Конституцію зливають під нову коаліцію?

Глава фракції "Блоку Петра Порошенка" Юрій Луценко заявив про відсутність альтернативи нинішньому прем’єру. Це може означати, що уряд Арсенія Яценюка залишається ще на рік, але при цьому переформатовується коаліція

Політичний оглядач
Конституцію зливають під нову коаліцію?…

Для президента наявність дієвої більшості в парламенті - дуже важливий чинник для проведення реформ. Цей парламент встиг прийняти багато важливих законів, проте з наближенням кампанії з місцевих виборів міноритарії коаліції - "Самопоміч", "радикали" і "Батьківщина" - стали відверто провокувати конфлікти, які перетворили парламентську більшість на дуже нестійке утворення. Ключовими моментами стали відмова партій Андрія Садового й Олега Ляшка голосувати за зміни до Конституції та відвертий тарифний популізм Юлії Тимошенко, який вилився в небажання її фракції підтримувати урядові законопроекти. Очікувано, що за два місяці до місцевих виборів деструктивність у діях міноритаріїв коаліції лише посилиться. Якщо, звісно, певні фактори не зіграють для них роль холодного душу.

Цими факторами можуть стати два моменти: переформатування уряду, анонсоване Арсенієм Яценюком, або ж переформатування коаліції, в результаті якого прем'єр залишиться на місці, а зі складу уряду вилетять квотні міністри "Самопомочі", "Батьківщини" і віце-прем'єр від "радикалів".

Останнім часом багато розмов навколо версії про нібито перехід Яценюка на роботу до Нацбанку. Ця версія вже не перший місяць блукає кулуарами української політики. Мовляв, Арсенію віддадуть синекуру у вигляді керівництва НБУ, натомість очільником уряду поставлять Михайла Саакашвілі. Цікаво, що ідея про Яценюка-банкіра дуже сподобалася російським ЗМІ. Протягом учорашнього дня її надрукували всі, навіть з коментарями "експертів". Проте подібний поворот мало ймовірний і більш схожий на метод тримання Яценюка на короткому повідку. По-перше, нинішня голова Нацбанку Валерія Гонтарєва повністю влаштовує Петра Порошенка. Перш за все тому, що вона з його політичної орбіти, а від амбітного Арсенія Петровича можна очікувати вибриків. По-друге, немає зрозумілої для суспільства легенди, чому Яценюка, у якого в парламенті представницька фракція, так різко понижують. І вже точно, що після цього від "Народного Фронту" не варто очікувати одностайності з "БПП".

Натомість більш імовірною виглядає версія про переформатування коаліції. Вже найближчим часом з'явиться формальний привід для розвалу коаліції - відсутність у неї 300 голосів за зміни до Конституції - після чого створиться нова коаліції з фракцій "БПП", "НФ" та людей з депутатської групи "Воля народу". До коаліції також зможе ввійти "Батьківщина", вона проголосує за зміни до Конституції, але за умови зникнення Тимошенко з телеефірів з провокаційною темою тарифів. Якщо ні, то і без неї забезпечується необхідна кількість голосів, глава уряду залишається, а замість квот "Самопомочі" і "Радикальної партії" портфелі в Кабміні отримують представники групи, яка підставить плече. Після трагічної загибелі Ігоря Єремєєва її, скоріш за все, очолить Володимир Литвин, людина, з якою у Порошенка давні дружні стосунки. Оскільки членство у коаліції персональне, то декого з "Волі народу" в коаліцію не візьмуть через одіозність. Наприклад, Михайла Ланьо, Олександра Онищенка та Івана Фурсіна. Що ж до інших діячів, то вони дійсно у минулому парламенті практично всі голосували за диктаторські закони 16 січня, але справа техніки пояснити громадянам, що у нинішній складний для держави час ці депутати виявили свій патріотизм у ділах, а не на словах. Як ті фракції, які блокують прийняття змін до Конституції. Одним словом, схема може виглядати так: після провалу голосування за зміни до Основного Закону "БПП" і "НФ" заявляють про вихід з коаліції, або про відставку спочатку заявляє прем'єр, потім оголошується про новий формат коаліції. Назву їй можуть обрати символічну. Наприклад, "Примирення заради реформ" або щось таке. При цьому хлібні портфелі в уряді розподіляються по-чесному, щоб нікого не образити.

Що буде з Конституцією? Це питання цілком можна винести на всеукраїнський референдум. Що ж до місцевих виборів, то на них "БПП-УДАР" підуть під гаслом примирення, "НФ" своїх кандидатів не виставлятиме, а це буде й непотрібно, оскільки головне завдання - залишитися на посаді - Яценюк для себе вирішить. Він, скоріш за все, закличе своїх виборців підтримати висуванців пропрезидентської партії, а згодом, що дуже ймовірно, і в парламенті, і поза ним "БПП" та "НФ" зіллються у братській любові.

Існує ризик, що "Самопоміч" і "радикали", або навіть й "Батьківщина", залишившись за бортом коаліції, зуміють мобілізувати протестний електорат. Але їхня біда в тому, що на всіх цього протестного електорату не вистачить. Ще є "Опозиційний блок", "Укроп", багато дрібних партійок. З огляду на традиційну низьку явку виборців на місцевих виборах, протестний електорат, дуже ймовірно, взагалі проголосує ногами. До того ж у нас склалася ще одна традиція: на місцях депутати дуже швидко знаходять спільну мову з тими, у кого влада і гроші. Тому значна кількість мандатів опозиціонерів на 26 жовтня зовсім не означає, що за рік їх не залишиться удвічі менше.

Більше новин політики читайте в розділі Влада.depo.ua. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme