ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

"Куратор НАЗК". Чому антикорупціонери "відкрили" Горащенкова і при чому тут НАБУ і ДБР

Корупційний скандал навколо Нацагентства із запобігання корупції, розпалений співробітницею цього відомства Ганною Соломатіною, це не тільки удар по Нацагентству і по Банковій, але і по нествореному ще Державному бюро розслідувань

Depo.Влада
14 листопада 2017 21:16
ФОТО: depo.ua

Про це пише "Деловая столица".

Не встиг вичерпатися конфлікт з приводу звинувачення директора НАБУ Артема Ситника в корупції з боку НАЗК, як держагентство отримало удар у відповідь, причому значно потужніший. Сьогодні керівник департаменту фінансового контролю і моніторингу НАЗК Ганна Соломатіна дала прес-конференцію, в якій вивалила на адресу своєї установи потік звинувачень, головне з яких - це те, що НАЗК контролюється безпосередньо Адміністрацією президента.

За словами Соломатіної, від неї вимагали, щоб всі проекти рішень НАЗК узгоджувалися з куратором в Адміністрації президента, на що вона, нібито, відповіла категоричною відмовою. Крім того, голова НАЗК Наталія Корчак, нібито, давала вказівки підробляти декларації депутатів і чиновників, а також проводити перевірки окремих народних депутатів із заздалегідь підготовленими результатами. "Е-декларування, - стверджує Соломатіна, - використовується для покриття чиновників і особистого збагачення керівниці НАЗК". Корчак також, як стверджує Соломатіна, саботує запровадження системи автоматичної перевірки декларацій, блокує аудит спецперевірки кандидатів на посаду суддів Верховного суду і так далі.

За словами Соломатіної, якісь документи про корупцію в її відомстві вона направила в Генпрокуратуру, проте там їх навіть не зареєстрували і повернули назад в НАЗК, після чого вона передала інформацію в НАБУ і написала заяву про звільнення. При цьому співробітниця НАЗК закликала усунути главу НАЗК на час проведення розслідування і провести повний аудит роботи агентства.

У НАБУ тут же взялися розслідувати нову гучну справу, а з вуст політичних партнерів НАБУ в особі нардепів-єврооптимістів прозвучали нові подробиці, які значною мірою проливають світло на якщо не всі таємниці скандалу, то на значну її частину. Як повідомив народний депутат Мустафа Найєм, посилаючись на інформацію, "що одержана не від пані Соломатіної", скандальним "куратором НАЗК з Адміністрації президента" є перший заступник керівника Головного департаменту стратегічного планування та оперативного забезпечення Адміністрації президента України - Олексій Горащенков. Саме ця людина і є, судячи з усього, головною метою скандалу, адже все прекрасно розуміють, що звинувачення на адресу Корчак вкрай складно буде підтвердити чим-небудь, крім слів Соломатіної, так само як і звинувачення на адресу Адміністрації президента взагалі. Репутація ж особисто Горащенкова при належному медійному супроводі скандалу може серйозно постраждати.

Що стосується персони "куратора НАЗК", то він не дуже публічна особа. Йому 38 років, за освітою юрист-міжнародник і дипломат, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України. Крім Київського університету ім. Тараса Шевченка вчився в Швеції, Римі та Брюсселі з питань, пов'язаними з НАТО. До того, як зайняти нинішню посаду в АП, в 2014-16 роках був помічником президента Петра Порошенка. До цього працював на різних, але не надто високих посадах в Міністерстві закордонних справ, Міністерстві юстиції, РНБО, Державній міграційній службі. Загалом відносно молодий професійний чиновник з хорошою освітою і непоганими перспективами.

Але головний кар'єрний зліт Горащенкова може відбутися в самий найближчий час, адже він є одним з кандидатів на один з ключових постів в правоохоронній системі країни - директора Державного бюро розслідувань. Цей багатостраждальний орган, як відомо, створюється вкрай повільно, проте саме сьогодні конкурсна комісія вийшла на фінішну пряму - завершилися співбесіди з усіма 19 кандидатами, а також пройдені інші обов'язкові процедури і в самий найближчий час комісія повинна вибрати директора ДБР, його заступника та першого заступника. І шанси Горащенкова зайняти високий пост в ДБР, враховуючи його вік, освіту і досвід, дуже непогані.

І така перспектива Горащенкова може кілька лякати Ситника. Як відомо, директор НАБУ поки фігура в Україні практично недоторканна. Звільнити його можна тільки за результатами аудиту НАБУ, а процедура призначення аудитора заблокована в парламенті, і невідомо, коли зможе зрушити з мертвої точки, і наскільки лояльним до Ситника виявиться парламентський аудитор. Як мінімум депутати-партнери НАБУ в особі все тих же єврооптимістів докладають максимум зусиль, щоб був призначений саме лояльний аудитор.

Але якщо нарешті буде сформовано ДБР, то цей орган отримає право перевіряти НАБУ, і недоторканність Ситника більше не буде абсолютної. А якщо ДБР очолить людина, котра не вважає Ситника священною коровою антикорупційної діяльності, то побоювання директора НАБУ стають абсолютно зрозумілі.

Так що все виглядає так, що "одкровення" Соломатіної на рахунок НАЗК і персонально Горащенкова зовсім невипадково були озвучені саме сьогодні. Схоже, в НАБУ поспішали нанести удар по Горащенкову на випередження, і приклеїти йому ярлик "куратора НАЗК від Банкової" до того, як конкурсна комісія визначитися з переможцем. Погодьтеся, фігурант корупційного скандалу явно не найкращий кандидат в директори ДБР.

Ну а всі звинувачення на адресу Корчак (а звинувачення ці дуже серйозні) в даному випадку схожі на димову завісу, і Наталя Миколаївна може занадто сильно не переживати, вона в цій історії зовсім не головна мішень.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада