Кремль і вибори-2019: Чому третій "Майдан" вже нікому не потрібен

Учасники президентських перегонів відмовляються майданити після виборів. Однак громадянам потрібно бути обережними, аби не стати жертвами провокацій російської агентури

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Кремль і вибори-2019: Чому третій "Майда…

Юлія Тимошенко заявила, що не планує збирати черговий Майдан. В ефірі телеканалу Ігоря Коломойського "1+1" вона запевнила: після першого туру голосування, яке пройде 31 березня, її партія не закликатиме до масових акцій непокори. Каже, знає, що зараз "говорять про якісь нові Майдани, повстання, силові протистояння", але "нічого подібного не буде". 

Заява кандидата в президенти закономірна. Майдани в Україні традиційно збирають у столиці. А серед киян не настільки багато прихильників ЮВТ, щоб їх вистачило на потужну безкоштовну масовку, якщо навіть результат голосування у першому турі не задовольнить Юлію Володимирівну. А привозити людей з регіонів і тримати їх навіть кілька днів поспіль, годувати, забезпечувати ночівлею, мотивувати – надто дороге задоволення.

Тож навіть у разі поразки Тимошенко буде значно дешевше (і ефективніше) сконцентруватися на підготовці очікуваної багатьма аналітиками політичної війни з наступними президентом у парламенті, а також осінній виборчій кампанії з обрання нової Верховної Ради, де "Батьківщині" прогнозують значне збільшення кількості "штиків". Для чого ламати непогане політичне майбутнє організацією масовки з незрозумілими цілями і непрогнозованими наслідками? Тим паче, що спробою "нового майдану" неминуче скористається Кремль, зацікавлений у максимальному послабленні будь-якої наступної української влади.

До речі, сьогодні Служба безпеки України повідомила про припинення діяльності чергової керованої з Росії групи, яка планувала дестабілізацію в Україні під час виборів. Її координатором є теперішній громадянин США, уродженець Ленінграда 49-річний Рустам Ташбаєв. Сайт Depo.ua свого часу доволі детально розповідав про цього діяча. Освіжимо в пам’яті читачів цю інформацію.

Колишній військовий, випускник Калінінградського вищого військово-морського училища Ташбаєв у 90-ті роки займався бізнесом у Житомирі, був заарештований. Після закриття справи виїхав до Сполучених Штатів, де й залишився. 2014-го повернувся до України. Для чого – стало відомо вже за рік. У червні 2015 року він намагався організувати "третій майдан" у Києві і встановив кілька наметів. Після чого був затриманий спецслужбою і видворений з України за підривну діяльність із забороною в'їзду. Як заявляв тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко, ця особа отримувала фінансування від бойовиків фейкових "ДНР" і "ЛНР".

26 травня 2018-го у Празі відбувся Перший національний український конгрес, спікером якого був Ташбаєв. Там висунули "народним кандидатом у президенти" Івана Бубенчика – "зірку" російських телеканалів, який розповідав, як стріляв по міліціонерах на Майдані. А зараз група Ташбаєва намагалася створити "Українську повстанську армію", яка мала дислокуватися за кордоном, і "Українську національну армію" ("УНА") – з базуванням в Україні.

Останню, за даними СБУ, очолив громадянин України, колишній учасник АТО Юрій Заболотний (псевдо "Кий"). Це завсідник різного роду радикальних структур. Його ім’я згадували серед засновників т.зв. "Революційних правих сил в Україні" (РПС, організація, яка 2016 року захопила залу готелю "Козацький" у центрі Києва і намагалася встановити намети на Майдані). У тодішніх журналістських розслідуваннях робився висновок, що за цим фейковим "майданом" стоять колишні "регіонали" або російські спецслужби, які зондують реакцію суспільства на вуличний радикалізм. Тоді писали, що свої дії РПС нібито координували з представництвом Росспівробітництва в Україні.

Наступного разу РПС активізувалися 10 вересня 2017 року, коли екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі проривався до України через пропускний пункт Шегині. Представників цієї групи бачили серед охоронців наметів «революції імені Саакашвілі» під Верховною Радою.

Заболотного затримували за незаконне зберігання зброї і пограбування зали гральних автоматів та притягали до кримінальної відповідальності за заклики до повалення конституційного ладу. У серпні 2017 року його засудили на два роки за екстремістський ролик на YouTube.

Засвітився у цій схемі й відомий у вузьких колах організатор провокацій і спроб диверсій в Україні Микола Дульський, якого СБУ називає «агентом російських спецслужб». З ним "УНА" вела перемовини про надання грошей для підривної діяльності.

В СБУ стверджують, що в кінці 2018 року (у період, коли в Україні був проголошений воєнний стан) керівники "УНА" налагодили збір даних про дислокацію і маршрути пересування підрозділів української армії "з метою здійснення диверсій і зриву мобілізації". Російський слід в діяльності "УНА" підтвердили обшуки в учасників цієї організації в Одесі. Двоє з них – громадяни Росії і невизнаної Придністровської республіки, третій – громадянин України і уродженець Придністров’я. У них провели 16 обшуків, під час яких вилучили вогнепальну і холодну зброю, саморобні вибухові пристрої і гранати, вибухівку, військове спорядження, засоби зв’язку і внутрішні документи незаконного військового формування.

Розуміючи небезпеку підігрування сценаріям Кремля, всі адекватні вітчизняні політики відмежовуються від використання їх у ролі детонатора для руйнування основ української держави. Днями заяву відповідного змісту зробив Володимир Зеленський. «Піднімати Майдан ніхто не буде, крові у нашій країні достатньо», – сказав він іноземним журналістам.

Отже, небезпека інспірування масових заворушень, тлом для яких може стати невдоволення когось із кандидатів у президенти результатами голосування, виходить не стільки від вітчизняних політичних гравців, скільки з Москви, яка має багаторічний досвід використання терористів і агентів впливу для досягнення своїх цілей. Українському суспільству загалом непритаманні екстремальні моделі реагування на дії політиків. Це радше російська схема поведінки. Проте слід зважати на рівень небезпеки і не «вестися» на провокації.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme