Не перший світ: Коли насправді Україна отримає вакцину від коронавірусу

Коронавірус, епідемія якого в Україні почалася із того, що велику групу депутатів після поїздки в Куршевель довелося покласти в Олександрівську лікарню, продовжує переконувати українських посадовців та багатіїв, що збудувати свій камерний рай в бідній країні неможливо

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Не перший світ: Коли насправді Україна о…
Фото: Shutterstock, Колаж: Depo.ua

Британська неурядова організація Oxfam повідомила шокуючу інформацію: багаті країни, де мешкає лише 13% світового населення зарезервували більше половини всіх обіцяних фармацевтичними компаніями доз вакцини від коронавірусу, якщо останнім, звичайно, вдасться її зробити.

Особливо якщо врахувати той факт, що за 100% було взято обіцяні дози вакцин від всіх ймовірних виробників. Себто окрім AstraZeneca, Sanofi, Pfizer та Johnson & Johnson, в списку значилися й китайська лабораторія Sinovac і російський інститут ім. Гамалєї – той самий, чию вакцину перевіряли на 30 особах і отримали 50 з гаком стійких побічних ефектів.

І є причини підозрювати, що найбагатші країни замовили вакцини у першої частини виробників, а незаконтрактовані майбутні дози залишились здебільшого в двох останніх.

Наприклад, уряд Британії уклав угоди на кількість, що складає п'ять доз на кожну душу населення країни. І хоча спершу такий егоізм дивує, певна логіка в цьому є.  Якщо одна доза іще не зробленої вакцини коштує 20 чи 30 фунтів – то Лондону не шкода й сотні потенційних фунтів за життя одного громадянина. Тим паче, що коли хтось один зробить дієву вакцину – то решту доз, за умовами контракту, можна буде й не викуповувати. Арифметика достатньо проста. Схожою є ситуація і в решті країн ЄС та в США.

Багаті країни мають достатньо ресурсів на медицину. Саме на золотий мільярд орієнтується "велика фарма". Саме вони й отримають вакцину, щойно вона буде готова й бодай в загальних рисах випробувана. Саме випробувана – а не визнана придатною розпорядженням влади.

Для прикладу – та сама AstraZeneca зупинила випробування своєї вакцини після серйозних ускладнень в одного з кількох десятків тисяч учасників тестування. І продовжила випробування тільки після того, як незалежна комісія обстежила пацієнта, і вирішила, що його вірусний мієліт не пов'язаний з вакцинацією.

А от як справи з контрактами на вакцину в Україні, з'ясувати складно. Звичайно, в другій половині червня Максим Степанов звітував, що Україна розпочинає перемовини щодо закупівлі вакцин проти COVID-19 з АstraZeneca. Яка станом на той момент вже гарантувала поставку 400 мільйонів доз вакцини в Італію, Німеччину, Францію і Нідерланди. Іще 300 мільйонів законтрактували США. Себто в нас були шанси щось отримати після того, як вакцини поступили б до мінімум 700 мільйонів осіб із золотого мільярду. Але й після тієї розмови повідомлень про якісь прориви на цьому напрямку не надходило.

Потім, в кінці липня офіс президента повідомив, що Володимир Зеленський особисто контролює питання отримання вакцини. І знову запала тиша.

Яку 1 вересня порушив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко. Він повідомив, що вакцина проти Covid-19 для масового використання з'явиться в Україні не раніше ніж в березні наступного року. А також, що за механізмом COVAX (глобального доступу до вакцин проти Covid-19) Україна гарантовано зможе отримати вакцини від коронавірусу для 20% населення, або ж 8 млн осіб.

І це оптимістичне твердження, оскільки після того, як декілька розвинених країн відмовилися фінансувати механізм COVAX, його перспективи виглядають дедалі більш туманно. Себто ні, звичайно, вакцину буде розроблено й розподілено – але коли і як, до ладу не скаже ніхто. Тому найбільш реалістичним варіантом подій видається отримання українськими дистриб'юторами китайської вакцини від Sinovac, і її наступний продаж по ціні 20 доларів США за дозу. Якщо врахувати супутні націнки та необхідність двократного введення вакцини, найбільш вірогідно, що провакцинуватись можна буде десь за 1500 гривень. Наступного літа. Можливо – восени.

І таким буде єдино можливий варіант подій для всіх українців. Ну, за винятком дуже багатих, які зможуть добути західні вакцини ще до того, як закінчиться "соціальна" вакцинація і вони надійдуть у відкритий продаж. Таких, як, наприклад, один міський голова, котрий спочатку стверджував, що коронавірусу немає, а потім за 6 мільйонів гривень полетів лікуватися до Німеччини. 

І причини подібної ситуації в тому, що поки в Україні Ілля Ємець розставляв "смотрящіх" за закупівлями, і не вдавалося придбати навіть респіраторів для медиків, країни, де влада звикла хоч трохи думати над майбутнім, встигли зарезервувати вакцину. За ціною, яка мало чим відрізняється від китайського продукту. І з поставками, які почнуться істотно раніше.

Епідемія коронавірусу в Україні почалася, не в останню чергу, з того, що три десятки нардепів та високопосадовців злітали в Куршевель і привезли звідти "новомодну" хворобу. Їх, незвичних до реальності своїх співгромадян, тоді поклали в цілком пристойну Олександрівську лікарню – що стало для багатьох із них шоком.

А закінчиться епідемія, вочевидь, після того, коли всі – і бідні, і багаті (за винятком, звичайно, ковідіотів, які вакцинуватися не стануть) тим, що Україна отримає, врешті-решт, вакцину. На півроку пізніше, ніж могла би. І з Китаю, а не з Швеції чи з Британії. Просто тому, що хтось із посадовців весною "не подумав". Чи подумав – але не про те.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme