"Країна мрій" Зеленського: Що сказав і про що змовчав президент у своєму зверненні

Щорічне, (а насправді перше за півтора року на посаді) послання президента Зеленського до парламенту показало: стратегічного бачення напрямів розвитку країни у нинішньої влади як не було, так і немає. Зате президент чудово навчився звинувачувати в усіх гріхах попередника

"Країна мрій" Зеленського: Що сказав і п…
Фото: Офіс президента

Зупинимося лише на найбільш показових із численних тез, які пролунали з вуст Володимира Зеленського у вівторок, 20 жовтня, з трибуни українського парламенту. Слід сказати, виступ викликав доволі бурхливу негативну реакцію частини політиків і експертів. Що ж у ньому було не так? Чи це всього лише передвиборчі заяви опозиції?

Перше загальне враження від виступу глави держави – агітаційна промова неформального лідера нехай і панівної, але однієї з політичних сил, партії "Слуга народу". Йшлося про досягнення, про які ми вже не раз чули і всі вони подавалися як результат непомильних дій цієї влади. Але не відбулося відвертої розмови про численні проблеми, що турбують країну в реальному житті, і про те, як ми будемо їх долати. Зате прозвучало легковажне "Криза мине", нагадавши про крилаті вислови незабутнього експрем’єра Микола Азарова.

У своєму виступі Зеленський кілька разів згадав сусідню державу, причому так і не називавши її агресором. Незрозуміло, чи це на нас напали, чи війна якось сама собою виникла. 

Назвавши мир на Донбасі й деокупацію Криму своїми пріоритетами, Зеленський заявив, що Україна шукає "нові дієві інструменти" для повернення півострова, зокрема, формат "Кримська платформа". Щодо Донбасу, то після його звільнення потрібен буде пакет законів з реінтеграції. Тож нічого принципово нового країна не почула. Учергове стало зрозуміло, що обіцянка Зеленського зупинити війну провалилася, бо пошук нових інструментів відновлення миру дещо затягнувся, чого й варто було чекати. Замість миру виборцю тепер "продають" переговори про мир. І то не надто успішні.

Довелося президентові також спростовувати заяви членів своєї ж політсили. Причому це було обставлене так, наче "зраду" розганяє якась опозиція. Йдеться про те, що у 2021 році будуть скорочені кошти на армію: Зеленський каже, що не дозволить цього зробити. "Як мінімум, ці кошти залишаться на рівні цього року. Тобто понад 117 мільярдів гривень", - заявив він. Але автор згаданої главою держави тези– його ж колега: скорочення Збройних сил в ефірі одного з телеканалів, причому в День захисника Вітчизни допустив керівник парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. За його словами, це дозволило б зменшити "бюджет проїдання". І хоч далі він пояснював, що мав на увазі скорочення "паперової армії", хвилі покотилися. І змусили виправдовуватися – вже не вперше – особисто лідера "слуг".

Нічого не прозвучало про Путіна, зате не залишився поза увагою президента його внутрішній ворог - попередник. Петро Порошенко, (хоч його прізвище теж не було назване, але з великою долею вірогідності можна припустити, що йшлося саме про нього), удостоївся понад десятка згадок у промові "Про основні напрямки…". Зі слів Зеленського випливало, що п’ятий президент, разом зі своєю командою, винні чи не у всьому поганому, що відбувається в Україні. А все хороше – це досягнення влади нинішньої.

Навіть анонсована з парламентської трибуни поїздка 120 депутатів із фракції "Слуги народу" на Донбас перед місцевими виборами (яка направду дуже схожа на якісь передвиборчі гастролі) подавалася устами Зеленського як якийсь прорив – на противагу поїздкам представників старої влади "до Туреччини, чи на Мальдіви". І це каже той, хто літав в Оман із так до кінця і не з’ясованими цілями. І, до речі, "слуги" за кордоном теж частенько бувають. Подейкують, що багато хто з них коронавірус звідти і привіз.

Не утримався промовець і від заїждженої ним і його командою тези про "попередників, які здали Крим". Мовляв, справа не в помсті, а в справедливості, і "ті, хто без жодного пострілу здав Крим, мають сидіти". На ці маніпуляції вже влучно відповіла депутатка від "Європейської Солідарності" Вікторія Сюмар.

Читайте також - "Де ти був в 2014? Взяв АК і поїхав в Крим?": Сюмар наїхала на Зеленського за слова про здачу Криму

Дивно, та при цьому Зеленський позиціонував себе чи не "батьком нації", який постійно думає про простих людей. Здається, він і сам повірив у це. Доволі цинічно він пов’язав революції 2004-го та 2014-го років, які "зробив український народ", з необхідністю встановлення "народовладдя". Зеленський нагадав, що в його президентській програмі була відповідна теза. "Перший законопроект для народовладдя" вже лежить у Верховній Раді – це проєкт закону про всеукраїнський референдум, який влітку Рада не ухвалила в цілому через численні принципові зауваження до якості документу. Також президент зазначив, що його команда багато зробила у цьому напрямку, зокрема, у плані децентралізації (яка, якщо відверто, почалася за часів президентства Порошенка).

Із цього ж ряду – риторика про справедливість, народовладдя і довіру до влади. І, звісно, про нове життя гасла часів Януковича "почую кожного" - наразі у вигляді "опитування", запланованого на день виборів 25 жовтня. Дорікнувши нардепам, мовляв, "дайте відчути людям, що їхня думка важлива не лише під час виборів", глава держави упустив той момент, що він це опитування саме перед виборами і ініціював. Що більшість політиків і експертів якраз і вважають передвиборчим піаром та спробою мобілізувати електорат "слуг" прийти на дільниці та підтримати партію влади.

Такі "опитування" Банкова має намір проводити і надалі, дав зрозуміти Зеленський: "Народовладдя в Україні буде. Всебічний доступ громадян до інформації задля прийняття рішення – буде. Це обов’язок держави. Люди повинні впливати на актуальні питання і для свого регіону, і для всієї країни. Робити це раз на тиждень, раз на місяць чи на рік, скільки буде потрібно".

На тлі численних зашкварів і скандалів, що постійно трапляються на шляху його команди, не міг Володимир Олександрович обійти мовчанкою тему боротьби з корупцією. Тут він очікувано "дістав з рукава" депутата-"слугу" Олександра Юрченка (якого підозрюють у хабарництві) як доказ того, що чинна влада карає навіть своїх. Але не став говорити, скільки цю справу намагалися замовчати, спустити на гальмах, перш ніж з Юрченка зробили приклад (единий?) того, як "слуги" не прикриватимуть своїх. 

Повідомив Зеленський також про те, що влада відмовилася від державного фінансування партій, які не потрапили до Верховної Ради за результатами виборів, а зекономлені гроші було спрямовано в "антиковідний"фонд. Цей фонд був створений, насамперед, для фінансування видатків на охорону здоров’я та соціальних видатків, які безпосередньо пов’язані з епідемією. При цьому більшу частину коштів фонду, 35 млрд гривень, уряд спрямував на реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг. Сподіваємося, крапки над "і" в цьому питанні розставить прозорий аудит.

От що іще залишилося зробити, крім встановлення повного і остаточного народовладдя, то це провести "весну посадок". Вину за цю нездійснену мрію багатьох українців президент поклав на антикорупційні і правоохоронні органи. Каже, вже втомився кожну нараду з керівниками правоохоронних органів починати зі слів: "Люди кажуть: "Весна прийшла, а де посадки?" Каже, "створені всі умови", повернули статтю про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, є можливість конфіскації незаконних активів, є "повна оперативна незалежність НАБУ І САП, якої не було з 2015 року", є Вищий антикорупційний суд і відбулося "перезавантаження НАЗК". Але результату – немає. За це Зеленський поставив відповідальним органам незадовільну оцінку і закликав їх виправитися. Чекатимемо. А щоб не було нудно чекати, очільник Банкової порадив парламентарям зосередитися на розробці антикорупційної стратегії на чотири роки. Чергової стратегії, на яку, можна припустити, чекає сумна доля аналогічних напрацювань. Бо немає головного: політичної волі до реальної боротьби з цим злом. 

Говорив Зеленський про наступні заміни серед урядовців і силовиків, із чого можна зробити припущення про те, що невдовзі почнуться нові торги за ресурсні посади. Але це не справляло враження системних дій із посилення кадрового складу владної команди.

Серед досягнень, які можна назвати успіхами не попередньої, а справді нинішньої влади, Володимир Зеленський згадав "Державу у смартфоні" і те, що скоро Україна відмовиться від паперового документообігу. Звісно, річ перспективна, та поки що в нашій країні викликає багато нарікань.

Не забув гарант і про програму кредитування бізнесу під низькі відсотки, і про начебто дешеву іпотеку "під 10%" від кількох банків. Та якось упустив, що умови цієї іпотеки роблять її доступною ліченим позичальникам, та й низькі відсотки – лише на перший рік кредитування, про що вже розповідав Depo.ua.

Та загалом у "країні мрій", в якій, склалося враження, живе Володимир Олександрович Зеленський, - все добре. Просто перестали стріляти, світ почав нас поважати і більше не втомлений від України. Ми успішно співпрацюємо з МВФ, ЄС, знаходимо нових партнерів. Перший етап карантину ми пройшли "з мінімальними втратами". Працює національна економіка, упавши менше за показники інших країн. З коронавірусом борються, шляхи і мости будуються…

А десь в паралельній реальності так і залишається окупованим Крим і частина Донбасу, де продовжують стріляти і де, з часу введення "режиму тиші" загинули вже десятки людей. В лікарнях не вистачає місць для боротби з коронавірусом. Замість боротьби з корупцією ми бачимо розбірки з попередниками. Фанатів президента Голобородька з кожним днем стає все менше. 

Але, здається, президенту Зеленському про це ще не повідомили.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme