Країна мрій: Чому українці зневірились в законі і чекають на диктатора

З’явилися свіжі соціологічні дані, які дають ґрунт для аналізу актуального стану нашого суспільства. Результати цього аналізу не надто оптимістичні

Ігор Петренко

Соціологічна група "Рейтинг" з 8 до 12 червня ц.р. опитала 2500 українців віком від 18 років у всіх регіонах країни щодо їхнього ставлення до дострокових парламентських виборів. Головний висновок, який випливає з результатів дослідження, - це радикальне зростання кількості прихильників дочасних виборів до Ради. За місяць після попереднього аналогічного опитування їхнє число зросло із 72 до 88 відсотків. Лише 8 відсотків респондентів у червні назвали позачергові вибори парламенту недоцільними, тоді як у травні таких було 18 відсотків.

Відразу зауважимо, що виникають сумніви в настільки стрімкому зниженні кількості тверезомислячих громадян, чисельність яких, якщо вірити виявленій авторами опитування тенденції, прямує до нуля. Можливо, крім ірраціональних факторів є питання щодо наявності у соціологів бажання трохи підіграти владі та бути в суспільному мейнстрімі. Іншими словами, чи не відобразило дзеркало очікування тих, хто у нього вдивляється?..

Залишмо це питання відкритим і підемо далі. 58 відсотків вважають, що указ президента про розпуск Ради відповідає як Конституції, так і настроям громадян. 20 відсотків – що президентське рішення не відповідає Конституції, але резонує з настроями суспільства. І лише 6 відсотків вважають указ Зеленського незаконним і таким, що не відповідає суспільним очікуванням.

67 відсотків опитаних з якихось своїх міркувань вважають, що обраний на дострокових виборах парламент буде більш ефективним за сьогоднішню Раду. Відсутність логіки в такій позиції – ще один доказ ірраціональності мислення сьогоднішнього виборця. Ну, не люблять у нас парламент, за що можна подякувати всім попереднім керівникам держави, які будували свої рейтинги на протистоянні із законодавцями.

Цікаво, в яких регіонах живуть найбільше виборців, які підтримують навіть найбільш радикальні ЗЕініціативи. Найбільше тих, хто вважає указ про розпуск парламенту адекватним Конституції і настроям громадян, – на Півдні України (67%), менше їх на Заході (50%).

Серед заангажованих найбільш рейтинговими партіями громадян твердими адептами відповідності розпуску Ради закону і суспільним очікуванням, зрозуміло, є прихильники партії "Слуга народу" (72%), найменш – симпатики партії Петра Порошенка "Європейська солідарність" (7%). При цьому майже половина прихильників попереднього президента вважають, що указ про дострокові вибори все ж таки відповідає очікуванням громадян.

Аж 82 відсотки всіх опитаних вважають, що за оскарженням у Конституційному суді групою із 62 народних депутатів указу президента Зеленського про розпуск ВР криється ні що інше, як намагання нардепів продовжити свої повноваження хоч на кілька місяців. Законні підстави бачить у цьому поданні лише кожен десятий респондент.

Підтримка дострокових виборів, віра в ефективність майбутнього парламенту і думка про те, що нардепи "чіпляються" за повноваження мають абсолютну підтримку в усіх вікових, регіональних і електоральних групах – за винятком прихильників партії "Європейська солідарність".

Ось ще один важливий момент. 63 відсотки опитаних сказали: навіть якщо Конституційний суд визнає указ про розпуск парламенту неконституційним, то вибори все одно повинні відбутися 21 липня, як передбачає указ Зеленського. І байдуже, що рішення судів, тим більше Конституційного, у правовій державі мають виконуватися. Ми вже проходили це в нашій новітній історії, і зветься це явище "революційна доцільність"… Наслідки пам’ятаємо? Понад половина українців, мабуть, ні. Адже тільки кожен п’ятий вважає: коли КС забракує президентський указ, то вибори мають пройти згідно з встановленим порядком, тобто 29 жовтня ц.р.

Це важлива інформація щодо правового нігілізму громадян і їхньої готовності ігнорувати закон. Тому поглянемо на неї ще й у регіональному розрізі. Найбільше прихильників дочасних виборів 21 липня на Півдні (71%), менше – в Центрі країни (57%). Серед прихильників рейтингових партій теж більшість за вибори в липні. Проти знову ж таки лише симпатики партії "Європейська солідарність" (70 відсотків їх – за планові вибори у жовтні).

Які висновки можна зробити з приведених даних? Володимир Зеленський і його оточення поки зберігають унікально високий рівень суспільної легітимності своїх дій. Поза сумнівами, це принесе прогнозований результат на виборах до Ради як за партійною, так і за мажоритарною складовою кампанії. Адже, за даними різних досліджень, "Слуга народу" є безумовним лідером електоральних симпатій серед політичних сил, якого ще не знала політична історія незалежної України: цю партію готові підтримати близько половини тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями.

Але ця медаль має і зворотній бік. Такий потужний аванс довіри потребуватиме реалізації очікувань. Народ повірив у мрію – і чекатиме казки від нової влади. А коли очікування розіб’ються об реальність, настрої виборців так само стрімко хитнуться в протилежний бік. Від палкої любові до ненависті, від хиткої демократії до сумнівної автократії.

Якщо ж подивитися глибше, то результати опитування свідчать про небажання значної частини наших співгромадян жити за законом і Конституцією. Тобто реформи, необхідність виконувати закони, за потреби вносити в них зміни, але жити в правовому полі – все це більшості не потрібне. Такий нігілізм може бути свідченням наростання психологічної готовності народу до приходу "сильної руки".

І будь-яке рішення Конституційного суду щодо відповідності Основному закону указу президента якраз і стане дуже і дуже важливим сигналом, який покаже нам нашу недалеку перспективу. Ставлення політичного класу і більшості суспільства до вердикту КСУ продемонструє, в якому форматі надалі існуватиме держава Україна: чи залишиться вона слабкою, але демократією, чи люди запросять на трон якогось "вождя".

А оскільки диктатура в Україні з низки причин, про які слід говорити окремо, навряд чи буде успішною і тривалою та майже напевне завершиться загальним хаосом, - то, за великим рахунком, за результатами подібних соціологічних опитувань прочитується бажання українців скоїти колективне самогубство.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада