Коломойський проти Пінчука: Чий протеже очолить Держгеонадра

На посаду голови Державної служби геології та надр претендують ставленики двох олігархів-конкурентів Ярослав Погорілий та Роман Опімах

Економічний і політичний оглядач
Коломойський проти Пінчука: Чий протеже…

Національне агентство з питань державної служби визначило двох кандидатів, яких рекомендуватиме уряду для призначення головою Державної служби геології та надр - органу, який контролює питання видобутку корисних копалин. Від того, хто очолить цю структуру залежатиме й те, хто отримуватиме найбільші дивіденди від видобутку нафти і газу в Україні. А саме це цікавить найбільших гравців цього ринку - Ігоря Коломойського та Віктора Пінчука. Тож кожен з олігархів намагається влаштувати керівником Держгеонадр свою людину.

Двома головними претендентами на сьогодні є виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній Роман Опімах, який орієнтується на Пінчука та Ярослав Погорілий - екс-директор департаменту стратегічного розвитку "Полтавської газонафтової компанії", яка перебуває у сфері впливу Коломойського.

Нацагентство з держслужби, яке добирає кадри для уряду, повідомило, що за результатами тестувань і співбесіди Опімах набрав 16 балів, Погорілий - 11,25 балів. Обох рекомендовано розглянути на Кабміні. Інших претендентів, а на посаду також претендували Христина Браїлівська, Роман Сарамага, Сергій Попов та Євген Кравчук, відсіяно.

Скільки коштує Держгеонадра

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. 

Сфера діяльності Служби включає довгий список повноважень, до якого входять, зокрема, облік родовищ і запасів, контроль за дотриманням правил надрокористування, експертиза та оцінка та налагодження міжнародного співробітництва.

Але найбільш коштовною функцією органу є видача і анулювання спеціальних дозволів на користування надрами – у тому числі на користування нафтогазоносними надрами. Адже добування енергоресурсів в Ураїні є доволі перспективним і прибутковим бізнесом, яким цікавляться не лише доморощені олігархи, а й родини віце-президентів таких потужних держав як США.

Навколо українського газодобування стикаються не лише економічні, а й геополітичні інтереси. Так, наприклад, і Росія і ті ж США зацікавлені в тому, щоби місцевий газ якнайменше діставався з надр. Так Росія хоче зберігати залежність України на тому ж рівні. А Штати розвивають свій проект постачання до Європи свого зрідженого газу і збільшення потуг видобування газу тут – їм зовсім не симпатичне.

Натомість приватні інтереси конкретних гравців все ж спрямовані на розробку нових родовищ і інтенсифікацію видобування через вже облаштовані свердловини.

Нинішня політична кон'юнктура склалася таким чином, що свої зазіхання на контроль за українськими надрами можуть реалізувати, з одного боку, Віктор Пінчук, а з іншого – Ігор Коломойський.

Перший має вплив на рівні Кабміну Олексія Гончарука, в якому працюють переважно стипендіати освітніх програм, доступ до яких вони отримували саме завдяки Пінчуку та пов'язаним з ним фондам. Ці так звані "соросята" залишаються гіперчутливими до побажань свого доброчинця.

Натомість Ігор Коломойський користується повагою в Офісі президента. А вплив звідти на кадрові питання не варто недооцінювати. 

Тож обидва олігарха вступили у боротьбу за можливість просунути на посаду керівника Держгеонадр саме свою людину.

Опімах від Пінчука

Експерти називають Опімаха найбільш ймовірним майбутнім головою Держгеонадр. А можливого бенефіціара Віктора Пінчука - переможцем підкилимної боротьби, про яку ми згадали вище. Втім, в цій країні впевненим у чомусь можна бути лише тоді, коли відповідне кадрове рішення буде офіційно оприлюднене. А до того - завжди можливі варіанти.

Роман Опімах є експертом нафтогазової сфери. Нині він є виконавчим директором Асоціації газовидобувних компаній, до якої входят, переважно, структури, асоційовані з Пінчуком. 

В нещодавньому інтерв'ю GMK Center Опімах озвучив кілька своїх програмних постулатів, які, очевидно, він збирається реалізовувати на посаді голови Служби.

Опімах орієнтований на продовження вже розпочатих в галузі реформ, але хоче інтенсифікувати проведення нафтогазових аукціонів і конкурсів. При цьому вважає, що пріоритетним має бути залучення великих міжнародних компаній на український ринок з відповідною модернізацію "під них" профільного законодавства.

Також претендент на посаду хоче, аби держава протягом найближчих 10 років "забула" про підняття рентних ставок для інвесторів.

В його план також входить "консервування" Нафтогазу на тих родовищах і свердловинах, які вже розроблені. "Легше добувати там, де є впевненість у наявності запасів і де відомо, яку технологію потрібно застосувати для вилучення", - пояснює він таку стратегію.

Натомість розширення видобування має відбуватись саме через залучення іноземних компаній "Для стрімкого зростання видобутку важливо залучити приватний та іноземний капітал у великих обсягах, а також надати об’єкти, в які ці гроші можна вкладати", - обмальовує перспективи розробки нових родовищ виконавчий директор асоціації.

Опімах має намір в інтересах інвесторів і відсунути від участі у видачі дозволів на буріння і видобування обласні ради у тих регіонах, де знаходяться родовища. "Дуже часто облради відмовляються погоджувати спецдозволи на видобуток або ж узгоджують, але невчасно. У результаті компанії змушені зупиняти роботу та звільняти людей; податкові надходження також припиняються. Це завдає істотних збитків і надрокористувачу, і державі, і іміджу країни. Так не повинно бути! Облради мають зосередитися на ресурсах місцевого значення, а стратегічні й бюджетоутворюючі мінеральні ресурси – це рівень держави. Саме вона має надавати права на розробку родовищ", - заявляє Опімах.

Погорілий від Коломойського

Зважаючи на те, що Коломойський доволі стриманий в питаннях добровільного розставання з активами, він діятиме на упередження передачі родовищ якимсь заокеанським інвесторам. Тому в разі призначення Ярослава Порорілого політика держави буде спрямована передусім на користь тих компаній, які асоціюються з Коломойським.

В списку, звичайно, "Полтавська газонафтова компанія" в якій довгий час працював Погорілий. СП "Полтавська газонафтова компанія" (ПГНК) входить в структури компанії JKX Oil & Gas, яка веде розвідку і видобуток вуглеводнів в Україні, РФ, Угорщини та Словаччини. Акціонерами JKX Oil & Gas є, в тому числі, і компанії з орбіти Коломойського та його партнера Боголюбова.

Враховуючи наявність у Коломойського планів щодо розробки надр силами своїх компаній, призначений з його подачі керівником Держгеонадр Погорілий не поспішатиме з виставленням на аукціони найбільш ласих і перспективних родовищ, а притримуватиме їх для "вітчизняного інвестора".

***

Як повідомлялося, Кабінет Міністрів на засіданні 25 вересня звільнив голову Держгеонадр Олега Кирилюка, який очолював це відомство з травня 2017 року з приставкою тимчасово виконувача обов'язки і був затверджений у березні 2019 року попереднім складом уряду як голова служби.

До призначення за результатами конкурсу нового керівника Держгеонадр очолює директор департаменту геологічного контролю служби Вадим Гончаренко.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme