Конкурс планоробів: Що запропонує ОБСЄ в дорожній карті для Донбасу

План Кравчука був оголошений неприйнятним для всіх сторін конфлікту на Донбасі, і пішов в архів слідом за "дорожньою картою", яку запропонували сепаратисти з подачі Кремля. Тепер всі сторони конфлікту очікують на пропозиції ОБСЄ

Конкурс планоробів: Що запропонує ОБСЄ в…
Фото: radiosvoboda.org

Якщо послухати коментарі прес-служби української делегації в мінській ТКГ, можна подумати, що перемога настала. Геть сторонній спостерігач міг би зробити висновок, що от зараз в український план внесуть дві-три поправки – і процес повернення нашого контролю над Донбасом розпочнеться.

Але в реальності все не зовсім так. Оскільки, за даними "з того боку", після вчорашньої зустрічі сторонам не вдалося узгодити жодного з варіантів дорожньої карти. Звичайно, вірити спікерам "з-за поребрика" більше, ніж українським посадовцям, ніби й не випадає. Але якщо одна зі сторін переговорів стверджує, що жодних домовленостей немає – то їх таки немає. А назвати компромісом той факт, що "сторони погодились – майбутні домовленості не можуть суперечити Мінським домовленостям" доволі складно.

Сторони не погодилися стосовно послідовності дій, спрямованих на виконання Мінських домовленостей. Українська делегація не погодилась на вимогу росіян та сепаратистів закріпити майбутню дорожню карту постановою Верховної Ради.

Більше того, українську дорожню карту авторства першого президента України різко розкритикували в Москві.

Зокрема, на думку путінського прес-секретаря план Кравчука "докорінно розходиться із зобов'язаннями України, які зафіксовані підписом президента України в мінському комплексі заходів". А вимога припинити роздавати російські паспорти мешканцям Донбасу викликала довгу й зворушливу тираду на тему того, що Росія "турбуватиметься про росіян" де завгодно, і ніхто їй в тому не завадить. Фактично аналогічну думку висловив і представник Росії в Мінській ТКГ Борис Гризлов.

Якщо додати до всього вищепереліченого той факт, що дорожня карта авторства Леоніда Макаровича не викликала захоплення і в українському парламенті, то можна сказати, що вона дійсно вийшла "компромісним документом". Оскільки в однаковій мірі не подобалася всім причетним до процесу.

І тепер обидві сторони конфлікту на Донбасі чекають на третій варіант дорожньої карти – підготований у ОБСЄ.

Принаймні, про це повідомив в інтерв'ю ТАСС (!) глава української делегації Леонід Кравчук. Зазначивши, що ОБСЄ розробить "єдиний документ з урахуванням позицій всіх сторін". Додавши, що "цей документ буде не український, не російський і не авторства ОРДЛО".

З одного боку, подібний підхід виглядає ніби й логічним – оскільки схрестити український та російський варіанти дорожньої карти банально неможливо. Але й надіятися, що в ОБСЄ зроблять чудо і зуміють знайти рішення, прийнятне для обох сторін, теж не доводиться. Якби там і справді водилися подібні "чудотворці" – то війну, яка триває шість років, вони могли б зупинити на другий тиждень.

І принципове питання – хто в реальності контролюватиме україно-російський кордон та територію ОРДЛО в момент проведення виборів – не вдасться обійти авторам жодного плану. Хіба що в ОБСЄ запропонують ввести на Донбас масовий контингент миротворців під егідою цієї організації. Що, до речі, також не викличе надмірної довіри по обидва боки лінії фронту.

З іншого боку, й ігнорувати план ОБСЄ, незалежно від його особливостей, не зможе жодна сторона, оскільки це матиме помітні репутаційні наслідки. Тому, схоже, на всі сторони конфлікту чекає черговий раунд довгої, складної, і, головне, цілковито безплідної дипломатії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"