Коли влада надає по руках латентним сепаратистам

Київ має рішуче відреагувати на повзучу сепаратизацію в регіонах, адже низка політсил явно сподівається скористатися заявами Еро та Штайнмайєра, щоб виколядувати собі побільше повноважень, які поховають і без того досить розхлябану вертикаль влади

Коли влада надає по руках латентним сепа…

Політичні "еліти" в регіонах вирішили під шумок похитати ситуацію. Так, учора міськрада Івано-Франківська за ініціативою фракцій "УКРОПу" та "Свободи" ухвалила звернення до Президента України, глави Кабміну і спікера Верховної Ради на підтримку змін Конституції для підписання договорів про розмежування повноважень з центральною владою. Депутати вимагають проведення реальної конституційної реформи, яка дозволить "створити базу для договірних відносин". Також, на їхню думку, усі місцеві керівники повинні бути підзвітними громаді, а не Адміністрації президента України. У зв'язку з цим Івано-Франківська міськрада виступила за те, щоб всі місцеві керівники були виборними особами.

До цього з вимогами договірних відносин і повної виборності місцевої влади виступила Івано-Франківська обласна рада. Втім, це не єдиний регіон, який вирішив виколядувати у Києва побільше повноважень. Ще в весною цього року аналогічні вимоги висунули Одеська, Житомирська, Кіровоградська та Хмельницька облради.

Втім, варто звернути увагу на те, які політсили давали голоси за цю, м’яко кажучи, неоднозначну ініціативу. Наприклад, у Одеській облраді голоси дали "Батьківщина", "Довіряй справам" мера Одеси Труханова, а також… частина БПП. Представники президентської сили голосували і в Івано-Франківську, що свідчить про низьку якість кадрового складу БПП на місцях.

Цікаве й інше: в інших регіонах до голосувань окрім "Батьківщини" також залучилися представники "Свободи" та "Самопомочі". Виходить політична шизофренія, адже саме "Свобода", "Самопоміч" та "Батьківщина" робили все для зриву змін до Конституції, які стосувалися децентралізації.

Після учорашніх заяв представників Франції та Німеччини Еро й Штанмайєра, які заголосили про необхідність надання особливого статусу Донбасу, можна не сумніватися: якщо Київ не дасть по руках місцевим "князькам" зараз, то всі облради в країні швиденько почнуть вимагати особливий статус для себе.

В цілому, за красивою ширмою збільшення повноважень можна побачити повзучий сепаратизм у регіонах, спровокований як місцевими елітами, так і керівництвом загальнодержавних політсил. Утім, потрібно враховувати, що жодних законодавчих передумов для так званих "договірних відносин" не існує. Чим це може скінчитися? Центральна влада ризикує втратити вплив на регіони.

І, схоже, в Києві це чудово розуміють. Тому ще на початку червня Петро Порошенко чітко виступив проти рішень облрад. "Жодних договорів обласних рад з президентом не буде", - сказав він тоді. Додавши: коли б конституційні зміни про децентралізацію влади вже набули б чинності, то після подібних звернень обласних рад, "їх необхідно було б взагалі розпустити указом президента, а депутатів розігнати по домівках і призначити дату перевиборів".

Зараз в Кабміні підготували черговий пакет законопроектів по децентралізації, який стосується питань бюджетів, податків тощо. Втім, знаково, що у "Батьківщині" і "Радикальній партії" виступають проти цих ініціатив. До них долучився й "Опозиційний блок". Можна очікувати, що боротися проти урядового пакету підтягнуться й "свободівці", яким зараз було б доречно похитати ситуацію в Києві та заодно поторгуватися за збільшення повноважень для своїх вотчин, що збереглися в західних областях України. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme