Кулуарні ігри та диплом : Хто і чому воює з прем'єром Гончаруком

Про очільника уряду України останнім часом згадують у контексті різного роду скандалів. Та й сам він дає для цього приводи, прагнучи створити імідж молодого і прогресивного реформатора. Піар виходить сумнівний. І це наближає Олексія Гончарука до ролі "цапа-відбувайла", яку, схоже, готують йому окремі впливові представники нинішньої влади

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Кулуарні ігри та диплом : Хто і чому вою…

Верховна Рада 4 жовтня у бліц-режимі ухвалила програму діяльності уряду на п’ять наступних років, представлену Олексієм Гончаруком. Та не факт, що на його долю випаде повну п’ятирічку попрацювати над досягненням усіх 87 цілей документу. Бо значно більше уваги, ніж програмі, ЗМІ приділяють іншим, неробочим, моментам із життя прем’єра.

Майже тиждень минув, але досі на слуху його поява і вихід на сцену 13 жовтня з привітанням під час концерту гурту "Сокира Перуна", популярного серед українських ультраправих. Вчора прем’єра навіть змусили стати в позицію того, хто виправдовується: на брифінгу він пояснював, що на концерт, який відбувся у одному зі столичних барів, його запросили ветерани російсько-української війни. Сам він таку музику не слухає, а погляди гурту не поділяє.

Але пізно: російські і близькі до них українські журналісти й блогери вже запустили у інформаційний простір тезу про "Гончарука як прихильника крайніх правих". За неофіційною інформацією, негативне ставлення до музичних смаків прем’єра висловив особисто Олексію Гончаруку і президент Зеленський.

Російські рупори пропаганди зробили з українського прем’єра свого улюбленого "героя". Разом із тим, впадає у вічі, що в атаку на Гончарука пішли представники начебто однієї з ним "зеленої" команди, а саме народні депутати, яких пов’язують із впливами мільярдера Ігоря Коломойського. Нардеп Олександр Дубінський публічно заявляє про відмову голосувати за законопроекти, подані урядом чи за підтримки уряду, які, каже цей депутат з неоднозначною репутацією, розроблені у громадській організації "Офіс ефективного регулювання" (BRDO), безпосередній стосунок до якої має нинішній очільник уряду.

Нагадаємо, Офіс ефективного регулювання було створено 2015 року тодішнім міністром економічного розвитку, а нині очільником "Укроборонпрому" Айварасом Абромавічусом за фінансової підтримки Євросоюзу як "мозковий центр" для влади України. Організація працює за шістьома напрямками: інфраструктура, енергетика, будівництво, контроль і нагляд, IT і телекомунікації, аграрний сектор. Гончарук очолював BRDO до приходу у владу. Разом з ним посади кількох міністрів і депутатів отримав потужний "десант" фахівців, яких вважають реальною командою нинішнього прем’єра. Це міністр енергетики й екології Олексій Оржель, міністр юстиції Денис Малюська, міністерка громад і територій Альона Бабак.

Так от Дубінський поскаржився на якість розроблюваних у BRDO проектів законів, які, мовляв, "сипляться-сипляться, незрозуміло, з ким узгоджуються, незрозуміло, які норми містять і там ще купа всього напхано".

Така заява, вважають оглядачі, свідчить про незадоволення керівником Кабміну, яке за посередництва депутатських вуст заявляє олігарх Коломойський. Якщо сторони не знайдуть компроміс – варто чекати на подальше розхитування команди Гончарука групою Коломойського, яка налічує не менше десятка членів фракції "Слуга народу". На інформаційних війнах Ігор Валерійович знається як мало хто в нашій країні, тому молодий-перспективний голова уряду може дізнатися про себе ще багато чого цікавого.

Тим паче, що й він сам дає для цього приводи не надто вмілим, а точніше аматорським піаром своєї персони. Мемом стало його катання на самокаті будинком уряду. Поки не перебили негатив і прем’єрські десятихвилинки спілкування з народом, які він викладає у соцмережах під назвою "Чашка прем’єра".

Це й не дивно, бо у своєму відеоблозі прем’єр-міністр нічого не говорить про такі дражливі моменти, як його освіта. 16 жовтня на брифінгу після засідання уряду Гончарук на запитання журналіста про невідповідність інформації з його представлення на посаді прем'єра і даних на сайті Кабміну про те, що він є "доктором філософії у галузі права" зізнався, що має диплом юриста "недержавного зразка" і не є доктором філософії у галузі права.

"Є багато різних курсів, інших неофіційних, "недержавного зразка" дипломів. Це один з них", - відповів Гончарук. Чим спричинив хвилю хейту щодо себе з боку користувачів соцмереж.

Не менше роздратування спричинила нарада, скликана очільником уряду з дрібного питання, яке має вирішуватися на рівні правоохоронних органів, суду і комунальників. Мова про знесення "курника"-самобуду на даху історичного будинку на Майдані Незалежності. Адже досі такого масштабу проблеми в будинку на Грушевського не обговорювалися. Показово, що участь у нараді на запрошення прем’єра взяв Київський міський голова Віталій Кличко.

Після чого коло недоброзичливців Гончарука, за деякою інформацією, поширшало: за нівелювання ролі екс-боксера в столиці борються та ж група Коломойського (фронтменом у цьому питанні виступає нардеп, колишній керівник "1+1" Олександр Ткаченко) і не чужі їм представники президентського офісу, у дружбі з якими помічений забудовник Андрій Вавриш. Їхнє невдоволення можна пояснити тим, що інформаційний привід з незаконною спорудою можна було використати як чергову ілюстрацію до картини "Кличко не контролює ситуацію в Києві".

У свою чергу, за даними з кулуарів столичної політики, Гончарук симпатизує альтернативній групі претендентів на посаду голови Київської міськдержадміністрації – тій, де кандидатом №1 на цей пост є ресторатор і колишній лідер міського осередку партії "Самомоміч" Сергій Гусовський. І начебто прем’єр відвідує кабінет глави держави з ідеєю призначити головою КМДА саме цього депутата Київради, а не протеже Коломойського Ткаченка. Така самостійність молодого прем’єра і "живий" автономний канал його спілкування з Володимиром Зеленським викликають політичні ревнощі у багатьох значно більш досвідчених гравців і можуть зіграти з Гончаруком злий жарт, якщо проти нього сформується ситуативна коаліція. Вже зараз, окрім згаданої групи "друзів Коломойського", Гончарука агресивно атакують блогери Анатолій Шарій і Андрій Портнов.

Тим паче що самобуд у центрі столиці – далеко не найбільша проблема, яка постала зараз перед українською владою. Запущений "зеленою" владою турборежим вимагатиме вже невдовзі пред’являти суспільству результати роботи нового уряду. Якими вони будуть – поки сказати важко. А взимку економічна ситуація в Україні може стати складнішою, ніж це виглядає зараз.

У ці дні делегація міністрів вітчизняного уряду у Вашингтоні проводить складні перемовини з представниками Міжнародного валютного фонду про фінансову підтримку нашої дерджави, на яку в Києві очікують ще цього року та без якої "фірмова" фінансова стабільність від Зеленського має великі шанси похитнутися. Якщо у транші відмовлять – крайнім за можливе погіршення економічної ситуації можуть зробити голову уряду. Відпрацьовану ступінь зеленої ракети відстрілять назад у середовище неурядових грантових організацій. А президент, як і раніше, - ні при чому. Цей технократ не справився, давайте іншого.

Які варіанти подій довкола уряду видаються можливими? Тиск на прем’єра може спричинити масштабний скандал аж до звільнення головного урядовця, що потягне за собою відставку всього Кабінету міністрів. Та поки мало шансів, що Гончарук сам грюкне дверима на взірець того, як це зробив секретар Радбезу Олександр Данилюк, відставку якого пов’язували з конфліктом із Коломойським. Прем’єр цим шляхом поки не піде, не відпустять: на нього повісили ще не весь можливий і очікуваний негатив. "Чорний день" ще не настав.

Більш вірогідно, що глава уряду шукатиме підтримки на Банковій, особисто у Володимира Зеленського, користуючись своїм правом прямого спілкування. Поки що це спрацьовуватиме. Індикатором тут стане відмова не лише депутатів, афільованих з відомим мільярдером, але й решти фракції "слуг" підтримувати законопроекти від BRDO.

Цікаво буде постежити за розвитком цієї ситуації. Вона покаже, чи "дозрів" уже Володимир Зеленський до готовності здавати не останніх членів своєї команди, які були з ним від початку "зеленої політичної доби", на розправу клубу олігархів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme