Коронавірус у Раді та секвестр бюджету: Чи врятують Зеленського від статусу "президента дефолту"

У фракції "Слуги народу" розгоряється внутрішній конфлікт, який може вийти на поверхню і спричинити розкол монобільшості

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Коронавірус у Раді та секвестр бюджету:…

Незаплановану перерву у пленарній роботі народні депутати використовують по-різному. Хтось, долаючи коронавірус, підхоплений на французьких канікулах у розпал епідемії в Європі, вдома зіткнувся з реаліями вітчизняної медицини. Хтось, як оточення олігарха Коломойського, розганяє соціальними мережами тези про користь лікування шоком у вигляді дефолту передінфарктного стану української економіки. Вони ж наполягають на тому, щоб, як у серіалі "Слуга народу", "послати" нарешті МВФ, та й Захід загалом з його порадами. І фактично повернутися лицем до північно-східних сусідів, які завжди готові "силою змусити до дружби", як відверто казав один з ідеологів російського імперіалізму, чеченець за походженням. Інші розповідають про користь надзвичайного стану в межах держави, аж поки сам ініціатор цієї ідеї не назвав її наразі неактуальною. Після чого голоси "експертів" тут же змовкли.

Є й ті народі депутати, які намагаються напрацьовувати законопроєкти, спроможні створити бодай і неміцну, але подушку безпеки для держави, що допоможе їй не впасти в хаос через напівпараліч економіки. Саме представники останньої групи, які представляють фракцію партії "Слуга народу", із хештегом #ніДефолту поширили на своїх сторінках у соцмережах звернення-заклик до колег підтримати законопроект №3260 про неповернення виведених з ринку банків екс-власникам – так званий "антиколомойський" закон, головне призначення якого – не допустити повернення мільярдеру Ігорю Коломойському реприватизованого державою "Приватбанку", з якого той, за даними слідчих органів США, виводив мільярдні кошти просто під час російсько-української війни. Такий документ цього тижня переданий урядом до парламенту і наразі перебуває на розгляді у комітеті Ради з питань фінансів, податкової і митної політики (де його на цей момент ще не розглядали).

Звернення, в якому ухвалення закону №3260 названо  єдиним для України шансом отримати кредит від МВФ і уникнути дефолту, розмістили у Фейсбук голова комітету ВР із соціальної політики Галина Третьякова, депутати Микита Потураєв, Лада Булах, Єгор Чернєв, Іван Юнаков, Вадим Галайчук, Бондар Ганна, Ліза Богуцька та деякі інші, а також експрем’єр Олексій Гончарук. Підписанти закликали комітет з питань фінансів негайно розглянути законопроєкт і передати його на голосування депутатського корпусу.

У відповідь група захисту економічних інтересів Коломойського закликала колег до фізичної розправи з "антидефолтною групою". Ось що ретранслює Телеграм-канал скандального нардепа Олександра Дубінського:

Волинський нардеп Ігор Палиця не гребує ходити Фейсбуком по коментарях своїх опонентів і вказувати їм:

Одночасно з публікацією таких знервованих постів група Коломойського здійснює спроби встромити палиці в колеса небажаному для їхнього патрона закону. Палиця, Дубінський, депутатка Ольга Василевська-Смаглюк (та сама колишня журналістка "1 + 1", яка стала відома заявою про коронавірус як про маркетинговий хід) та їхній однодумець Олег Дунда терміново подали до парламенту аж чотири альтернативні проєкти. Їхня спільна і єдина мета – на підставі аргументу про невідповідність Конституції загальмувати ухвалення законопроєкту, на який чекає від України МВФ, підвісити процес на процедурні вимоги, як це сталося із законом про відкриття ринку сільськогосподарських земель. Це, до речі, друга вимога Фонду до Києва для надання фінансової допомоги в час кризи. До певного часу ухвалення саме цього проєкту було основним очікуванням Вашингтону від нашої влади, але зараз ситуація змінилася – західні фінансисти не дадуть грошей, які тут же перетечуть до кишень україно-ізраїльського мільярдера і любителя кави.

Тож варто чекати і появи сотень правок до "антиколомойського" закону. Показово буде, від кого з депутатів і з яких фракцій вони вноситимуться. Це дуже красномовно покаже межі ареалу існування групи Коломойського в Раді. Адже в бій олігарх кинув усі свої сили.

Одночасно із регламентними хитрощами його "слуги" намагаються зірвати саме по собі засідання парламенту, який має позачергово зібратися цієї суботи, 28 березня, для ухвалення не лише "банківського" законопроєкту, але й кількох інших законів, покликаних сприяти протидії коронавірусу та створити стимули для відновлення національної економіки після завершення кризи.

Серед того, що планують ухвалити, – зміни до державного бюджету України на 2020 рік. Які, з-поміж іншого, передбачають збільшення дефіциту бюджету майже у чотири рази, на 202 млрд грн. Нестачу коштів планують покрити як внутрішніми (прихована емісія гривні), так і багатомільярдними зовнішніми запозиченнями. Останні Україна може отримати виключно від МВФ, і трохи – від інших фінансових інституцій, якщо Київ повернеться до співпраці з Фондом.

Але логіка збереження держави, схоже, суперечить інтересам мільярдера з Дніпра. Колишній член фракції "слуг" Антон Поляков, якого вважають не чужим справі захисту інтересів Коломойського, на телеканалах поширює інформацію про масове зараження депутатського корпусу коронавірусом, що начебто може завадити проведенню пленарного засідання – мовляв, нардепи побояться прийти в будинок на Грушевського, щоб не захворіти. Наче не ходять на роботу в умовах поширення вірусу "маленькі українці" - медики, водії, продавці, комунальники, правоохоронці…

Та поки Рада до позачергового засідання готується. Це питання сьогодні у ВР обговорили за участі спікера Ради Дмитра Разумкова, премєрміністра Дениса Шмигаля, міністрів економічного блоку, керівників фракцій і груп та ключових комітетів, у тому числі – фінансового.

Важливим нюансом є те, що протистоять Коломойському вже не просто два десятки "слуг". За їхніми спинами вгадуються представники оточення президента Зеленського. Зокрема, на такі припущення наштовхує "своєчасна" поява інформації про відкрите Окружним адміністративним судом Києва провадження через неподання главою Офісу президента України Андрієм Єрмаком декларації за 2019 рік як кандидата на цю посаду. Автором позову до Нацагенції з питань запобігання корупції є… згаданий нардеп Поляков. У цьому випадку епідемія вірусу не зашкодила йому виявити активну громадянську позицію.

Цікаво також, що частина підписантів листа за "антиколомойський" закон двома тижнями перед тим підписали інше звернення – до президента щодо "мінської зради" Єрмака. Ініціатором цієї акції був колишній медіаменеджер Коломойського нардеп Олександр Ткаченко. Подейкують, зараз стосунки екскерівника "1 + 1" з олігархом трохи охолонули. Але у Ткаченка своя історія стосунків з Андрієм Єрмаком – вони входять у конкурентні між собою групи, які змагаються за керівні посади і грошові потоки в столичній владі. Після очної зустрічі підписантів з главою президентського офісу пристрасті вщухли – депутати начебто зрозуміли, що Єрмак зовсім не те мав на увазі, погоджуючись на включення представників "ЛДНР" у мінський процес як самостійної сторони.

Зараз, коли по Єрмаку почали працювати люди Коломойського, вимальовується нова серія внутрішнього протистояння однієї групи в середовищі нинішньої влади іншій. У середовищі "слуг" з’являються три нерівні за кількісним складом групи. Одна з них стоїть на захисті інтересів президента (раніше вони дружно підписали "антиєрмаковський" лист, а зараз – "антиколомойський"). Інша – ретиво захищає інтереси Ігоря Валерійовича. І третя, чисельно найбільша – "болото", за голоси якого зараз і змагаються інші дві групи.

Цей процес уже виривається назовні, й не лише через відкриті листи, а й через судові позови. Одночасно з атаками "говірких ротів" мільярдера і на персоналії з чинного уряду Шмигаля (прем’єра, нагадаємо, прив’язують до інтересів іншого багатія, Ріната Ахметова) все це може сильно розхитати будівлю чинної влади, яку більшість громадян обрала собі рік тому.

Наступним етапом внутрішньої Зе!Драми може стати скандал з наміром Банкової скасувати чергові загальнонаціональні місцеві вибори в Україні, які за законодавством мали відбутися у жовтні цього року. У запропонованому Раді проекті змін до бюджету країни відсутні витрати на проведення цієї кампанії.

Секвестр Бюджету

Є й ще один момент, який жваво обговорюватимуть нардепи у найближчі дні. Це секвестр бюджету, який готує Кабмін. За пропозицією Мінфіну - Ігоря Уманського, Кабінет міністрів має на меті суттєво урізати субсидії і субвенції, створивши натомість Стабілізаційний фонд з бюджетом близько 200 млрд грн.

Планують урізати субсидії на 8 млрд, Фонд енергоефективності, Державний фонд регіонального розвитку – 7 млрд, субвенції місцевим бюджетам. Натомість створюється великий Стабілізаційний фонд, близько 200 млрд , який без рішень Верховної Ради можна перекидати в ручному режимі. 

У Раді чимало нардепів і груп впливу можуть бути проти. Але в умовах кризи рішення вдасться продавити. Зрозуміло, що рішення непопулярне, особливо перед місцевими виборами і в умовах колосального безробіття та економічної кризи, яка торкнеться кожного.

Але Стабілізаційний фонд може стати інструментом, яким влада задобрюватиме місцеві еліти, особливо невдоволені Києвом.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme