Декрет для батьків: Як Олена Зеленська потрапила у законотворчий зашквар

"Слуги народу" наразилися на чергове звинувачення у викраденні ідей для законів - на цей раз йдеться про проект закону щодо відпусток для чоловіків з нагоди народження дитини

Економічний і політичний оглядач
Декрет для батьків: Як Олена Зеленська п…

Дружина президента Олена Зеленська, ставши ініціатором законопроекту про відпустки для чоловіків, автоматично потрапила у скандал з привласненням чужих ідей в законотворчому процесі. Проект цього закону - вже як мінімум третій дубль відповідної ініціативи, констатує Depo.ua.

Отже, кілька днів тому "Слуги народу" презентували проект власної розробки під №3695 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною". Речниця партії Євгенія Кравчук у своєму дописі на Facebook представила першу леді як людину, що є автором цієї слушної ініціативи, приуроченої, як виявилося, до Дня батька 21 червня.

Депутатка зауважила, що в українському суспільстві панує стереотип, що діти – не чоловіча справа. "На жаль, він тривалий час був закріплений юридично. Наприклад, у 2017 році Верховний суд України визнав законними дії однієї з компаній, яка не відпустила чоловіка "в декрет" і звільнила його за прогули, - наголосила речниця партії монобільшості. - Цю ситуацію потрібно виправляти. З ініціативи першої леді Олена Зеленська з колегами по фракції "Слуга народу" та МФО "Рівні можливості" підготували законопроект, який пропонує запровадити батьківську відпустку".

Кравчук також наголошує на європейському досвіді, де право на батьківську відпустку вже передбачене у 22 з 28 країн ЄС, а її тривалість коливається від 1-го дня в Італії до 64 у Словенії. "За статистикою, понад 40% європейських тат користуються цією можливістю. Сподіваюся, ми приєднаємося до європейської практики найближчим часом", - пише депутатка.

Головною новацією проекту, між тим, є надання батькові новонародженої дитини права на одноразову оплачувану  відпустку до 14 календарних днів без урахування святкових і вихідних. 

Також в новому законі, у разу його ухвалення, буде передбачено пряме право батька на декретну відпустку з догляду за дитиною. Законотворці пояснюють таку необхідність тим, що нині ця норма діє криво - через право матері на декрет, яке вона може делегувати чоловікові. 

Тим часом ініціатива Олени Зеленської, під якою підписалася значна частина фракції "Слуги народу" в якості співавторів законопроекту, не є новою. Як вдалося дослідити, в історії внсених депутатами ініціатив є як мінімум два аналогічних проекти.

Але внесені вони колегами з інших сил. І голосувати за них для "слуг" – значить віддати майданчик для піару в чужі руки.

Так, у вересні минулого року група депутатів від "Батьківщини" зареєструвала проект під №2002 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання додаткової оплачуваної відпустки чоловікам у зв'язку з народженням дитини". Тобто прямо у назві було передбачено ту саму суть, що й у сьогоднішньому проекті "Слуги народу". 

Однак на розгляд сесії Ради2002-й проект не потрапив, оскільки був повернутий профільним комітетом авторам для доопрацювання.

У листопаді минулого року в Раді було зареєстровано ще один тематичний законопроект під №2436 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відпустки при народженні дитини". Серед авторів проекту - нардеп Антон Поляков, якого буквально через кілька днів після подання цього проекту зі скандалом виключать з фракції "Слуги народу".

Втім, законопроект, під яким підписався скандальний депутат, таки майже отримав право на життя: його, після доопрацювання, підтримали у Головному науково-експертному управлінні ВР та не заперечували проти нього на бюджетному комітеті.

Профільний же комітет - з питань соцполітики - у лютому нинішнього року "зарубав" ініціативу, не дозволивши включити документ до порядку денного парламентської сесії.

 

І от тепер ми маємо змогу спостерігати за третім дублем відпусткової ініціативи під номером 3695, який підкріплений, з одного боку, ім'ям першої леді, резолюцєю Парламентської Асамблеї Ради Європи "Рівність і спільна батьківська відповідальність: роль батька", рекомендаціями "Партнерства Біарріц" і розлогими міркуваннями про утвердження гендерної рівності. А з іншого - солідним списком співавторів з числа "слуг народу".

З огляду на таку масовану підтримку цей, "канонічний", законопроект цілком має шанси бути втіленим у життя. Але в той же час він не перестане бути, м'яко кажучи, запозиченим у інших авторів і протягнутим через процедури завдяки монополії на владу і неперебірливості у методах створення приводів для піару.

Водночас, цей зашквар з "запозиченням ідей" є не першим в історії президентської політичної сили. Так, восени минулого року депутатка від "Європейської солідарності" Ірина Геращенко у сесійній залі вже звинувачувала депутатів монобільшості в крадіжці законотворчих ідей у своїх колег з попередніх скликань

"Правляча більшість пишається тим, що два дні вони працювали, як шалений зелений принтер. Цього дня вони планують уже працювати, як безсоромний зелений ксерокс, тому що вкрали низку законів, над якими роками працював уряд, депутати, які як перехідні перейшли до парламенту дев'ятого скликання, їх зареєтрували під новими номерами", – сказала тоді Геращенко і показала аркуш паперу з переліком таких законів, які пройшли перше читання, а потім їм змінили реєстраційний номер.

Втім, схоже, що практику запозичень і дублювань у монобільшості припиняти не збираються, адже навіть доречні і потрібні проекти, напрацьовані іншими, практично не потрапляють у порядок денний. Таке ревне дотримання принципу "або наш, або жоден" відносно авторства законів з боку владної політсили змушує інших суб'єктів законодавчої ініціативи змиритись зі своєю другосортністю у цій царині.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme