Генпрокурор від Зеленського: Кого "саджатиме" Рябошапка

Наступником Юрія Луценка наймовірніше стане заступник керівника президентського Офісу Руслан Рябошапка

Про це сьогодні вже натякнув особисто президент України Володимир Зеленський. 

Словосполучення "держава в смартфоні" набуває нового значення: тепер всю владу в країні в прямому сенсі зосереджено в одному гаджеті - айфоні Володимира Зеленського.

Президенту, відтоді як український народ поклав йому в руки практично всю повноту влади, немає підстав гратися в коаліцію і торгуватися з кимось щодо майбутнього розподілу посад, констатує Depo.ua. Керована більшість у 253 депутатських мандати станом на зараз в "Слуги народу" є.

І найбільше це стосується посади Генерального прокурора, в якого упирається весь задум Зеленського щодо остаточної зачистки системи влади від кадрів попереднього голови держави і реалізації жорстких дій та рішень. Не треба сумніватись, що питання звільнення Луценка та призначення нового господаря будівлі на Різницькій буде одним з перших, які розглядатиме нова Верховна Рада. І це ім'я ми почуємо раніше, аніж ім'я нового прем'єр-міністра.

З огляду на численні інсайди з Офісу президента, питання щодо внесення кандидатури Рябошапки є практично вирішеним. Тож спробуємо розібратись, чого очікувати країні від нового генпрокурора і чи слід комусь сушити сухарі.

Хто такий Рябошапка

Руслан Рябошапка народився 14 листопада 1976 року у селищі Зеленогірське Любашівського району Одеської області. За освітою Рябошапка юрист - у 1998 році він закінчив відповідний факультет Міжнародного Соломонова університету в Києві.

У міністерство юстиції майбутній член команди Зе потрапив відразу після університету, оскільки проходив там практику і отримав пропозицію залишитись на посаді головного консультанта (потім - заступника начальника) управління законодавства про правосуддя, охорону правопорядку і оборону.

Доріс до посади директора Департаменту законодавства про правосуддя, правоохоронної діяльності та антикорупційної політики Міністерства юстиції України. І працював тут до 2010 року. Саме в цей час розпочалася співпраця Рябошапки і нинішнього керівника Офісу президента Андрія Богдана, який на посаді заступника міністра в той час був куратором департаменту Рябошапки. В 2010-му Рябошапка став директором новоствореного Бюро з питань антикорупційної політики Секретаріату Кабінету Міністрів України - на цю посаду його лобіював саме Богдан.

У лютому 2011-го Кабмін ліквідував посаду урядового уповноваженого та Бюро з питань антикорупційної політики.

Але Рябошапка залишився в Секретаріаті Кабміну на посаді заступника директора Департаменту юридичного забезпечення.

У жовтні 2013 року залишив державну службу і очолив департамент в неурядовій організації Transparency International Україна.

Але вже менше ніж через рік отримав призначення заступником міністра юстиції України.

Після створення Національного агентства з питань запобігання корупції в 2016 році був обраний його членом, а через рік, у червні 2017 року, написав заяву про відставку. Пояснив це бездієвістю НАЗК.

Знову прізвище Рябошапки у публічному просторі з'явилося під час президентської виборчої кампанії, коли з'ясувалося, що він є радником Зеленського з правоохоронної та антикорупційної політики.

Після інавгурації, 21 травня 2019 року президент призначив Руслана Рябошапку заступником глави Адміністрації президента нині - Офіс президента). 

З регалій у Рябошапки є звання заслуженого юриста України та почесна грамота Кабінету міністрів

Реформи від Рябошапки

Кандидат на посаду Генпрокурора неодноразово висловлювася з приводу реформи правоохоронної і антикорупційної системи. Він вважає цю сферу своєю - на відміну від реформування судочинства, яке Рябошапка "залишив" своєму патрону Андрію Богдану.

Отже, в мріях Рябошапки здійснити з прокураторю те, що три роки тому зробили з патрульною поліцією Деканоідзе та Згуладзе - всіх існуючих звільнити і набрати нових. Але Руслан Георгійович свідомий того, що такий радикальний крок з ліквідації прокуратури залишить країну на певний час без інституту державного обвинувачення (його в разі такої реформи облаштують у міністерстві юстиції). Тож в планах реформатора нині - обмежитись зміною генерального прокурора і оновленням складу Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, котра очищає систему.

Він вважає, що впродовж останніх п’яти років влада, прикриваючись дотриманням європейських стандартів, закріпила в системі прокуратури своїх людей, яких дуже важко сколупнути, бо процедури звільнення є дуже громіздкими.

Одним з тих, в кого на думку Рябошапки "немає політичного майбутнього в цій країні" є прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький. Його Рябошапка вважає дуже схожим на нинішнього генпрокурора Юрія Луценка, в якого також "немає політичного майбутнього в найближчій перспективі".

Водночас Рябошапка залишає Холодницькому шанс допрацювати до кінця його каденції (наступного року), якщо припиняться публічні конфлікти між ним та директором НАБУ Артемом Ситником, які дискредитують ці два органи. А також позбудеться впливу соратника екс-президента Порошенка Грановського, який і продукує, на думку Рябошапки, конфлікт всередині когорти антикорупціонерів.

До речі, одним з аспектів нової антикорупційної політики, яку впроваджуватиме нова команда, є встановлення жорсткої відповідальності за незаконне збагачення. Зокрема, буде введено так звану цивільну конфіскацію необгрунтованих активів у розмірі понад 900 тисяч гривень. А якщо збагачення відбудеться у сумі понад 11,5 млн - корупціонера вже чекатиме кримінальна відповідальність.

Таку систему Рябошапка називає справедливістю і заперечує, що за цим криється намагання помститись попередній владі. 

В той же час кандидат вважає принципово важливим якомога швидше активізувати антикоруційні органи вкупі з антикорупційним судом і вже до кінця року продемонструвати перші вироки. Щонайменше 20-30 вироків. 

Мріє Рябошапка і про те, що попередній голова держави Петро Порошенко наступні п'ять років займатиметься не політичною діяльністю, а спілкуванням з детективами та слідчими. Водночас він відкидає звинувачення у намаганні помститись, декларуючи лише прагнення до покарання зла. Мовляв, є окремо політична відповідальність, яку несе екс-президент. "Але коли він, умовно кажучи, займається розкраданнями бюджету і використовує для цього політичну позицію, то за це передбачена абсолютно чітка і жорстка кримінальна відповідальність", - сказав ймовірний майбутній генпрокурор в нещодавньому інтерв'ю.

Також варто сказати, що новій команді Зеленського потрібні будуть гучні процеси і посадки. СБУ Баканова вже трясе Мінекономрозвитку і ГПУ так само зацікавиться оборонкою. А ще токсичними Грановським, Кононенком, можливо, навіть Пашинським, які фігурували раніше у журналістських розслідуваннях. Парад посадок стане ключовим завданням Рябошапки. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook