Може не вистачити лікарів: Які проблеми влади і Зеленського демонструє коронавірус

Вже перші підозри і перші підтверджені випадки зараження українців вірусом COVID-19 продемонстрували, що прірва між народом та його "слугами" нікуди не ділася. А ситуація з лікарями взагалі лякає

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Може не вистачити лікарів: Які проблеми…

Після того, як підтвердилася інформація про те, що у народного депутата з групи "Довіра" Сергія Шахова виявили коронавірус (а вчора стало відомо, що захворіла і його дружина), народні депутати відчутно захвилювалися. Почали згадувати, хто й коли контактував із хворим колегою. Серед контактерів, між іншим, був і президент, і прем’єр – щоправда, обидва ручкалися з нардепом до його нещасливої закордонної поїздки.

Востаннє Шахов сидів у залі пленарних засідань Ради 6 березня, а 12 березня разом з іншими 11 колегами відвідав засідання екологічного комітету парламенту (усі вони, за повідомленнями, пішли на добровільну самоізоляцію). Того ж дня, як написав у Фейсбук співголова депутатської групи "За майбутнє" Тарас Батенко, Шахов посидів на засіданні голів фракцій і груп Ради. За іронією долі, там розглядали питання протидії коронавірусу. На позачерговому парламентському засіданні 17 березня Шахов був відсутній.

Відразу після того, як повідомлення про хворобу нардепа сколихнуло інформпростір, медики заходилися визначати коло осіб, які з ним контактували. Наразі таких близько півсотні в Раді та кількох телеканалах, куди встиг сходити політик. Перевірку почали з парламенту: тест на COVID-19 терміново зробив спікер ВР Дмитро Разумков. Результат наразі негативний, тобто коронавірусу у голови Верховної Ради немає. Зупинимося на важливій деталі. Дивує швидкість, із якою медики опрацювали результат тесту спікера – все було зроблено за одну добу.

Нагадаємо, як в Україні проводять діагностику COVID-19. За наявності підстав (симптоми чи контакт з інфікованою людиною) стан потенційного хворого аналізують двома шляхами: або тест-системою, або експрес-тестом за 10-15 хвилин (очевидно, Разумков проходив діагностику саме за цим варіантом). До речі, медики кажуть, що експрес-тести не є точними і здатні показати результат лише на 5-14-ий день хвороби. Тест-системи більш надійні, тільки вони показують наявність хвороби на ранніх стадіях, і саме їх використовують у референс-лабораторії Центру громадського здоров’я в Києві.

Як відбувається встановлення діагнозу за допомогою тест-системи? У людини беруть біологічний матеріал, який відправляють до перевантаженої центральної лабораторії в Києві. Сам тест роблять близько 5 годин. Додайте час на доставку матеріалів, і вийде, що результат стає відомий десь за три дні. Але це зараз, на низькому старті масового зараження. А що буде, коли, не дай Боже, лік хворим піде на сотні чи тисячі? Час очікування займе і тиждень, а то й довше. Прискорити тестування має анонсований Мінохорони здоров’я запуск вірусологічних лабораторій у Вінниці, Дніпрі, Житомирі, Запоріжжі, Львові, Рівному, Тернополі та Київської обласної.

Тим часом сьогодні ми достеменно не знаємо, скільки насправді у нас хворих. І це, не виключено, рятує нас від паніки. Поки генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебрейесус закликає країни світу "тестувати, тестувати і ще раз тестувати, перевіряти кожен підозрілий випадок", в Україні на наявність вірусу перевірили трохи більше 600 людей. Для порівняння: у Великій Британії на коронавірус перевірили 44 тисячі осіб, у Південній Кореї перевіряють по кілька тисяч щодня, повідомляє ВВС Україна.

Встановити реальну картину масштабів зараження вірусом має допомогти надходження до України великої партії експрес-тестів, літак з якими до кінця цього тижня повинен прибути з Китаю. Бо ситуація і з ними в Україні складна. Столиця, за повідомленням міського голови Віталія Кличка, має п’ять тисяч і замовила ще 100 тисяч швидких тестів діагностування коронавірусу. Але, повторимо, експрес-тести показують результат із низькою часткою імовірності.

Тож, якщо людина не має доступу до тестування і якщо вона – не народний депутат, не міністр і не голова Верховної Ради, їй доводиться кілька днів чекати на результат, поки він надійде з Києва. По-іншому ставляться до питання діагностики населення в розвинутих країнах, де не така величезна дистанція між простими людьми і елітою. Приміром, президент США Дональд Трамп здав тест на коронавірус і кілька днів чекав на результат, що виявився негативним.

Українська влада виявилася не готовою до епідемії не лише ментально. Не вистачає не тільки тестових систем, а й банальних, проте необхідних для запобігання поширенню вірусу речей. Так, учора Віталій Кличко визнав, що у Києві є лише 20 тисяч масок на тримільйонне місто. Обіцяє наступного завезти ще 100 тисяч.

Можна спробувати спрогнозувати, що станеться в разі спалаху хвороби. Народ панікуватиме, спостерігаючи непрофесійні дії влади на всіх рівнях за невеликими локальними винятками. А "слугам" різних партійних кольорів (кордони ж закрито!) доведеться піти до тих же лікарень, де намагаються лікувати мільйони простих людей, і спробувати витиснути з нашої медицини – поколіннями влади доведеної до ручки – все, що з неї ще можна отримати. Багато не отримають, хіба особисту палату у Феофанії.

Як діятиме у цих умовах медичний персонал, з якого витискатимуть все можливе? Відомий випадок у Херсоні, де бригаду "швидкої" відправили на карантин, бо сім’я, яка викликала їх зі скаргою на високу температуру, приховала, що повернулася із-за кордону. У медиків досі проблеми із захисними костюмами. Вони виїхали без них. Коли почнеться епідемія, відсутність свідомості в народу, як у цьому випадку, а також відсутність захисних костюмів у лікарів буде дорівнювати катастрофі. В Італії не вистачає лікарів. Кілька тисяч хворі - 13 померли. Мобілізують студентів вишів. Така ж проблема в Іспанії. Там теж були проблеми із захистом медиків, але в рази менші, ніж буде в нас. У нас може просто не вистачати людей у підсумку. 

Що за всі минулі роки зробила для медиків влада, і що робить для їх захисту зараз? Коротка відповідь: постійно реформує. А китайці, які першими зітнулися з коронавірусом, попереджають світ: захистіть медиків, або впаде уся медична система. Що ж у нас? Персонал лікарень скаржаться на нестачу засобів дезінфекції, захисних костюмів і масок. Молодший персонал втікає у відпустки, аби не контактувати з хворими. Вражає випадок у Радомишлі Житомирської області – звільнення санітарки, яка відмовилася без захисту мити палату, де померла хвора на коронавірус. У цьому райцентрі просто не знали, як поховати померлу жінку: зрештою поховали в пакеті обсипану хлоркою.

Тільки зараз влада заворушилася: з’явилося повідомлення, що 4 тисячі захисних костюмів для роботи лікарів-інфекціоністів з пацієнтами, хворими на коронавірус, пошиють у Чернігові. І коли вони надійдуть в регіони? Таких "коли" дуже багато. І одне з них – коли понесуть відповідальність ті високопосадовці, які просто проморгали епідемію в Китаї, і через яких зараз доводиться все робити пожежними методами…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme