Культ карго: Чому Порошенку з Тимошенко в Мюнхені потрібен Пенс

Чергова конференція з питань безпеки у Мюнхені (15 - 17 лютого) буде присвячена "триполярному" світу. Але найголовнішою інтригою події стане пошук підтримки США обома українськими претендентами на булаву

Культ карго: Чому Порошенку з Тимошенко…

Петро Порошенко, який летить в Мюнхен в статусі українського президента, на безпековій конференції виступатиме в суботу. Говоритиме про російське втручання в українські вибори на сесії "Безпека у східній Європі". Паралельно з цим у нього запланована низка зустрічей зі світовими лідерами та керівниками міжнародних організацій. Лідерів і справді буде багато - десь близько 40. Попри відсутність президента США Дональда Трампа, замість якого буде віце-президент Майк Пенс, та російського лідера Володимира Путіна - його замінить глава МЗС Сергій Лавров, можна очікувати на розмову Порошенка з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель. Зокрема про "Північний потік-2", який німці продовжать підтримувати навіть після відходу від влади німецької "залізної леді". Про такий розклад не так давно заявила наступниця Меркель, голова німецького Християнсько-демократичного Союзу (ХДС) Аннегрет Крамп-Карренбауер. Не приїде в Мюнхен і Макрон, що робить саму Конференцію напередодні українських та європейських виборів дещо другосортною. Навряд чи напередодні виборів український президент-кандидат її сильно критикуватиме за це.

Та для українських політиків Мюнхен є майданчиком можливостей для зустрічей і власного піару. На безпекову конференцію сьогодні вилетіла зокрема лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко. Яка до того ж є однією з фавориток президентських перегонів, перший "заїзд" яких намічений на 31 березня, а другий - 21 квітня. Тимошенко, як пишуть ЗМІ, полетіла в Мюнхен із фірмовою косою. Немов на згадку про часи, коли вона ще в якості українського прем'єра зустрічалася з Ангелою Меркель. Сьогодні ж канцлерські мрії Тимошенко настільки зрозумілі, що буде не дивно побачити Юлію Володимирівну поруч з німкенею знов. Виступить у Мюнхені й Анатолій Гриценко. З ким він там зустрічатиметься - питання відкрите, але чи будуть предметно з ним говорити головні Меркель чи Майк Пенс? З цим виникають сумніви.

Між іншим, саме Майк Пенс може стати головним об'єктом цікавості як Порошенка, так і Тимошенко. Пояснити це доволі просто. Напередодні президентських виборів, у яких за багатьма соціологічними опитуваннями є одразу три фаворити - комік Володимир Зеленський, президент Петро Порошенко та опозиціонерка Юлія Тимошенко, американська карта може стати важливим козирем у рукаві для кандидатів. В оточенні Порошенка відкрито говорять про те, що Вашингтон наразі підтримує діючу владу. Про це свідчить як продовження співпраці з МВФ, так і військова підтримка разом із продовженням кооперації з НАТО, позитивними відгуками щодо реформ. Ба навіть виступ екс-генсека НАТО та радника Порошенка Андерса Фог Расмуссена на форумі "Від Крут до Брюсселя" з симпатією до діючого президента виставляється голосом західних партнерів.

Розмова з Пенсом в Мюнхені, якщо вона вийде ще й предметною, в Порошенка обіграють в якості підтримки Вашингтона. Більше того, шляхом переговорів з віце-президентом можна домовитися і про умовну зустріч з Дональдом Трампом перед виборами у березні. Втім, вона виглядає не надто імовірною в умовах внутрішньоамериканських подій з можливим введенням надзвичайного стану через "розбірки" навколо виділення коштів на будівництво стіни на кордоні з Мексикою. Трампу сьогодні не до України. Для зустрічі з Порошенком потрібні якісь гучні інформаційні приводи чи події калібру другої агресії Росії проти наших кораблів неподалік Керченської протоки. На початку січня як міністр оборони Степан Полторак так і голова РНБО Олександр Турчинов припускали та немов анонсували другу спробу наших суден пройти в Азовське море. Наразі це питання не на порядку денному, принаймні офіційно. Та навіть відсутність зустрічі з Трампом за наявності зустрічі з Пенсом можна буде обіграти у власних інтересах перед виборцем.

Така сама логіка очевидно присутня і в таборі Тимошенко. Опозиціонерці, яка в унісон з президентом підтримує курс України в ЄС та НАТО (зокрема підтвердила це голосуванням за зміни до Конституції), потрібно показати виборцю, що вона є прозахідним кандидатом. І саме з нею топові західні політики - Меркель і американський віце-президент Пенс. Зустріч із ними, прикрашена фотографіями та новинами в ЗМІ, допоможе Тимошенко вибудувати відповідний імідж в очах українців перед виборами. Чи вийде в Тимошенко на цьому попіаритися в наступні два дні, покажуть лише час і зусилля Григорія Немирі. Але така тактика Тимошенко необхідна як повітря в умовах рейтингових втрат і кризі ідей, яка спостерігається в таборі лідерки "Батьківщини".

Так чи інакше, американська карта для важковаговиків президентської гонки є однією з ключових. Бо український виборець досі страждає на "культ карго". І кандидат, поруч з яким американський конгресмен або ж чиновник з Білого дому автоматично отримує симпатію та різного роду бонуси. Простий українець навряд чи задумається над тим, що за цими зустрічами і посмішками з фото часто стирчать вушка добре проплачуваних лобістів. Не варто забувати, що антикорупціонери якраз і вимагають від генпрокурора Луценка розслідувати фінансування американських лобістів Тимошенко, про яких розповідали "Схеми"​​​. Зокрема - ЦПК Шабуніна. Тимошенко ж каже, що вона не причетна і взагалі хтось для неї наймав лобістів у США...

Читайте також: Лобісти в США: Скільки Тимошенко, Тарута і Банкова витрачають на західні зв'язки

У випадку з Порошенком - в президента є відчутна перевага перед конкурентами саме завдяки посаді. Бо президент має прямий доступ до тіла європейських та американських політиків завдяки своєму статусу. Інші ж шукачі, як Тимошенко чи Гриценко, в Мюнхені будуть виключно представниками політичного класу і звичайними кандидатами, які не можуть нічого вирішувати тут і зараз.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme