Космічні зарплати: Для яких "слуг народу" епоха бідності закінчилася

Зарплати вітчизняних чиновників вражають. Особливо на тлі розмірів виплат рядовим громадянам. Але штатних борців за соціальну справедливість це чомусь не турбує

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Космічні зарплати: Для яких "слуг народу…

Можливо, ще не час – зараз більш нагальними, на думку політичної опозиції, є земельне питання і запровадження "трудового рабства" через ухвалення нового закону "Про працю". За допомогою цих важелів можна більш ефективно хитати владу. А нагнітання суспільного роздратування нулями в зарплатних відомостях урядовців ще попереду.

"Сльози" деяких вітчизняних чиновників і міністрів з приводу їхніх низьких зарплат, які не дають змоги утримувати родини, привернули увагу до реальних розмірів виплат цій категорії "слуг народу". Згадаємо, що у грудні-2019 міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет заявив, що міністри і їхні заступники хочуть отримувати більшу заробітну плату. Мовляв, "у приватному секторі вони могли б отримувати в 10-20 разів більше, ніж зараз. І їм дійсно складно утримувати свої сім'ї. На жаль, не у всіх міністрів є така фінансова подушка, як у мене, наприклад, чи у деяких інших колег", - сказав Дубілет.

Кількома днями раніше міністр юстиції Денис Малюська публічно заявляв, що його не влаштовує зарплата в 29 тисяч гривень і що він звільниться, якщо її не збільшать принаймні до 80 тисяч. Каже, раніше щомісяця витрачав не менше 100 тисяч гривень, а зараз такого дозволити собі не може. "Навіть міжнародні інвестори, які вкладають кошти в Україні, постійно в нас про це запитують, – сказав міністр. – Адже розуміють: уряд, який отримує мізерну заробітну плату, живе за рахунок чогось іншого. Це можуть бути тільки хабарі або додаткові неформальні витрати під якісь зобов'язання. Ми так не працюємо. Відповідно у нас немає іншого виходу, крім як підвищити заробітну плату".

Поки дискусії з цієї теми в публічному просторі практично відсутні, деякі чиновники заходилися вирішувати своє матеріальне питання не словом, як Малюська, а ділом. ЗМІ повідомили, що за останні місяці 2019 року зарплати міністра культури, молоді та спорту України Володимира Бородянського та його заступників зросли в 10-20 разів і сягнули від 90 до 200 тис. грн на місяць. Міністр Бородянський у вересні отримав 7360 грн, у жовтні – 40 250 грн, у листопаді – 12 880 грн, у грудні – 90 888 грн. Не відстають і його заступники.

У свою чергу, колишні авторитетні журналісти, викривачі корупції кількох поспіль попередніх влад, які боролися зі "злочинним режимом Порошенка", перебуваючи у парламентській фракції того ж Порошенка, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм і Сергій Лещенко, здавалося, опинилися на узбіччі політичного мейнстриму. Але читати лекції чи повертатися в громадську діяльність колишні нардепи не поспішали. І вже за кілька місяців опинилися на дуже "смачних" посадах. Недарма ж вони самі та десяток їхніх колег називали себе "єврооптимістами".

Зокрема, Заліщук транзитом через виборчий штаб Анатолія Гриценка зараз радить прем’єрміністру Олексію Гончаруку з питань зовнішньої політики. Це виглядає доволі дивно: цими ж питаннями у Кабміні займається Міністерство закордонних справ, до того ж міжнародні стосунки – сфера відповідальності більше президента, аніж глави уряду.

Куди більших успіхів досяг Найєм. У листопаді 2019 року він сів у крісло заступника генерального директора державного концерну "Укроборонпром". Повідомив про це чомусь лише за кілька тижнів: мабуть, забув основи комунікації із суспільством. Але не забув про речі більш матеріальні. Дані Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування свідчать, що новоспечений чиновник, який відповідає за взаємодію концерну з органами державної влади, за три тижні листопада 2019 року отримав заробітну плату з премією і надбавками у розмірі 310 521 грн, або в 7 разів більше його місячного посадового окладу в 43 тис. грн.

Цікавий нюанс: як стало відомо журналістам, генеральному директору "Укроборонпрому" Айварасу Абромавічусу за жовтень нарахована заробітна плата 4 336 тис. грн. Тобто Найєм отримує у 10 разів більшу зарплату, ніж його безпосередній керівник. Втім, ще у жовтні нардеп від фракції "Слуга народу" Олександр Дубінський, який оприлюднює компромат на багатьох опонентів мільярдера Ігоря Коломойського, у тому числі про литовський паспорт Абромавічуса, написав у Фейсбук, що наглядова рада "Укроборонпрому" хоче підвищити зарплату генеральному директору концерну у 18 разів – до 18,6 млн гривень в рік. Чи реалізовано цей план – ЗМІ не повідомляли.

Ненадовго засидівся без посади і колега Найєма Сергій Лещенко. Він став у пригоді новій владі як фахівець із проблем функціонування залізниць: у середині грудня ексдепутата призначено членом наглядової ради "Укрзалізниці". Колишній заступник міністра інфраструктури Олександр Кава написав у на своїй сторінці у Фейсбук, що середньомісячна винагорода пересічного члена наглядової ради "Укрзалізниці" складає 743 тис. грн., з яких зарплата – 588 тисяч. "При цьому наглядова рада збирається зазвичай раз на місяць і часто по Skype", - додав ексчиновник. Тож у Лещенка та його колег - "єврооптимістів" має вистачити часу і ресурсів для громадської діяльності.

Серію подібних прикладів продовжимо разючою відмінністю зарплат керівника "Укрпошти" Ігоря Смілянського, який вже не перший рік реформує поштове відомство, і рядових працівників цієї структури. Зарплатня першої особи 2020 року складе 1 млн 866 тис. 808 грн на місяць. Із них 716 463 грн – посадовий оклад, 693 843 грн – щомісячна премія, 456 502 грн – інші передбачені законодавством виплати. Причому спостерігається гарна динаміка: 2018 року зарплата Смілянського сягала 572 тис. грн, 2019-го – вже 1,4 млн грн. У фінплані "Укрпошти", розміщеному на сайті Мінінфраструктури, передбачені зарплати членів наглядової ради у 128,8 тис. грн. Звичайні ж працівники в середньому отримують по 6 тис. грн. Їхня середня зарплата цього року зросте на 815 гривень.

Також досить непогану зарплату отримують і прокурори. За даними джерел Depo.ua, генпрокурор Руслан Рябошапка  задекларував 220 728 грн. заробітної плати, отриманої за основним місцем роботи у грудні 2019 року, у листопаді 2019 року  – 156 597 грн, а у вересні 2019 року  – 128 713 грн. Зросла заробітна плата і у першого заступника генерального прокурора Віталія Каська – у грудні 2019 року  він задекларував 203 754 грн, у листопаді 2019 року  – 152 428 грн, а у жовтні 2019 року  – 100 609 грн. Заступник генерального прокурора – головний військовий прокурор Віктор Чумак задекларував у грудні 2019 року  – 153 544 грн, у листопаді 2019 року  – 147 460 грн. Заступник генерального прокурора Віктор Трепак задекларував у грудні 2019 року  – 201 252 грн, а у листопаді 2019 року  – 145 077 грн. Заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов задекларував у грудні 2019 року  – 210 203 грн, у листопаді 2019 року  – 182 620 грн.

А вишенькою на цьому торті вважатимемо повідомлення виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка про те, що групі керівників держкомпанії будуть надані премії в розмірі 1% від $2,9 млрд, виплачених "Газпромом" за рішенням Стокгольмського арбітражу. Простий підрахунок показує, що топменеджери отримають на всіх близько $29 млн, або 700 млн грн.

Раніше скандал спричинило отримання 2018 року главою правління "Нафтогазу" Андрієм Коболєвим $7,9 млн (261 млн грн) премії за перемогу юристів компанії над "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі. Загалом того року членам правління НАК "Нафтогаз" виплатили 389,3 млн грн премій. Причому гроші були виплачені ще тоді, коли Україна не отримала жодних коштів від російського монополіста. Як видно з оприлюднених Вітренком цифр, цього року "рекорд" Коболєва буде побито.

Просто для порівняння нагадаємо, що рядові українці оперують дещо іншими цифрами. З 1 січня 2020 року прожитковий мінімум в Україні підвищено до 2 027 грн, а мінімальна зарплата склала 4 723 грн. – на 13% більше, ніж 2019 року. У зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму зростуть деякі пенсії. Протягом року мінімальна пенсія стане більшою на 131 гривню.

Щодо "зарплатного" питання у суспільстві існують дві протилежні думки. "Маленький українець" у своїй загальній масі переконаний у тому, що нинішній рівень оплати праці можновладців цілком достатній, а наведені вище суми є однозначно обурливими. Особливо в умовах зовнішньої агресії та все ще не європейських зарплат і пенсій рядових громадян. У свою чергу, меншість наполягає: якщо хочемо мати при владі професіоналів без корупційних спокус, таки мусимо оплачувати їхнє утримання на європейському рівні. Бо у нас і так склався величезний брак професіоналів.

Згаданий міністр Бородянський написав у Фейсбук: "Якщо ми, як суспільство, хочемо залучати найкращих фахівців ринку, то державна служба має їм пропонувати винагороду не нижче середньої медіани ринку, а якщо ми дійсно хочемо найкращих, то вище того, що в середньому може запропонувати ринок". З цим можна погодитися за одного "але": питати про результати роботи цих спеціалістів держава має за такою ж мірою, за якою і платить їм шалені гроші. Ставити конкретні завдання, визначати терміни виконання – і рішуче звільняти тих, хто покаже себе неефективним.

Як бачимо, широкий негативний резонанс через надвисокі зарплати посадовців дійшов до парламенту. Там цю тему планують заслухати під час години уряду у п’ятницю. Однак заслухати то можна, та чи зменшать після цього прибутки посадовців. І чи повернуть вони вже отримане. Мабуть, що ні. До того ж, як повідомляють ЗМІ, епоха бідності закінчилася і для самих народних депутатів: з 1 січня щомісячна зарплата обранців народу буде перевищувати 100 тисяч гривень. Спікер ВР Дмитро Разумков це спростовує, каже: зарплатня нардепів зросте, але не набагато, приблизно на 3 тисячі гривень. Що ж, побачимо.   

Довкола теми доходів дуже просто працювати популістам усіх політичних прапорів. І навіть дивно, що зараз ця ніша порожня. Мовчать про "соціальну несправедливість" і професійні борці з корупціонерами, і захисники народних інтересів. Може, тому, що виборець "зеленої команди" задоволений таким станом речей і готовий платити їй ще більше?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme