Кого "зраджує" російський олігарх Мазепін з "грузинобандерівцем" Саакашвілі

З власника «Уралхіма», з яким нібито товаришує глава Одеської ОДА, ліплять нового Ходорковського. Хоча Мазепін створював свій бізнес з дозволу Путіна

Кого "зраджує" російський олігарх Мазепі…

Ім'я російського олігарха Дмитра Мазепіна в українській політиці спливло в листопаді у скандалі, пов'язаному з приватизацією Одеського припортового заводу. Тоді низка вітчизняних ЗМІ поширила відео зустрічі Мазепіна і Саакашвілі, яка нібито відбулась і де нібито обговорювались взаємовигідні умови приватизації цього активу на користь російського підприємця. Обидві сторони вже заявили, що це відео є фальшивкою. Тим не менш, ця історія в останні тижні стала основним "компроматом", який закидають одеському губернатору його опоненти. Згадав про неї на вчорашньому скандальному засіданні Ради реформ і глава МВС Арсен Аваков. Але хто насправді цей Дмитро Мазепін, і чи міг він налагодити тісні зв'язки з Саакашвілі?

Прізвище Мазепіна у зв'язці з Україною в самій Росії почало лунати ще на початку 2014 року. Тоді окремі місцеві ЗМІ розповсюдили інформацію про те, що засновник "Уралхіма" нібито підтримує український Євромайдан. Хоча весь сир-бор на цю тему розгорнувся навколо відео-ролика досить сумнівної якості, на якому активісти Майдану махають прапором підприємства "Тольяттиазот", частина акцій якого належить "Уралхіму". Пізніше, вже після початку війни на Донбасі, Мазепіна почали звинувачувати в тому, що він став спонсором АТО. Мовляв, він разом з Ігорем Коломойським має намір взяти участь у приватизації ОПЗ, а оскільки колишній голова Дніпропетровської ОДА, за версією російських ЗМІ, має кілька приватних армій, що воювали в АТО, то Мазепін також фінансує ці армії. Ще Мазепіна називають мало не головним спонсором російської опозиції і новим Ходорковським.

Беручи до уваги стару російську приказку про суми і в'язниці, стверджувати, що Мазепін уникне такої сумної долі ми не буде. Втім, нас цікавлять факти з біографії цього російського олігарха, які можуть підтвердити або спростувати розкручуваний останнім часом образ Мазепіна як опозиційного до Кремля олігарха. Але, як виявилося, таких у послужному списку власника "Уралхіма" просто немає. Швидше навпаки – основна частина кар'єри Дмитра Мазепіна свідчить про те, що він тісно пов'язаний з правлячою російською елітою. І головним тому підтвердженням є те, що свою хімічну імперію Мазепін почав створювати якраз тоді, коли команда Володимира Путіна почала кримінальне переслідування Михайла Ходорковського.

Свої неабиякі управлінські таланти Дмитро Мазепін проявив ще в 90-ті роки. Так, у 1997 гому він вже займав пост віце-президента Тюменської нафтової компанії. У 1999-2001 рр. працював заступником голови Російського фонду федерального майна (РФФД), потім керував компанією "Кузбассуголь", потім знову був заступником голови РФФД, а в 2002 році його призначили президентом АК "Сибур", що входить в структуру ВАТ "Газпром". Причому Мазепіну доручили досить відповідальну місію – простежити за поверненням активів "Сибура" під юридичний контроль "Газпрому" після того, як його попередник Яків Голдовський вирішив розмити частку енергетичного гіганта у власності компанії. Мазепін впорався зі своїм завданням всього за півроку, після чого вирішив створити власний бізнес на базі створеного ним "Конструкторського бюро".

У 2004 Мазепін купив контрольний пакет акцій ВАТ "Кірово-Чепецький хімкомбінат", у 2005 році - АТ "Галоген", "Міндобрива", АТ "Азот", а ще через два роки створив на базі цих підприємств об'єднану компанію "Уралхім". У 2013 році Мазепін разом з іншим російським олігархом Михайлом Прохоровим викупили у Сулеймана Керімова ВАТ "Уралкалий", і сьогодні Дмитро Мазепин входить в сотню найбільш заможних росіян, а його активи оцінюються в $1,4 млрд.

До речі, партнера Мазепіна Прохорова ще не так давно називали головним спонсором російської опозиції і новим Ходорковським. У 2012 році Прохоров навіть висунув свою кандидатуру в президенти, критикував політику Путіна, і казав, що державі варто знову звернути свій погляд у бік Європи. За підсумками тієї кампанії Прохоров зайняв третє місце, набравши майже 8% голосів, після чого оголосив, що відходить від бізнесу і цілковито присвятить себе політиці в рамках проекту "Громадянська платформа". Але в підсумку виявилося, що за опозиційною вивіскою цієї політичної сили криється чергова технологія Кремля. Іншими словами Прохоров зіграв роль "доброго олігарха", який послужив свого роду громовідводом для протестної частини населення. А заодно допоміг Кремлю провести комплексне сканування суспільства і політичних еліт.

Немає сумнівів, що приблизно така ж роль уготована і Дмитру Мазепіну. Адже не дарма власника "Уралхіма" зараз називають головним спонсором одного з лідерів російської опозиції Олексія Навального. Російське суспільство зараз буквально живе "полюванням на відьом", що проявляється в пошуку представників п'ятої колони, яка працює на благо Держдепу, або на "злісних терористів-бандерівців". А підтримувати вогонь цього благородного гніву Кремля – діло святе. Чим більше негативних емоцій у населення по відношенню до уявних ворогів, тим спокійніше верхам.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme