Корнієнко, місцеві вибори та нова ідеологія: Як "Слуга народу" зупинятиме свій розвал

На вчорашньому партійному зібранні президентської партії не сталося нічого з того, що пророкували песимісти: нового голову обрали без проблем, нових членів прийняли без зауважень. Навіть мажоритарники не бунтували

Політичний оглядач
Корнієнко, місцеві вибори та нова ідеоло…

Якби йшлося про партію зі стажем, то вчорашнє дійство можна було назвати звичайним технічним з’їздом. Напередодні злі язики розповідали, що у середовищі "Слуг" накопичилося так багато взаємних претензій, що от-от вибухне. Але не вибухнуло: замість голови Верховної Ради Дмитра Разумкова партію очолив заступник голови фракції "СН" Олександр Корнієнко, членами партії стали депутати Олександр Дубінський, Максим Бужанський та Антон Поляков, від яких звучить чи не найбільше критики в бік своєї фракції, навіть заяву про зміну ідеології партії не сприйняли в штики. Тобто, назовні була забезпечена благосна картинка єдності лав. Причому, забезпечена без участі президента Зеленського, якого на з’їзді не було. Своє ставлення до негативних процесів у своїй політсилі він висловив в інтерв’ю "Теслі". Схоже, почули.

Однак, чи надовго вистачить єдності "Слуг"? Це головне питання, яке лишилося після зібрання. Нагадаємо, невирішеними поки є ті проблеми, які обіцяли вирішити: виключати з фракції чи ні Євгена Шевченка, який роздавав коментарі російському пропагандистському каналу, виганяти з посади голови комітету з міжнародних справ "ловеласа" Богдана Яременка, що робити з Миколою Тищенком, який у переписці з "Джокером" виніс купу сміття із "зеленої" фракції. Немає відповіді й на інші дражливі моменти: про виплати депутатам у конвертах, про начебто хабарництво членів фінансового комітету, про причини не голосування частини "Слуг" і так далі.

Але, схоже, це все відклали на потім. Учорашній же з’їзд був потрібен для кількох цілей. Ціль перша – партії необхідний голова, на якому замкнеться партійне будівництво. Разумков цю функцію через завантаженість у Раді виконувати не може. Перед з’їздом було достатньо розмов, що Корнієнко не користується повною підтримкою ані на Банковій, ані серед різношерстої публіки, яка зібралася у "Слузі народу". Але навіть якщо це так, то у найближчій перспективі президенту на посаді голови партії потрібна людина, здатна робити три речі: розумітися на розбудові партійних структур і штабів, взяти на себе функцію комунікатора між різними групами і групками впливу, які прагнуть просунути своїх людей під брендом "Слуга народу" в місцеву владу на наступних виборах, і, що дуже важливо, зможе виконувати місію громовідводу для невдоволених. Мабуть, Корнієнко по цих трьох пунктах у даний момент підходить.

Друга ціль – прозондувати, хто і як бачить свою роль у майбутніх місцевих виборах. Наскільки відомо, дехто із президентської політсили хоче очолити партосередки в регіонах і в такий спосіб отримати контрольний кадровий пакет при висуненні кандидатів у місцеві "Слуги народу". Це було б простіше, з одного боку, адже така особа вирішувала б і питання фінансування партосередку. Власне, за подібною схемою у нас формуються майже всі регіональні організацій партій. Утім тут є й інший бік: ризик продажу місць у списку, добір сумнівних персонажів, які орієнтуватимуться не на партію, а на свого рекрутера. І, зрештою, в разі розколів весь негатив плямою ляже на партію в цілому. Тому у "СН" розглядається інший варіант: зробити ставку не на своїх депутатів-мажоритарників, а на впливових людей на місцях. Однак і в такому підході є значний мінус: ці люди, зазвичай, встигли побувати не в одному політичному проекті і вони пов’язані з олігархічними групами, котрі контролюють великі підприємства, агрофірми і так далі.

На кого поставлять, побачимо. Але головне, що учорашній з’їзд дав старт формалізації місцевих партосередків. А от їх формування обіцяє не один десяток скандалів. Без різниці, своїх чи чужих поставлять керувати цими осередками.

Нарешті, третя ціль – зміна ідеології партії. За словами Корнієнка, лібертаріанство змінять на щось середнє між лібералізмом і соціалізмом. Чому вирішили відмовитися від лібертаріанства? Ну, мабуть, тому, що дії уряду і законопроекти, які голосуються в парламенті, значною мірою суперечать цій філософії. А суперечать тому, що одна справа – передвиборчий популізм, інша – державне управління. Приміром, для лібертаріанця закон про касові апарати виглядає наступом на права бізнесу. Але уряду потрібні надходження до бюджету, щоб платити пенсії та інші соціальні видатки, тому вирішили притиснути ту частину підприємців, які хитрували з податками. Соціальний лібералізм, якщо саме в його бік дрейфуватиме "Слуга", передбачає можливість держави регулювати ринкові відносини.

Інша причина, яка могла підштовхнути до рішення про зміну ідеології – спроби певних політичних сил зайняти ліву нішу. Ця ніша звільнилася після сходження з великої сцени соціалістів і комуністів і відтоді ніхто її не зайняв. Зараз можна спостерігати, як певні політичні сили, насамперед "Батьківщина" з її критикою відкриття ринку землі, приватизації, тарифної політики, намагаються застовпити за собою ліву ідеологічну нішу. І це становить небезпеку для влади, адже вже звучать заклики до так званого "соціального майдану" на весну. Тому поява в ідеології "Слуг" соціалістичних мотивів можна розцінювати як спробу перехопити ініціативу лівих популістів.

І, насамкінець, ще один важливий момент: голова фракції "СН" Давид Арахамія припустив 75-відсоткову ймовірність розпуску нинішньої Ради і ще вищу – перезавантаження уряду. Це означає, що у партії влади усвідомлюють, що всі вище перераховані цілі можуть бути не виконані – голова з різношерстою публікою не справиться, місцеві вибори остаточно пересварять Зе-команду, а ідеологія опонентів буде більш затребуваною. Тому залишають варіант "Б": знову все перезавантажити.

фото: facebook.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme