Коломойський чи Онищенко: Кого першим посадить Зеленський

Відповідь проста: нікого з них. Такий висновок можна зробити з антикорупційного плану, оприлюдненого командою кандидата в президенти

Політичний оглядач
Коломойський чи Онищенко: Кого першим по…

"Ми наголошуємо, що в цій сфері винаходити велосипед не потрібно. Давно відомо, що треба робити. Просто політичної волі ніколи не було", заявили в команді Зе і запропонували свої кроки. Екзальтований виборець плескає в долоні у передчутті посадок, якщо не всіх державних чиновників, то хоча б тих, кого без суду і слідства агітаційні рупори Зеленського звинуватили в корупції та інших гріхах. У пропозиціях, оприлюднених "зеленими", є, до речі, пункт, який сподобається багатьом українцям – зможуть донести куди треба на сусіда-скоробагатька. "Максимально залучити громадян до викриття корупції за допомогою винагород", обіцяють у Зеленського. Здається, 10% на біл-бордах обіцяли за зданого корупціонера?

Що ж крім залучення активних громадян ще планують у команді криворізького гумориста? Перше - формувати антикорупційні органи через незалежні міжнародні конкурсні комісії. Нагадаємо, відбором директора НАБУ займалася конкурсна комісія у складі 9 осіб, серед них був й очільник Європейського бюро по боротьбі з шахрайством Джованні Кесслер. Міжнародні експерти обирали й кандидатів до Антикорупційного суду, до окремих переможців конкурсу залишаються претензії у представників суспільства. Однак перелік обранців сформовано. То ж, вочевидь, справа не в міжнародних конкурсних комісіях, а у вітчизняних кадрах.

Друге - скасувати недоторканність. Це популізм, який вивітрюється, щойно президент і депутати отримують свій статус. Тому на цьому моменті навіть не зупинятимемося. Третє - створити міжнародний Вищий економічний суд і позбавляти суддів посади в разі ухвалення неправосудних рішень. Що таке оцей суд? Арбітражний, господарський, і чому міжнародний? Схоже, йдеться саме про вигадування велосипеда. Що ж до позбавлення суддів посад за неправосудні рішення, то нині процедура є, існує Вища рада правосуддя. А в ручному режимі відбирати крісла у служителів Феміди ніхто нікому не дозволить. Звісно, якщо Зеленський не хоче стати руконепотисним у цивілізованом у світі.

А от з ідеєю позбавити силові структури невластивих функцій (ініціювання справ і розслідування економічних і фінансових злочинів) можна погодитися. І з перенесенням держави у смартфон. Непогано звучить і максимальна декриміналізація економічної діяльності. Сподобається виборцеві й ініціатива додаткового покарання для державних службовців. Ідея ж ввести заборону суддівських рішень щодо виходу під заставу не зовсім зрозуміла, це регулюється КПК. Отже, команда Зе пропонує зробити норми цього кодексу суворішими? І останнє, дуже цікаве - ініціювати звернення до західних правоохоронців із проханням почати антикорупційні розслідування проти тих українських корупціонерів, які встановлені українськими антикорупційними органами. Ідея правильна, враховуючи, що наші діячі, підозрювані у корупційних діях, легко знаходять прихисток за кордоном. Швейцарія, Італія, Великобританія, Ізраїль, Австрія, Іспанія... Одним словом, багато де можна пересидіти важкі часи.  

Коли ознайомлюєшся з антикорупційними планами Зеленського, чомусь згадується декілька прізвищ: Ігор Коломойський, Олександр Онищенко. Ці фігури в ЗМІ називають доволі впливовими на проект Зе-команди. Вони в різний час і в різний спосіб стали цікавими НАБУ. Зокрема, з серпня 2016-го Бюро розслідує кримінальну справу щодо можливого зловживання службовим становищем посадовцями ПАТ "Укрнафта" та низки комерційних компаній з метою заволодіння сирою нафтою на загальну суму понад 7,7 млрд грн. А вже цього року "Укрнафта" звинуватила НАБУ в розголошенні даних досудового розслідування, що могло завдати компанії не менше 3,3 млрд грн збитку. "Укрнафта" поскаржилася на дії НАБУ в Державне бюро розслідувань. У Ситника нібито неправомірно надали АМКУ інформацію для антимонопольного розслідування проти мережі АЗС групи "Приват" Ігоря Коломойського. Цій групі, як відомо, належить 42% (за іншими даними 43%) акцій "Укрнафти".

Інша не менш гучна справа стосується "Приватбанку". Минулого року Артем Ситник називав цю фінансову структуру фінансовою пірамідою, яку вибудовували роками. "Сума збитку, яка зараз встановлена в виробництвах антикорупційного бюро, становить понад 150 млрд гривень. Це те, що було вкрадено вже після Революції гідності", - наголошував Ситник. То ж дуже дивною у цьому контексті виглядає нещодавня зустріч директора НАБУ з адвокатом Коломойського Андрієм Богданом, який нині представляє команду Зеленського. Модератором цієї зустрічі був керівник "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін. За його словами, жодне кримінальне провадження під час зустрічі не обговорювалося. У це віриться так само, як у переконування Зеленського, що він до Коломойського не має стосунку.

Олександр Онищенко після втечі з України серйозно доклався до дискредитації Петра Порошенка. Чого лише варта передача "Українські сенсації" на "1+1", де він виступив у ролі "жертви режиму", яка таврує свого кривдника. Пан Онищенко – фігурант "газової", однієї із найгучніших та найуспішніших справ НАБУ. На сайті Бюро дуже детально розписано і про збитки держави у цій справі, і про її розслідування. Тому згадаємо лише один момент: у вересні минулого року НАБУ отримало дозвіл на заочне засудження Онищенка, а в лютому цього року прокурори САП направили до суду обвинувальний акт у так званій "газовій справі" про обвинувачення народного депутата Онищенка та його фінансового директора.  

Повертаючись до прожектів Зеленського, зазначимо: є те, що "піпл схаває", а є реалії.  А реалії мають конкретні прізвища або конкретні назви компаній, які фігурують у конкретних антикорупційних розслідуваннях.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme