Бурштинокопачі та забудовники: Коли розженуть приватні армії у регіонах

Нагальне завдання правоохоронної системи нині полягає у тому, щоб жорстко зупинити процес створення банд новітніх "тітушок"

Бурштинокопачі та забудовники: Коли розж…

На Рівненщині сталася вельми показова, якщо не сказати символічна подія: нелегальні бурштинокопачі перекрили шлагбаумом дорогу до своїх "володінь", встановивши будку для охорони. Фактично йдеться про повноцінний блокпост. За словами журналістки Інни Білецької, яка сфотографувала цей "митний пост", старателі відчувають себе повними хазяями ситуації. І проїхати на їх територію можна лише з їхнього дозволу. "Вони не вважають, що порушують закон, а якщо і порушують, то вважають, що мають на це право", - зазначила вона.

Проблема бурштинокопачів – не нова. Протягом останніх років ця діяльність набула масовості у поліських лісах. І доки у Верховній Раді третій рік не можуть ухвалити рішення про узаконення даної бізнесу та видачі ліцензій і, загалом, встановити правила гри, місцеві "хазяї" озброюються і, по суті, абсолютно не звертають увагу ані на владу, ані на правоохоронні органи. Керівники обласних управлінь поліції і прокуратури міняються мало не кожних півроку, а старателі спокійно продовжують займатися своїми справами. І що з цим робити – незрозуміло.

Проблема гальмування відповідного законодавства у Верховній Раді полягає в тому, що узаконення видобутку бурштину "місцевим князькам" абсолютно непотрібне. Ось вже й блокпости з'явилися, які чимось нагадують аналогічні споруди на Донбасі весною 2014 року. З тою лише різницею, що на Рівненщині над володіннями копачів майоріє жовто-блакитний прапор. Але, за великим рахунком, це – умовність. У них є власна армія, зброя і чималі гроші. В реальності, української влади на цій території – немає…

Біда у тому, що аналогічні процеси відбуваються й в інших регіонах країни. У сусідній Житомирській області напасть з видобутком бурштину посилюється новим незаконним промислом: кустарним виробництвом деревного вугілля. За словами журналіста Дениса Казанського, цим найпримітивнішим бізнесом, який процвітає в країнах третього світу, займаються попри протести місцевого населення. "На Гаїті вугільники знищили весь лісовий покрив, але до України бізнес тільки доходить, проте корупція і бідність в країні створюють для цього найсприятливіші умови. Місцеві жителі протестують, однак їхні скарги ніхто не розглядає. Курилки вже добралися до південних регіонів - бізнес роблять навіть в Одеській області, де практично немає лісу. Цю епідемію необхідно припинити, і, якщо упустити момент, Україна перетвориться на європейський Гаїті", - зазначає Казанський. До слова, і в цих старателів використовується силове прикриття, як у випадку з Рівненщиною. Тільки блокпостів поки немає.

Те, на що готові йти проплачені "тітушки", яскраво продемонстрували учорашні події в Полтаві, де мирна акція протесту проти незаконної забудови завершилася жорстокою бійкою між учасниками заходу і бойовиками, найнятими для охорони будівництва. В результаті, постраждало шестеро активістів, двох із ножовими пораненнями шпиталізували. Згодом стало відомо, що забудову захищала кременчуцька охоронна контора "Скорпіон", члени якої вже світилася раніше при майже аналогічних побоїщах людей в Києві, зокрема, на Осокорках. Утім, ножові поранення – це свідчення переходу "тітушок" на новий якісний рівень. Фактично, тепер мова йде про те, що у забудовників та латифундистів є свої озброєнні банди. І зрозуміло, що від ножа до пістолета – один крок. І, не дай Боже, він буде зроблений.

Проблема посилюється ще й тим, що будь-який замовник за гроші може ангажувати на власну охорону начебто учасників "добробатів" в якості "тітушок" або провокаторів. Когось ці особи в одностроях кинуть до смітника, когось відлупцюють... Але жорсткої реакції влади немає.

На жаль, все це дуже нагадує 90-ті, коли бригади зі спортсменів і гопників, плюючи на міліцію, займалися рекетом і навіть брали під контроль владу у містах. З урахуванням того, що на місцях реально засіли "феодали" з числа місцевих бізнесменів, часто - з кримінальним минулим, все може закінчитися дуже сумно. Якщо це не припинити зараз, далі подібна "децентралізація" може призвести до дефрагментації України, яка буде поділена на бурштинові, аграрні та промислові пояси зі своїми "князьками", що ставитимуть свої блокпости там, де їм заманеться. Не надто райдужна картинка, навіть коли допустити, що на флагштоках майорітимуть жовто-блакитні прапори…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme