Коли зірве "кришку": Що буде з Україною після нового локдауну

Доки у соцмережах жартують над анонсованим головою фракції "слуг" Давидом Арахамією "інтелектуальним карантином", справжній локдаун стає все реальнішим

Юрій Васильченко

У ефірі одного з телеканалів Арахамія заявив, що ймовірність повного локдауну – 90%. 

"Є шанси, що нам пощастить, але поки виглядає так, що ймовірність дуже висока. Тепер питання, як його правильно ввести і в якому форматі. Уряд заявляє про якийсь "інтелектуальний локдаун". Тобто не той повний локдаун, який був навесні, а такий... скоригований на реалії в кожному регіоні, в тому числі, громадський транспорт і так далі", – зазначив парламентар.

Він також порозмислив над тим, коли краще зупиняти громадський транспорт. Мовляв, якщо це зробити зараз, то будуть величезні труднощі з перевезенням людей, а якщо це станеться, наприклад, 27 грудня, то загалом ця проблема знімається як така. "З точки зору наслідків і незручностей для людей - звичайно, це зіпсує новорічні свята, але зате це не так сильно вдарить по економіці", –  каже чільний парламентський "слуга".

Його вже підняли на кпини за "інтелектуальний локдаун". Проте, насправді, смішного тут мало. Як повідомив інший "слуга", Олександр Дубінський, жорсткий карантин начебто планують ввести з 24 грудня по 15 січня. Отже, новорічні і різдвяні свята будуть зіпсовані. Не повністю, бо, як показав карантин вихідного дня, заборони масово саботуються. І мерами міст, і пересічними громадянами. Найімовірніше, так буде і зараз. Але те, що влада ще більше налаштує проти себе українців, зрозуміло. Точно так само зрозуміло, - іншого виходу окрім посилення карантинних заходів у високих кабінетах не бачать.

Тут Україна не унікальна. Ми бачимо, що в багатьох країнах вводять різні варіанти локдауну, десь жорсткі, з комендантською годиною, десь трохи легші. І скрізь, де влада вдається до чергових заборон, спалахують акції протесту, які іноді закінчуються серйозними сутичками з поліцією. Чи отримаємо такий само сценарій і у нас?

Проти карантину вихідного дня протести були, але малочисельні. Бо заборони торкалися переважно сфер торгівлі, розваг і ресторанного бізнесу. Очікувано, що при повному закритті постраждає куди більше підприємців та найманих працівників. Проте не слід забувати кілька особливостей. По-перше, в Україні підприємці, якщо вони організують протести, не отримають широку підтримку через те, що чимала частина населення не любить бізнесменів. За час карантину українці відчули на собі "доброту" і "турботливість" наших підприємців, які часто накручують ціни так, немовби завтра кінець світу. По-друге, прихід до керма держави "зеленої" команди став можливий завдяки незнаній досі в Україні підтримці виборців, які зараз можуть бути вкрай невдоволені діями влади, можуть відчувати, що їх обдурили, але майданити проти тих, кого "коронували" – підсвідоме самоприниження. З цього випливає третя особливість: злість та агресію проти влади невдоволені громадяни виплескуватимуть на рідних, сусідів, просто на незнайомців, які робитимуть зауваження за відсутність маски. Це у нас і так стало повсякденним явищем. Далі буде тільки гірше. Адже рівень доходів падає, безробіття зростає, тарифи збільшуються, прірва між заможними і незаможними поглиблюється. За таких умов розквітає кримінал. 

Звісно, можна порадити уряду зачекати хоча б до завершення новорічних свят, або повернутися до попереднього зонального варіанту карантину, проте тут все залежатиме від темпів пандемії. А цифри – невтішні. Тому вже зараз владі потрібно думати не про те, з якого числа зручніше вводити локдаун, а про те, що буде після нього.

Влада західних країн, які не менше нас потерпають від ковіду та від антиковідних бунтів, намагається заспокоїти громадян: потрібно трохи зачекати, доки з’явиться вакцина, і тоді ситуація почне покращуватися. Чи стане вакцина порятунком, питання відкрите, проте це хоча б якась відповідь на невдоволення обивателів. А яке майбутнє після локдауну обіцяють українцям? У нас також кажуть про вакцину, однак у те, що вона з’явиться в Україні так само швидко, як у заможних країнах Заходу, і що вона буде безкоштовною, а не продаватиметься у три дорога крутеликами, віри немає. Недовіра до влади – давня наша біда, і попередній карантин, коли одні бізнесмени були змушені закриватися, а наближені до влади, як ресторан "Велюр", працювали, довіру до влади точно не збільшив.

То що ж чекає на українців після нового закриття держави? Невдоволеним громадянам необхідно буде виплеснути накопичений негатив. Найкращий спосіб випуску пари – дочасні вибори. Та чи підуть Банкова і "слуги" на такий політично самовбивчий крок заради заспокоєння громадян? Вочевидь, ні. Хоча опозиційні сили й підштовхуватимуть перевибори. Є ще давній варіант – забезпечити видовища. Тобто, вже зараз готувати жертв на заклання – тих, кого зроблять винними у провалах. Це можуть стати окремі урядовці або й увесь уряд Дениса Шмигаля. Ще один варіант – звинуватити у наших бідах зовнішнього ворога. МВФ, який не дає грошей, ВООЗ, яка нам не першим розподілить вакцину, пресловуте "зовнішнє управління", Сороса і "соросят"... Одним словом, спробувати перекласти проблему з хворої голови на здорову. Втім це матиме сумнівний ефект, оскільки актуальними залишатимуться варіанти з перевиборами або відставкою уряду.

А якщо посилення карантину не дасть різкого зменшення захворюваності? На жаль, про те, що буде після 15 січня (якщо локдаун таки введуть), ніхто не думає. А дарма. Бо рано або пізно "кришку" таки зірве…

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада