Межа на Донбасі: Чому Зеленському не потрібен контроль за кордоном з Росією

Після Нормандії Зеленському доведеться шукати нові кінці ниток аби розплутати донбаський клубок

Економічний і політичний оглядач
Межа на Донбасі: Чому Зеленському не пот…

Ключове питання, яке Зеленський за підсумками паризького саміту публічно записав собі у пасив, стосується контролю над державним кордоном в зоні дії особливого статусу ОРДЛО. У "Мінську-2" прописано, що кордон під контроль Україна отримає лише після проведення виборів на Донбасі. Тоді як президент України та його команда намагались перездати карти і повернути туди своїх прикордонників передусім.

Але цей план з самого початку був утопією, на яку апріорі не може піти Путін. І яка, окрім іншого, не є вигідною також і українській владі. Виглядає так, що питання кордону було навмисним, погодженим, цілеспрямованим і маніпулятнивним окозамилюванням Нормандського саміту аби приховати якісь неозвучені пакти паризької вечері, припускає Depo.ua.

Позиція Порошенка, який у 2015 році підписав "Мінськ-2" нині виглядає як зрадницька, оскільки екс-президент власноруч підписав умову, за якої контроль над кордоном з Росією в зоні ОРДЛО повертається до України лише після виборів. Але іншого варіанту бути й не могло, оскільки передача кордону Україні до формалізації нової влади на Донбасі шляхом виборів, на практиці означало б розбалансування мінської угоди.

Адже важко уявити собі, як українські прикордонники зайдуть на лінію кордону і опиняться затиснутими між офіційними російськими силовиками на тому боці кордону і озброєним збродом "ЛДНР" по цей бік. Передача кордону - це автоматично передача всього Донбасу під контроль України. А якщо так, шо навіщо взагалі влаштовувати всі ці "мінські" та "нормандії", якщо проблема вирішується так просто.

Бо не для того Путіним затівався весь цей "балаган".

Чому Путін не віддасть кордон

Мотиви Путіна в цьому питанні є очевидними. Позиція Кремля, закладена в "МІнську-2" щодо кордону - це залишення палаючого Донбасу під своїм гібридним контролем. Адже відсутність українських прикордонників на лінії українсько-російського кордону робить невидимим пересування будь-кого і будь-чого через формальні пункти пропуску. "Іхтамнєт" на Донбасі стає можливим тільки якщо ніхто, і в першу чергу - українські стражі кордонів, їх не бачать.

Власне, утворення та існування фейкових урядів "Л-ДНР" також стало можливим лише тоді, коли Україна втратила контроль за частиною державного кордону, а Кремль зміг облаштувати на Донбасі маріонеткові режими.

Повернути Україні контроль над лінією кордону Путін зможе лише тоді, коли з Донбасу через облаштовану діру на Росію заберуться всі ті, кого ми називаємо "озброєною російською присутністю". Потім потрібно ще замісти сліди, щоби у майбутньому офіційна Україна, яка колись може зайти на цю територію, не знайшла якихось необережно залишених доказів всіх тих пустощів, що їх накоїли росіяни на Донбасі. Якийсь, наприклад, необережно забутий ЗРК "Бук" - типу того, з якого збили влітку 2014 року амстердамський боінг МН-17...

Повертати Україні кордон можна буде також лише після бодай якогось вирішення питання з місцевими "чепушиліними". Якщо зробити це до виборів, Україні ніщо не заважатиме спакувати всю цю гвардію у вагони і розсадити по якимсь спецустановам з міцними гратами.

Але Путіну, очевидно, зовсім не хочеться, аби в головах росіян раптом виникло сакраментальне питання "чи справді рісскіє своїх на войнє нє бросают". А здача "Л-ДНР" в руки українських силовиків виглядатиме для російського електорату саме як зрада своїх.

Тому червоною лінією для Путіна буде не лише збереження на Донбасі подоби "русского міра", а й максимальна імплементація вцілілих "захарченків" і "моторол" у майбутню владну конструкцію Донецької та Луганської областей (як мінімум). Виконати це, як ми розуміємо, буде можливо лише за умов проведення тотальної амністії для учасників збройних формувань і антизаконних адміністрацій з можливістю їх подальшої участі у виборах.

Загалом у Путіна немає ані потреби, ані бажання думати про майбутнє Донбасу, оскільки його цілком влаштовує сьогодення. Та й в Париж він, за великим рахунком, літав, схоже, лише аби випити пару бокалів "Помероля" у статусній компанії.

Чому кордон не потрібен Зеленському

Навіть якщо уявити, що Путін в якийсь один з ранків прокинеться з твердим рішенням відступити у питанні Донбасу і запустити українських прикордонників на лінію кордону, першим, хто має почати відмовляти його від цього стане Володимир Зеленський. За нинішнього розкладу кордон, а разом з ним і Донбас з усім його сьогоднішнім начинням - за рівнем руйнівного потенціалу для Зеленського можно буде порівняти лише з килограмом тротилу для хом'ячка.

Як би там не було, але сьогодні відповідальність за Донбас лежить на Путіні і Росії. І останній змушений витрачати певний ресурс для підтримання балансу. Якщо ж Путін раптом вирішить пробачити собі все, що він тут наворотив і глухло закритись на своїй території навіть на шкоду своїй репутації, Зеленський і Україна отримають в руки гранату з вирваною чекою. І втримати спусковий важіль буде дуже непросто.

Насправді Зеленському нинішня ситуація є набагато більш вигідною, оскільки відповідальність бодай якимось чином розподілена між різними учасниками ситуації, яким не хочеться, аби граната вибухнула.

Можливо Зеленський все це усвідомлював і раніше, а може - дізнався лише під час дружньої вечері у Єлисейському палаці. У будь-якому випадку натепер він вважає збереження сьогоднішнього статус кво більш привабливим, аніж перспективу раптового усвідомлення себе з гранатою в руках.

Поки що президент України вирішив, що за краще буде продовжити на рік дію закону про особливий статус Донбасу. І під акомпанемент успіхів у вирішенні гуманітарних питань (таких як обмін полоненими) подумати над тим, що він почув у Парижі і як з цим жити далі.

В той же час, 9 грудня може стати для Зеленського поштовхом до розуміння, що вихід із ситуації з війною може лежати не лише в площині прямих простих рішень, як уявлялося йому і Єрмаку. Він цілком може бути рівно таким же гібридним, як гібридною є російська агресія.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme