити коаліцію з умовним "Голосом". От тільки відкусити від них проукраїнського виборця ЄС трошки здатна.

До того ж, програвши боротьбу за вулицю влада Зеленського ризикує отримати Майдани ледь не щомісяця з приводу і без нього. Щось таке опозиція вже робила проти Януковича в свій час…. І хоча СБУ з подачі Баканова таки зробила все можливе для зняття Шарія і Клюєва, тепер в Зеленського буде додатковий ворог. Шарій вже заявив про перехід в опозицію. Проросійські ЗМІ, наприклад "Страна", давно звинувачують Зеленського у відсутності змін, миру на Донбасі, а тепер і "бєзпрєдєлу" на вулицях, як за Порошенка. Мовляв, з "нациками" не розібрався. Звичайно, що ця преса і без того підтримувала хто "Оппоблок", а хто "Оппоплатформу – За Життя" Бойка-Медведчука. В купі з трьома каналами кума Путіна, в інформаційному полі в Зеленського буде не все чудово, хоча він і має тил з "1+1" Коломойського. 

Та важливо розуміти, що вулиця і громадянське суспільство – це серйозний важіль впливу. І якщо Порошенко таки зайде у Верховну Раду, то йому дуже потрібна сила вулиці. Бо у судах чимало скандальних рішень приймається, в тому числі і позовів проти нього від Портнова купа. Хитати ситуацію можна буде на свою користь. 

У виграші ж відцієї історії можуть бути проросійські сили. Поки Медведчук переграє Зеленського у битві за "головного миротворця", звільняючи полонених з "Л-ДНР", інформаційна хвиля проти президента, який нічого не змінив вдарить по "Слузі народу" на Донбасі. Також ми загалом опинимося в ситуації, коли проти чинної влади є дві опозиції: одна – проукраїнська, а інша – проросійська. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme