Коронавірусний феодалізм: Як епідемія та олігархи зроблять Зеленського слабким у регіонах

Як в умовах поширення коронавірусу центральна влада взаємодіє з владами місцевими, як змінюється керованість регіонів і як ситуація впливе на результати жовтневих місцевих виборів?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Коронавірусний феодалізм: Як епідемія та…

На початку "гарячої" фази епідемії, у понеділок, 16 березня, президент країни зібрав на Банковій півтора десятка олігархів і великих бізнесменів. Говорили про допомогу, яку найбагатші громадяни можуть надати країні в умовах кризи, поштовхом до якої став коронавірус.

Регіони у "кормління"

Виходячи з інформації, яка стала надбанням гласності, домовилися створити фонд, з якого лікарні будуть забезпечуватися ліками і медичним устаткуванням, а також допомогти організаційними ресурсами і управлінським досвідом. Як повідомила "Українська правда", між учасниками зустрічі були розподілені свого роду зони впливу – регіони, де кожен з них є найбільш авторитетним і над якими вони мають узяти "шефство".

Рінату Ахметову за розподілом "дісталися" Івано-Франківська, Львівська, Донецька, Луганська області та міста, де він має вплив, - у тому числі батьківщина чинного президента Кривий Ріг. За Ігорем Коломойським закріпили Запорізьку область, де розташована частина його промислових активів.

Народний депутат, партнер Коломойського у низці проектів Ігор Палиця на зустрічі присутній не був, але має історію особистих стосунків із Зеленським. На двох із Коломойським він "отримав" рідну Волинь, де був главою обласної ради, і Тернопільську область. Втім, як зазначає УП, новий губернатор Тернопільщини Володимир Труш (його називають креатурою прем’єрміністра Дениса Шмигаля) начебто вже відмовився працювати з представником від Палиці.

Віктор Пінчук куруватиме свою малу батьківщину – Дніпропетровську область. Мільярдер з активами у аграрному секторі, співвласник "Кернел груп" Андрій Веревський вирішуватиме проблеми протидії коронавірусу у Полтавській і Кіровоградській областях, де розташовані його сільськогосподарські підприємства. Ще один мільярдер, власник Миронівського хлібопродукту ("Наша ряба" та ін.) Юрій Косюк, допомагатиме Вінницькій і Черкаській областям. Один із найбагатших одеситів Андрій Ставніцер, що має бізнес у сфері морських портів, працюватиме у рідній області.

Чужі тут не ходять

Низка регіонів не отримала куратора на згаданій зустрічі. Так, не була передана "під шефство" для когось із олігархів прикордонна Закарпатська область, де є велика кількість заробітчан і туристів, які можуть принести із собою сплеск зараження коронавірусом. Опікуватися своєю вотчиною будуть місцеві еліти, лідером серед яких на сьогодні є Віктор Балога і його група впливу. Підтвердженням цьому є слова народного депутата від Закарпатської області Василя Петьовки, двоюрідного брата Балог, який недвозначно заявив: "Ми не повинні чекати, поки Київ визначиться із так званим представником "великого бізнесу", який зі столиці розглядатиме в бінокль, де знаходяться наші районні лікарні і чим їм можна допомогти". Нардеп пропонує керівництву обласної і районних рад Закарпаття "провести зустрічі з представниками небайдужого бізнесу, які мають змогу та щире бажання допомогти нашому регіону". Тож можна вважати, що неформальні "господарі" краю розставили червоні прапорці по кордонах області, за які не пускатимуть чужих і багатих конкурентів.

Без куратора лишилися й Чернівці з областю, які стали першим епіцентром найбільш масового в країні поширення COVID-19.

Хто винесе Кремлю ключ від півдня України

Не прозвучало на нараді у президента ім’я людини, яка допомагатиме боротися з вірусом у південних областях України, зокрема, Миколаївській і Херсонській. Можливо, це пов’язано з неоднозначністю постаті куратора. Херсонські медіа повідомили про приїзд до міста мільярдера, якого називають неформальним куратором інтересів Російської православної церкви в Україні, Вадима Новінського. Місцеві активісти негативно відреагували в соцмережах на візит проросійського політика:

Новінський уже побував у Херсоні, взяв участь у засіданні робочої групи по боротьбі з коронавірусом. Разом з головою ОДА Юрієм Гусєвим виступив на брифінгу, де заявив, що несе відповідальність перед містом, на чиїй землі розташоване його підприємство "Херсонський суднобудівний завод". Але нічого не сказав про борги його компанії перед херсонським міським бюджетом. За даними місцевого сайту "Мост", на вересень 2019 року ТОВ "Смарт мерітайм груп" був винен за користування землею 57,5 млн грн. Цих грошей, пише видання, цілком вистачило б для забезпечення лікарень всім необхідним для протидії епідемії. Натомість на нараді Новінський запропонував місцевим бізнесменам скинутися на боротьбу з вірусом.

Сумніви у правильності цього призначення куратора у прикордонний регіон посилюються регулярними заявами нардепа Новінського про те, що не пускати воду в анексувати Росією Крим – це злочин, бо на території півострова живуть українці. Словом, відвертого прихильника русского міра Банкова пустила у прикордонну область, стратегічно важливу для постачання захопленого росіянами півострова ресурсами. Рішення, яке викликає щонайменше великий подив.

Харків: дві вертикалі

Жодної "зради" - у Харкові, за яким закріпили місцевого мільярдера Олександра Ярославського. Але саме тут трапилася показова історія. Куратор відразу заходився енергійно працювати, разом з міським головою Харкова Геннадієм Кернесом створив кризовий штаб, який став альтернативним до іншого штабу, створеного главою Харківської обласної державної адміністрації, колишнім нардепом – "слугою народу" Олексієм Кучером. "Ярославський приїхав з Києва і почав всім розказувати, що в нього доручення від президента, і він тут найголовніший тепер", – розповів УП один із харківських депутатів.

За палкої підтримки Кернеса Ярославський публічно посварився з керівником ОДА. Наслідки цього виявилися протилежними очікуваним: за даними ЗМІ, Зеленський видав на горіхи не мільярдерові, а своєму ставленику в області. Зараз сторони дали задню і заявили, що конфлікт вичерпано. Мільярдер на камери поставив на місце представника президентської вертикалі, і на його бік стали не лише представники місцевого бізнесу, не тільки мер другої столиці, відомий своїм тонким чуттям політичної кон’юнктури, але й несподівано і начебто нелогічно – сам Зеленський. Висновок про впливовість президентського призначенця в стратегічному регіоні зробили всі, кому це було потрібно.

Харківська ситуація продемонструвала одну з тенденцій, яка почала вимальовуватися з початком "коронавірусної" кризи: дехто (не всі) з клубу мільярдерів, яких просили лише допомогти впоратися з епідемією, намагаються сформувати альтернативну систему влади у регіонах. І виникають великі сумніви щодо того, чи припинить функціонувати система, яку вони вибудовують, із завершенням епідемії.

"За вірус" заплатять місцеві громади

Ситуація ускладнюється непродуманими діями центральної влади, які погіршують її стосунки із владами на місцях. Навіть Київський міський голова Віталій Кличко, підкреслено лояльний до Банкової після вичерпання конфлікту за пост голови столичної міськдержадміністрації, зараз висловив невдоволення тим, що у столиці та низки інших міст України забрали частину джерел надходжень коштів у місцеві бюджети. "Коли у нас забирали місцеві податки, в нас не питали, - сказав він. – Коли закривали метро – нас теж не питали. Коли центральна влада ухвалює важливі рішення, треба з нами радитися".

Йдеться про ухвалений Верховною Радою антикризовий закон №3220, покликаний підтримати бізнес і мінімізувати негативні наслідки кризи. Він запроваджує, зокрема, пільги на сплату податку на нерухомість і плати за землю, які надходять до місцевих бюджетів. Від місцевих податків звільняється і прибутковий бізнес олігархів, і підприємства, що продовжують повноцінно працювати і яким епідемія не зашкодила. За розрахунками Асоціації міст України, втрати бюджетів громад складуть від 6,3 млрд грн, а з урахуванням карантинних заходів місцеві скарбниці можуть піти у "мінус" до 15,6 млрд грн – це 5,3% їх річних надходжень. Через скорочення припливу туристів міста отримають менше коштів від туристичного збору, а через послаблення ділової активності — від єдиного податку. Внаслідок вилучення з бюджетів територіальних громад 13% їхніх доходів "на Україну чекає колапс", – категорична Асоціація міст. Віталій Кличко як голова асоціації звертався до президента Зеленського з проханням не підписувати цей закон, але почутий не був.

Якщо протестує нинішній "друг Банкової" - київський мер, то чого дивуватися традиційно різкому у висловлюваннях міському голові Дніпра Борису Філатову. Минулої п’ятниці на телешоу "Свобода слова" у Савіка Шустера, маючи на увазі запроваджені пільги з оподаткування для бізнесу, він заявив, що через цей закон Дніпро втрачає 300 млн грн, "дірка" в бюджеті Києва складе 1 млрд грн, у бюджеті Кривого Рогу - 250 млн грн, а в бюджеті міста Кам'янське на Дніпропетровщині – 100 млн грн, "і це при тому, що нам уряд не дав ані копійки на боротьбу з цією епідемією". Із заявами Дніпровського міського голови солідаризувалися на "Свободі слова" мери Львова, Харкова і Києва. Що фактично означало їхній демарш проти центральної влади.

Банкова – мерам: візьмемось за руки, друзі

Заява Філатова на шоу у Шустера стала чи не першим за останні роки публічним випадом мерів великих міст на адресу Банкової. Реакція не змусила чекати на себе. "Після вчорашнього демаршу мерів на "Свободі слова" у Шустера, завтра о 14:00 у нас селекторна нарада з президентом. Майже за рік після обрання глава держави нарешті зійшов до нас, смердів, керівників обласних центрів і міст – мільйонників. лідерів територіальних громад, обраних сотнями тисяч людей", - емоційно прокоментував дніпровський мер у Фейсбук.

На нараді в неділю, 22 березня, Зеленський виступив у ролі кота Леопольда: закликав регіональні еліти відкласти політичні чвари і об’єднатися для недопущення поширення епідемії коронавірусу в Україні. Позицію мерів на селекторі озвучено не було. Чи було почуто ними президентський заклик– покажуть наступні події в регіонах.

Система кураторів від "слуг" провалилася?

Цікаво зауважити, що в жодному регіоні координаторами боротьби з коронавірусом не стали призначенці партії "Слуга народу", яких у лютому закріпили за областями відповідати за результат виборів до місцевих органів влади у жовтні 2020 року. Це логічно, бо "смотрящими" стали або маловідомі і неавторитетні на місцях нардепи, або публічно відомі особи, ніяк раніше до пов’язані з регіоном. Як-от нардеп і "голос Коломойського" Олександр Дубінський, якого відправили до Херсона, щоб відрегулювати там виборчий процес в інтересах "слуг". Можливо, депутат матиме ще й додаткове навантаження від свого патрона-олігарха, але документальних підтверджень цьому припущенню поки немає. У будь-якому разі, він точно не критикуватиме колегу Новінського, навіть якщо той власноруч відкриє "кран" і подасть дніпровську воду до окупованого Криму.

Про несприйняття народних депутатів як неформальних кураторів заявив і згаданий Борис Філатов. У соцмережі він закликав громади нагадати нардепам про їхнє привілейоване становище: "Цим дармоїдам, які сидять у парламенті, які тільки на фінансування своїх партій виділили майже 300 мільйонів гривень! Тим, хто на свої депутатські округи повиписував 2 мільярди гривень так званого "соцеконому" (йдеться про кошти з держбюджету на соціально-економічний розвиток регіонів, які частина депутатів від одномандатних округів витрачають на фактичний підкуп виборців одноразовими подачками).

Центр як генератор хаосу в регіонах

Дії представників держави під час розгортання епідемії вірусу лише посилюють хитання на місцях. У цьому сходяться експерти, які аналізують регіональну політику сьогоднішньої влади. Банкова "лише створила додатковий хаос, створивши безліч штабів для боротьби з коронавірусом без належної координації". Таку думку висловила представниця парламентської фракції "Європейська солідарність" Марія Іонова.

"…прорекламовані 10 мільйонів тестів (на коронавірус – Ред.), яких наразі немає: приїхали тільки 250 тисяч. Як вони будуть розподілені між регіонами – невідомо, - каже депутатка. – Більше того, ми знаємо, що куратор Харківської області (Ярославський – Ред.) організував цю поставку, проплатили її частково. І він хотів на Харківську область 200 тисяч тестів. А зараз як будуть розподіляти ці 250 тисяч – я не розумію".

Складається чітке враження, що у чинної владної команди відсутні як стратегічне, так і тактичне бачення шляхів виходу з нинішньої ситуації. Процитуємо думку експертів Михайла Гончара і Віталія Мартинюка (Центр "Стратегія XXI"), Володимира Горбача (Інститут євроатлантичного співробітництва) та генерал-майора Сергія Савченка, яку вони висловили у виданні "Дзеркало тижня": "…з центру, з національного рівня генерується хаос управлінських рішень. Призначені президентом Зеленським голови обласних адміністрацій, переважно випадкові люди, неспроможні реагувати на хаос адекватним чином. Крім того, президент досі не призначив близько 200 голів районних державних адміністрацій по всій Україні. Бездіяльна некомпетентність кадрів перетворюється на параліч виконавчої влади і практичну некерованість країни, що було яскраво продемонстровано під час повернення громадян України з Китаю і розміщення їх у санаторії в Нових Санжарах на Полтавщині. Безлад тоді чинився в багатьох регіонах України. Ці процеси повторюються й під час запровадження загальнодержавного карантину з метою обмеження поширення коронавірусу COVID-19. Люди просто не реагують належним чином на розпорядження центральної влади".

З розвитком епідемії і поглибленням економічної кризи в Україні, яка загрожує перерости в системну кризу всіх інституцій. Якщо Банкова не відновить системність у роботі з регіонами і не знайде позитивні моменти, які повернуть їхню лояльність, місцеві еліти будуть чимдалі помітніше дистанціюватися від непрофесійного центру, щоб ані їх, ані їхні громади не завалило уламками державної політики.

На такому тлі складно навіть прогнозувати результат місцевих виборів для партії Зеленського. Якщо вони відбудуться в заплановані строки, і якщо роздратовані місцеві влади представлять своїм жителям всі проблеми з вірусом, цінами, тарифами тощо як наслідок неправильних дій центру, то казка про "Слугу народу" закінчиться вже цієї осені.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme