Ресторан Тищенка і покарання Слончака: Як Банкова веде гру за Київ

Один за одним, як на замовлення, спалахують скандали довкола київської влади. Складається враження, що ми стали свідками нового раунду кулуарної боротьби за владу і контроль над фінансовими потоками в столиці

Ресторан Тищенка і покарання Слончака: Я…

Недільного вечора, 26 квітня, у Києві поліція зупинила "Мерседес", за кермом якого була депутатка Київради від фракції "Солідарність" Людмила Костенко. У її спілкування з поліцейськими втрутився пасажир авто –  ним був заступник міського голови Києва Володимир Слончак. Як видно з відео, що з’явилося в інтернеті, він почав принижувати копів і вдарив одного з них, після чого чиновника скрутили. Сьогодні Солончаку рішенням Печерського суду оголосили про нічний домашній арешт до 27 червня.

Реакція міського голови на подію була на подив швидкою. Вже наступного дня Віталій Кличко на брифінгу вибачився перед поліцейськими і киянами за поведінку Слончака та повідомив, що скандального заступника звільнено, а мер не дозволить дискредитувати міську владу. Своєю чергою, поліція тут же відкрила за фактом події кримінальну справу.

Можливо, швидкість реакції обумовлена тим, що цей скандал не був першим: двома тижнями перед тим на Кличка звалилася інша неприємність. 14 квітня у приміщенні Київміськдержадміністрації (КМДА) пройшов обшук. Стало відомо, що Служба безпеки України отримала факти начебто хабарництва першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника. Буцімто той через посередника "вимагав неправомірну вигоду в розмірі $125 тис. у представника компанії-забудовника за вплив на прийняття рішень, що стосуються погоджень містобудівних умов і обмежень". Посередника спецслужба затримала при отриманні $60 тис. Повідомлялося, що посередник, нібито за погодженням з Поворозником, хотів отримати $246 тис. за узгодження іншого об'єкта будівництва.

Сам Поворозник назвав справу шоком і сказав, що хабарів не бере. Його не затримували, але на час розслідування відсторонили від посади.

Поворозник – це не молодий вчорашній житель Василькова Слончак, який на посаді нічим особливо й не запам’ятався. Скандал став справді резонансним, адже перший заступник Кличка – одне з публічних облич і важлива особа в системі влади у столиці. У нинішньому кріслі він із грудня 2017-го. Працював з усіма міськими головами столиці, починаючи ще з Олександра Омельченка, керував управліннями КМДА, які відали питаннями економіки і підприємництва, а 2016 року став заступником Кличка. Відповідає за широкий спектр питань: сфери охорони здоров'я (що особливо актуально зараз), економіки, інвестицій, частково – будівництва, фінансів, роботу апарату міської влади, районних держадміністрацій столиці тощо.

Реакція Кличка на обшук у мерії стала неоднозначною і нагадала сигнал невідомим адресатам. Через свою сторінку у Facebook Кличко зажадав від Національного антикорупційного бюро, яке вестиме слідство проти чиновника високого рангу, "відкритого публічного розслідування цієї справи" без "політичної ангажованості". Але не виключив і "політичних ігор", мета яких – дискредитувати столичну владу. "Якщо це чиїсь маніпуляції і політичні ігри, щоб дискредитувати міську владу, то однозначно повинні відповідати ті, хто за цим стоїть! Я цю справу доведу до кінця!" - пригрозив комусь мер, резюмувавши: "Хтось повинен сісти – або корумпований чиновник, або ті – хто фабрикував цю справу!"

Вже тоді оглядачі зазначали: незрозуміло, чи мало місце хабарництво у мерії, а чи опоненти Віталія Кличка пішли на прорив "коронавірусного" інформаційного порядку денного темою боротьби з корупцією.

Нагадаємо, очільником СБУ є довірена особа президента України Іван Баканов. Вже за цією формальною ознакою можна прив’язати інцидент із Поворозником до інтересів Банкової. Як раніше повідомляв сайт Depo.ua, нинішній керівник президентського офісу Андрій Єрмак грає на боці Кличка у грі, головним призом у якій є контроль над Києвом.\

Також читайте: Розбірки та операція Баканова: Хто і як гойдатиме Кличка "справою Поворозника"

Його опонентами донедавна була група, фронтменом якої виступав попередник Єрмака на Банковій Андрій Богдан. Синхронно з ним діяла в інформаційному полів частина групи впливу мільярдера Ігоря Коломойського, підтримувана лояльними Богдану забудовниками столиці (у близьке оточення Кличка натомість, за словами Богдана, входили інші забудовники).

Богдана президент звільнив. Відразу після того буря довкола столичного міського голови на кілька місяців ущухла. Тож повідомлення про "хабарника" Поворозника можна сприймати як сигнал до старту нового етапу боротьби за Київ між групами у владі. Незалежно від факту провини заступника мера – ситуацію так і трактуватимуть для загалу, і про це свідчать посили, які містилися в цитованій вище заяві Віталія Кличка.

А от інший заступник міського голови, Слончак, потрапив у скандал виключно через особливості його власного характеру. І рятувати молодого чиновника (який раптово, але так типово для вітчизняних клерків зараз ліг у лікарню) ніхто не буде. Бо це не та постать, заради якої є сенс ризикувати репутацією і результатом загальної гри.

Тим більше, що до відкритого зіткнення сторін, якими були події майже річної давнини, коли і Богдан, і Кличко проводили прес-конференції та обмінювалися ударами, зараз не дійде. По-перше, Кличко зберігає позиції найбільш рейтингового політика столиці – його підтримують до 40 відсотків опитаних соціологами киян. Щоб змістити його з "п’єдесталу", потрібна справжня інформаційна бомба. А у двох згаданих скандалах справжньої сенсації немає. Жителі столиці слабо собі уявляють, хто такі усі ці поворозники і тим більше слончаки: для загалу мало б значення лише щось справді грандіозне, пов’язане з єдиною відомою більшості публічною особою міської влади – самим Віталієм Володимировичем. А такого скандалу немає. Можливо, у вибуху насправді не зацікавлений ніхто з ключових гравців. Які ведуть точкові атаки, вибиваючи з посад певних осіб, але не чіпають самого мера.

До того ж у команді Кличка зайняті не лише записом щоденних відеозвернень свого шефа до киян з інформацією про поширення коронавірусу містом. На Хрещатику, 36, схоже, знайшли чим відповісти недоброзичливцям. Вчора втрапив у скандал народний депутат від фракції "Слуга народу" Микола Тищенко, якого вважають потенційним опонентом (з огляду на рейтинг – навряд чи конкурентом) Кличка у боротьбі за пост мера на виборах, запланованих на жовтень цього року. Журналісти програми "Наші гроші з Денисом Бігусом" встановили, що віп-ресторан "Велюр" у центрі столиці попри карантин продовжує приймати топових гостей із числа нардепів, чиновників і бізнесменів.

Господар закладу, згаданий Тищенко, звинувачення спростовує. Мовляв, лише проводив на своїй території ділові зустрічі. Гості навіть голодними від нього йшли.

Жизнь проста. И вранье в этой жизни отлично продаётся. Я, конечно, прекрасно понимаю, что сейчас время "медиа-охоты", фейков, скандалов. Но иногда все слишком банально. Журналисты Бигус.инфо якобы поймали меня на горячем возле ресторана "Велюр". И косвенно сделали вывод о том, что мне карантинные законы не писаны. Само собой это не так. А поэтому и приходится периодически срывать лживые маски. Да, действительно в ресторане "Велюр" иногда проходят личные встречи. По слогам читайте - "личные встречи". Единичные встречи. И поверьте результат этих встреч почувствуют все кто думает последующие - 5 лет грабить мой город 🤬Это своеобразный такой штаб. Но ресторан не работает для посетителей. Нет никаких нарушений и близко. Я строго придерживаюсь карантинных мероприятий и уверен, что только разрыв социальной дистанции и временное ограничение общественной активности позволит нам сдержать распространение инфекции... В Велюре же я встречаюсь со своими помощниками. С небольшим количеством людей, которые так или иначе готовят обширную программу... преобразования города Киева. Потому что я категорически устал жить в неопрятном и все более неуютном городе. Я хочу другого качества жизни... PS. Разумеется, если есть "информационный заказ", правда никому не нужна. Но мне сейчас невероятно стыдно от того, что мои редкие, единичные гости вынуждены выходить из ресторана... голодными. Это так мне не свойственно. Но время диктует свои правила 😉☝️

Допис, поширений Николай Тищенко (@nikolaytyshchenko)

Знову ж, нічого надзвичайного. Банальні взаємні уколи та дрібні "підстави". Але коли скласти пазли, вимальовується загальна картина. З вигнанням Богдана із Банкової маневри довкола ключових позицій у столичній владі лише були поставлені на паузу. З наближенням місцевих виборів скандалів, більш чи менш гучних, більшатиме. Впливові особи з оточення президента намагатимуться взяти столицю під свій контроль так, щоб результат осіннього волевиявлення містян принципово нічого не змінив у системі, яку вони, ці особи, вибудовують і результатами роботи якої мають намір скористатися. Єдина відмінність у тому, що в добу Андрія Єрмака ці рухи робляться більш обережно, ніж за часів яскравого "шефства" над Києвом Андрія Богдана.

І Поворозник, і Тищенко – представники альтернативних владних груп (перший займає похицію "правої руки" Кличка", другого позиціонують як куратора Києва від "слуг"). Їхню впізнаваність підвищує міжвидова боротьба в українському політичному тераріумі, де у молодих облич швидко відростають зуби, як у старих. За роки біля телевізора "нові" зголодніли, все інше – лише антураж і масовка.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"