Компроміс Парубія: Навіщо ЦВК ще два члени

Учора Верховна Рада, блискавично прийнявши постанову про збільшення членів ЦВК до 17 осіб, вкотре підтвердила, що може все. Та якими будуть наслідки цього рішення?

Політичний оглядач
Компроміс Парубія: Навіщо ЦВК ще два чле…

Законопроект №9090 авторства голови ВР Андрія Парубія у вівторок прийняли за основу та в цілому. Компромісне рішення – збільшити чисельність членів Центральної виборчої комісії - не підтримали в "Опозиційному блоці", "Батьківщині" і "Самопомочі". Спільні голосування цих фракцій вже стали традиційними.

Прийняття закону Парубія, дозволяє розблокувати питання обрання нових членів комісії. Нагадаємо, президент вніс до парламенту подання з 14-ма прізвищами кандидатів на посади членів виборчкому, через що виникла колізія, адже в Олега Діденка та Катерини Махніцької семирічний термін роботи у ЦВК ще не сплинув. Небажання парламенту підтримувати президентське подання спричинило липневий демарш фракції БПП і навіть утворення ситуативної більшості без "Блоку Порошенка". У підсумку Рада пішла на канікули так і не вирішивши проблему перезавантаження Центрвиборчкому.

У вересні стало зрозуміло, що запропонований список кандидатур президент не змінюватиме, тому в якості компромісу вирішили просто збільшити чисельність складу комісії. Це рішення наткнулося на потік критики з боку експертів та політиків. Вони в один голос звинувачують депутатів у порушенні процедури і погрожують скасуванням прийнятого закону "17 замість 15" через Конституційний суд (хоча визнають: до президентських виборів зробити це нереально). Порушення процедури, на їхню думку, полягає у недотриманні вимоги про внесення поправок до запропонованого законопроекту, також депутатам не було дано 2 тижні для внесення альтернативних законопроектів. Простіше кажучи, можна у поправках гратися цифрами до безкінечності, а блискавичне прийняття законопроекту Парубія позбавило такої можливості.

Але процедурні зачіпки – не головне. Важливіше, що політсили, які опонують діючій владі, вважають, що навіть після збільшення чисельності членів ЦВК контрольний пакет залишиться за президентом. Тому найкращим виходом для них було заблокувати перезавантаження Центрвиборчкому.

Відразу після голосування у Раді з'явилися проекти постанов про скасування рішення. Наразі їх три: за авторством соратниці Тимошенко Альони Шкрум, "опоблоківців" Михайла Папієва й Ігоря Шурми та ще двох депутатів із цієї ж політсили Олександра Долженкова та Миколи Скорика. Два перші проекти постанови включені до порядку денного. Вони апелюють до порушення регламенту. Зокрема, Шкрум звернула увагу на те, що суб'єкт права законодавчої ініціативи зобов'язаний додати фінансово-економічне обґрунтування. Нові посади у ЦВК - це додаткові витрати з бюджету на їхню зарплату. Проте можна прогнозувати, що голосів обидві постанови не наберуть. Що опозиційні фракції використають для подальших звинувачень на адресу влади.

Нагадаємо, що із 14 поданих кандидатур шестеро висунуті БПП – Михайло Вербенський, Ольга Желтова, Олег Конопольський, Світлана Кустова, Ольга Лотюк та Віталій Плукар. Ще троє – соратниками по коаліції з "НФ": Наталія Бернацька, Ірина Єфремова та Леонтій Шипілов. Крім того, у ЗМІ повідомляли, що Алла Басалаєва ("Відродження") і Тетяна Сліпачук ("Воля народу") знаходяться в орбіті президентської команди, але не так буквально. У підсумку разом з людьми Яценюка – 11 осіб. Саме стільки потрібно для кворуму. А 8 фігур, які орієнтуються на президента, це гарантія того, що робота ЦВК не буде паралізована опозиційною меншістю. Неважко здогадатися, що саме цей момент, а не бажання вносити тисячі поправок, мотивував опозицію не голосувати за зміни авторства Парубія. А той таки "Народний фронт" навпаки – голосувати. Бо без їхніх трьох фігур у складних ситуаціях не вимальовується конфігурація кворуму. Так би мовити, золота акція.

У четвер ВР має підтримати президентське подання. У списку є висуванці "Батьківщини", "Самопомочі", "радикалів" Ляшка, тому за це питання вони мають голосувати. Поки незрозумілою залишається ситуація з "опоблоківцями", які висували претензії аж на два місця в ЦВК, враховуючи чисельність фракції. Тепер стало зрозумілим, що їм залишається 1 вакантне місце, яке їхній кандидат може отримати після спецперевірки. А може і не отримати, бо не факт, що креатура "регіоналів" пройде спеціальну перевірку. До того ж у залі може не знайтися голосів для його призначення. Але формально квота за "Опозиційним блоком" закріплена.

Якщо їхній висуванець так і не потрапить до складу комісії, її чисельність стане парною, а це в колегіальних органах не дуже добре. До того ж у президента теоретично є 8 орієнтованих на нього членів ЦВК - половина від складу комісії. А це означає, що баталії навколо Центрвиборчкому в разі успішного перезавантаження кадрового складу не завершаться. Так само не припиняться звинувачення на адресу Банкової у спробах узурпувати владу у ЦВК. Адже наступний крок – обрання голови і заступників. Тобто, новий етап недовіри всіх до всіх.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme