Гібридна війна з коронавірусом: Чому Зеленський закрив кордони України від українців

Кордони України закриваються для громадян, які не встигли повернутися за відведений президентом термін. Але цей меседж президента порушує Конституцію. Вітчизняному МЗС довелося нівелювати заяву Зеленського. То чи чекають на українців удома

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Гібридна війна з коронавірусом: Чому Зел…

Два тижні тому український президент, через відеоролик у YouTube, дав співгромадянам два тижні на повернення додому з інших держав. За цей час "понад 80 тисяч осіб ми повернули додому літаками, потягами і автобусами", - доповів він. А сьогодні ввечері українці, які досі не встигли повернутися, можуть почути слова "Обережно, двері зачиняються". Учора вийшло нове відео Володимира Зеленського, де йдеться про повне закриття до 27 березня включно державних кордонів нашої країни від в’їзду будь-кого, а не лише іноземців (їм заборонили в’їзд ще з 16 березня). "Ми опинились між важким вибором між громадянами, які ще за кордоном і безпекою сорока мільйонів громадян всередині країни", - драматично повідомив президент.

Про тих, хто залишився "назовні", повинні потурбуватися наші дипломатичні представництва й українські громади за кордоном. "Про жодного українця, який залишиться за кордоном, ніхто не забуде", - запевнив гарант. Напрошуються невеселі асоціації з "ніхто не забутий, ніщо не забуте". Бо майже офіційно перекласти відповідальність із держави на громади – це дещо нове у державній політиці. А як працюють деякі диппредставництва України, може розповісти співачка Марув, яка "застрягла" на любій їй Росії і через Інстаграм звинуватила українське консульство в упередженому ставленні: там нібито заявили, що "всі, хто хотів виїхати, вже виїхали".

Правильно загалом заявили, бо в цьому конкретному випадку все визначив особистий вибір людини. Як-то кажуть, нехай щастить. Але загалом меседж Зеленського перелякав людей. Не встиг президент у відео побажати здоров’я, як його піддані рвонули додому. Вчора і сьогодні Держприкордонслужба фіксує значне зростання потоку через кордон в напрямку України. Лише у четвер, 26 березня, повернулися понад 18 тисяч українців, з яких більше 6,5 тисячі - без транспортних засобів. Вітчизна непросто впускає своїх синів: тривалість процедур пропуску зросла через збільшення пасажиропотоку і контроль стану здоров’я прибулих. У соцмережі викладено чимало відео, які дають змогу оцінити масштаб міграції.

Помітно зріс потік і через головний український аеропорт. Учора "Бориспіль" прийняв 21 евакуаційний рейс, якими до Києва прибули, за даними прикордонників, 4160 осіб, із них 41 іноземець (очевидно, за наявності посвідки на право мешкати в Україні). Велику кількість таких рейсів із-за кордону українська столиця приймає протягом цієї доби, останньої перед закриттям кордону. Табло прильотів лякає тих, хто панікує.

У зв’язку з наявністю такого потоку перше питання – чи є насправді підстави для занепокоєння? Адже прикордонники повідомляють, що "першочергово пасажири проходять температурний скринінг. Також громадяни заповнюють анкети про добровільну самоізоляцію та отримують пам'ятки. А у залі прибуття пасажирам проводять експрес-тести". Та це столиця, і це "Бориспіль" - вітрина держави. А що ж інші пункти пропуску? За численними свідченнями, до останнього часу там значно менш прискіпливо ставилися до перевірки стану здоров’я прибулих і збору їхніх даних для контролю за додержанням режиму самоізоляції.

Багато людей повертаються залізницею. Лише за тиждень, з 20 березня, до України прибуло 11 спеціальних потягів з-за кордону, 10 з яких – із польського Перемишля. Пасажири, принаймні у Києві, безконтрольно виходили в місто і рухалися далі маршрутками до своїх міст і сіл. І лише за кілька днів, коли прибув "поїзд чотирьох столиць" (Рига-Вільнюс-Мінськ-Київ), було застосовано більш жорсткі заходи медичного контролю – відповідні фото облетіли ЗМІ і соцмережі. Наступним моментом, коли більшості захочеться напружитися, стане ранок 29 березня. Того дня до Києва прибуде залізничний спецрейс Київ-Москва-Київ, яким приїдуть 800 осіб, які досі перебувають у країні, що воює з нашою державою. Сподіватимемося, їхній стан проконтролюють, бо на Росії теж активно розвивається епідемія коронавірусу.

Проблема стримування передачі вірусу через українські кордони багатогранна. По-перше, це непрофесійні дії державних органів, які влаштували піарну ганьбу із карантином у Санжарах (всі пасажири того літака з Китаю, до речі, виявилися здоровими), але не забезпечили з перших днів "великого повернення" жорсткий карантин і контроль за десятками тисяч наших туристів і заробітчан, які масово поїхали до України. Не смішно, але тільки цього тижня прем’єр Денис Шмигаль доручив забезпечити такі заходи. Запізно з огляду на те, що, за даними медиків, у більшості випадків коронавірус "заїздив" до України з Італії, Франції, Іспанії тощо – вогнищ пандемії. А вже далі починається стадія внутрішнього зараження. Водночас немалій частині українців відверто байдуже і на себе, і на інших. Значить, події розвиватимуться як завгодно.

Питання друге: чи має право держава не впускати своїх громадян додому? Фактично цим рішенням порушується стаття 33 Конституції України, яка чітко гарантує: "Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну". Таких екстраординарних кроків не робила жодна держава. Переважно обмежується чи забороняється в’їзд громадянам третіх країн. Виняток – Китай, але там був запроваджений надзвичайний стан. Актуальна інформація про заходи, які вживаються іноземними країнами з протидії розповсюдженню COVID-19, - на сайті МЗС. Запроваджена ж українським урядом цієї середи надзвичайна ситуація загальнодержавного масштабу не повинна обмежувати громадянські права. Про це говорив і сам Зеленський у четверговому відеозверненні. І тут же... оголосив про закриття України від українців.

Та не всі державні інституції хочуть у майбутньому бути "крайніми" через порушення прав людини. Адже не виключено, що хтось із українців, які не змогли повернутися додому, позиватимуться до суду і ці позови виграють. Сьогодні оприлюднено роз'яснення Міністерства закордонних справ України, яке фактично спростовує вчорашню заяву президента. "…у громадян залишається можливість в’їхати на територію України автомобільним транспортом, де це дозволено. Якщо ви можете дістатись пішки до пунктів пропуску, Державна прикордонна служба організовуватиме перетин державного кордону транспортом у співпраці з органами місцевої влади", - роз’яснили в МЗС.

Разом із гібридною війною в Україні, здається, триває і гібридна боротьба з коронавірусом, коли системні та своєчасні заходи підміняються авралом і непродуманими рішеннями. Як-от заява гаранта Конституції про заборону людям повернутися до своїх домівок. Це викличе лише додаткове роздратування і дасть опозиції зайву підставу для критики влади. Вчора цю тему вже активно "крутили" на різних телеканалах та в інших ЗМІ.

Глава держави не повинен у своїх зверненнях до нації висловлюватися двозначно або незрозуміло для більшості. У сьогоднішній ситуації комунікувати потрібно чітко і ясно. Завдання цих виступів Зеленського – не напружувати, а заспокоювати людей, показувати їм, що держава є, що вона працює і що вони не залишені сам на сам з вірусом чи проблемою – як вижити на карантині. Це питання не стільки до тих, хто в команді Банкової пише президенту тексти, скільки загальне зауваження до якості державної політики у виконанні "зеленої команди".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme