"Хата" Лещенка: Хто і чому відроджує квартирну тему

Епопея з елітною нерухомістю нардепа-"єврооптиміста" поступово розвивається за абсурдним сценарієм

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Хата" Лещенка: Хто і чому відроджує ква…

Сьогодні ЗМІ повідомили сенсацію: детективи Ситника, які свого часу навідріз відмовлялися відкривати провадження щодо купівлі колишнім журналістом Сергієм Лещенком елітної нерухомості (йдеться про придбання ним у серпні 2016 року квартири в центрі Києва на вулиці Івана Франка площею майже 200 квадратних метрів за 7,5 млн гривень), виявляється, вже протягом майже двох місяців розслідують справу по цьому епізоду. Кримінальне провадження НАБУ було відкрито "за фактом набуття народним депутатом у власність активів, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами" (ч.3 ст. 368-2 ККУ). Враховуючи, що Лещенко купив цю квартиру понад півтора роки тому, у Бюро продемонстрували фантастичну оперативність.

Восени 2016 року в НАБУ не захотіли виконувати припис САП і починати слідство. Тоді у Ситника заявили, що провели інформаційно-аналітичну перевірку (щоправда, подібні заходи можна робити лише після відкриття провадження), і в купівлі квартири не знайшли ознак кримінального правопорушення, а лише "адміністративку". Потім кримінальне провадження порушила ГПУ. Зрештою, Лещенко виходив на остаточне закриття справи Печерським райсудом у березні минулого року. Деякі експерти тоді зазначали: справу ніхто б не закривав, якби стояло завдання не полякати, а реально "притиснути" Лещенка.

Що ж змінилося відтоді? Схоже, що саме про це кримінальне провадження і повідомляв керівник САП Назар Холодницький під час виступу з трибуни Верховної Ради. "Так – із запізненням, але краще пізно, ніж ніколи, – це провадження зареєстровано, і я чекаю від органів слідства, чим воно закінчиться", - сказав тоді Холодницький. Саме він очолює процесуальне керівництво над слідством – себто над НАБУ. Таким чином, можемо припустити, що Холодницький домігся від Ситника почати слідство. Яким чином це йому вдалося - особливо з урахуванням не надто приязних відносин через скандал з акваріумом із "вухами" – історія замовчує.

Але головна проблема Лещенка навіть не у цьому (у нас мало не кожен політик ходить "під" справою), а в тому, що його пояснення про походження коштів на квартиру не були сприйнятті суспільством. Більш того, він створив небезпечний прецедент: інші нардепи розцінили перше рішення НАБУ про відсутність у діях Лещенка корупції як дозвіл діяти аналогічним чином.

У що це вилилося? У те, що одіозний екс-голова Адміністрації президента Януковича Сергій Льовочкін у власній декларації за 2016-й рік показав 5 млн гривень, які він позичив у матері, а дружина (вже колишня) нардепа-"фронтовика" Євгена Дейдея взяла в борг у бізнесмена Ігора Линчевського 3,5 млн гривень. Спроби інкримінувати депутату незаконне збагачення провалилися. А на регламентному комітеті і в сесійній залі постійно згадували "квартирний казус" єврооптиміста.

Важливо й те, що "прецедент Лещенка" слугував стартом дискредитації неформального інституту "антикорупціонерів". Від одного з найкращих журналістів-розслідувачів, який нажив собі авторитет антикорупційними викриттями, суспільство неочікувано почуло сумнівні виправдовування. А відео, на якому видно, як український нардеп обслуговується у VIP-залі "Сбербанку Росії", стало для багатьох откровенням.

Але зараз ми маємо абсурдну ситуацію: учора – провокація з встановленням таблички на будинку, де мешкає депутат, сьогодні – повідомлення про слідчі дії з боку НАБУ, котре відкрило багато проваджень саме по мотивах заяв Лещенка. Ці гучні справи тепер ризикують провалитися в судах. То навіщо НАБУ взялося за нього? Схоже, Бюро в руслі скандалу з Холодницьким конче необхідно продемонструвати безкомпромісність. Може бути, що так Ситник хотів показати керівнику САП, а заодно і західним друзям НАБУ, що для нього немає священних корів.

Ще один важливий момент: ця справа Лещенку нічим не загрожує. НАБУ "маринуватиме" провадження у себе довго, що ж до репутаційних втрат, то і вони не будуть катастрофічними. Адже значна кількість українців вважає, що маленька корупція (а квартира Лещенка за $350 тис – це нібито дрібниці) не заслуговує на увагу, тоді як головне – "велика риба". Мовляв, чого причепилися до чоловіка, коли інші крадуть мільйонами. Тим більше, що головний удар по репутації був тоді, коли цей скандал починався. Як бачимо, репутація Лещенка не силько постраждала.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme