Генпрокурор від Зеленського: Кого "саджатиме" Рябошапка

Наступником Юрія Луценка наймовірніше стане заступник керівника президентського Офісу Руслан Рябошапка

Антон Коломойцев

Про це раніше вже натякав особисто президент України Володимир Зеленський. Вчора цю інформацію вкотре підтвердили ЗМІ.

Словосполучення "держава в смартфоні" набуває нового значення: тепер всю владу в країні в прямому сенсі зосереджено в одному гаджеті - айфоні Володимира Зеленського.

Президенту, відтоді як український народ поклав йому в руки практично всю повноту влади, немає підстав гратися в коаліцію і торгуватися з кимось щодо майбутнього розподілу посад, констатує Depo.ua. Керована більшість у 253 депутатських мандати станом на зараз в "Слуги народу" є.

І найбільше це стосується посади Генерального прокурора, в якого упирається весь задум Зеленського щодо остаточної зачистки системи влади від кадрів попереднього голови держави і реалізації жорстких дій та рішень. Не треба сумніватись, що питання звільнення Луценка та призначення нового господаря будівлі на Різницькій буде одним з перших, які розглядатиме нова Верховна Рада. І це ім'я ми почуємо раніше, аніж ім'я нового прем'єр-міністра.

З огляду на численні інсайди з Офісу президента, питання щодо внесення кандидатури Рябошапки є практично вирішеним. Тож спробуємо розібратись, чого очікувати країні від нового генпрокурора і чи слід комусь сушити сухарі.

Хто такий Рябошапка

Руслан Рябошапка народився 14 листопада 1976 року у селищі Зеленогірське Любашівського району Одеської області. За освітою Рябошапка юрист - у 1998 році він закінчив відповідний факультет Міжнародного Соломонова університету в Києві.

У міністерство юстиції майбутній член команди Зе потрапив відразу після університету, оскільки проходив там практику і отримав пропозицію залишитись на посаді головного консультанта (потім - заступника начальника) управління законодавства про правосуддя, охорону правопорядку і оборону.

Доріс до посади директора Департаменту законодавства про правосуддя, правоохоронної діяльності та антикорупційної політики Міністерства юстиції України. І працював тут до 2010 року. Саме в цей час розпочалася співпраця Рябошапки і нинішнього керівника Офісу президента Андрія Богдана, який на посаді заступника міністра в той час був куратором департаменту Рябошапки. В 2010-му Рябошапка став директором новоствореного Бюро з питань антикорупційної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України - на цю посаду його лобіював саме Богдан.

У лютому 2011-го Кабмін ліквідував посаду урядового уповноваженого та Бюро з питань антикорупційної політики.

Але Рябошапка залишився в Секретаріаті Кабміну на посаді заступника директора Департаменту юридичного забезпечення.

У жовтні 2013 року залишив державну службу і очолив департамент в неурядовій організації Transparency International Україна.

Але вже менше ніж через рік отримав призначення заступником міністра юстиції України.

Після створення Національного агентства з питань запобігання корупції в 2016 році був обраний його членом, а через рік, у червні 2017 року, написав заяву про відставку. Пояснив це бездієвістю НАЗК.

Знову прізвище Рябошапки у публічному просторі з'явилося під час президентської виборчої кампанії, коли з'ясувалося, що він є радником Зеленського з правоохоронної та антикорупційної політики.

Після інавгурації, 21 травня 2019 року президент призначив Руслана Рябошапку заступником глави Адміністрації президента нині - Офіс президента). 

З регалій у Рябошапки є звання заслуженого юриста України та почесна грамота Кабінету міністрів

Реформи від Рябошапки

Кандидат на посаду Генпрокурора неодноразово висловлювася з приводу реформи правоохоронної і антикорупційної системи. Він вважає цю сферу своєю - на відміну від реформування судочинства, яке Рябошапка "залишив" своєму патрону Андрію Богдану.

Отже, в мріях Рябошапки здійснити з прокураторю те, що три роки тому зробили з патрульною поліцією Деканоідзе та Згуладзе - всіх існуючих звільнити і набрати нових. Але Руслан Георгійович свідомий того, що такий радикальний крок з ліквідації прокуратури залишить країну на певний час без інституту державного обвинувачення (його в разі такої реформи облаштують у міністерстві юстиції). Тож в планах реформатора нині - обмежитись зміною генерального прокурора і оновленням складу Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, котра очищає систему.

Він вважає, що впродовж останніх п’яти років влада, прикриваючись дотриманням європейських стандартів, закріпила в системі прокуратури своїх людей, яких дуже важко сколупнути, бо процедури звільнення є дуже громіздкими.

Одним з тих, в кого на думку Рябошапки "немає політичного майбутнього в цій країні" є прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. Його Рябошапка вважає дуже схожим на нинішнього генпрокурора Юрія Луценка, в якого також "немає політичного майбутнього в найближчій перспективі".

Водночас Рябошапка залишає Холодницькому шанс допрацювати до кінця його каденції (наступного року), якщо припиняться публічні конфлікти між ним та директором НАБУ Артемом Ситником, які дискредитують ці два органи. А також позбудеться впливу соратника екс-президента Порошенка Грановського, який і продукує, на думку Рябошапки, конфлікт всередині когорти антикорупціонерів.

До речі, одним з аспектів нової антикорупційної політики, яку впроваджуватиме нова команда, є встановлення жорсткої відповідальності за незаконне збагачення. Зокрема, буде введено так звану цивільну конфіскацію необгрунтованих активів у розмірі понад 900 тисяч гривень. А якщо збагачення відбудеться у сумі понад 11,5 млн - корупціонера вже чекатиме кримінальна відповідальність.

Таку систему Рябошапка називає справедливістю і заперечує, що за цим криється намагання помститись попередній владі. 

В той же час кандидат вважає принципово важливим якомога швидше активізувати антикоруційні органи вкупі з антикорупційним судом і вже до кінця року продемонструвати перші вироки. Щонайменше 20-30 вироків. 

Мріє Рябошапка і про те, що попередній голова держави Петро Порошенко наступні п'ять років займатиметься не політичною діяльністю, а спілкуванням з детективами та слідчими. Водночас він відкидає звинувачення у намаганні помститись, декларуючи лише прагнення до покарання зла. Мовляв, є окремо політична відповідальність, яку несе екс-президент. "Але коли він, умовно кажучи, займається розкраданнями бюджету і використовує для цього політичну позицію, то за це передбачена абсолютно чітка і жорстка кримінальна відповідальність", - сказав ймовірний майбутній генпрокурор в нещодавньому інтерв'ю.

Також варто сказати, що новій команді Зеленського потрібні будуть гучні процеси і посадки. СБУ Баканова вже трясе Мінекономрозвитку і ГПУ так само зацікавиться оборонкою. А ще токсичними Грановським, Кононенком, можливо, навіть Пашинським, які фігурували раніше у журналістських розслідуваннях. Парад посадок стане ключовим завданням Рябошапки. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада