Кінець епохи монобільшості: Які висновки можна зробити з літніх настроїв виборця

Соціологи оприлюднили чергову порцію рейтингів, із яких можна зробити доволі цікаві висновки про результати місцевих виборів

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Кінець епохи монобільшості: Які висновки…

5 вересня, за 50 днів до дати голосування, буде дано офіційний старт виборчій кампанії з місцевих виборів-2020. Якими є настрої громадян та їхні політичні уподобання на цей момент? Хто в їхніх очах є фаворитом, а хто – потенційним невдахою виборів? На ці питання нам традиційно спробували відповісти соціологічні служби.

В нашій країні президент відповідальний за все

Отже, Український центр економічних та політичних досліджень імені Разумкова, спільно з Центром "Социс", дослідили соціально-політичну ситуацію в Україні станом на кінець липня 2020 року. З’ясувалося, що переважна більшість українських громадян сьогодні вважають, що події в країні розвиваються в неправильному напрямку: скептиків набралося 65% проти 21,5% оптимістів.

Серед важливих проблем країни наші співгромадяни назвали війну на сході України, низькі зарплати і пенсії, зростання комунальних тарифів, інфляцію цін на товари, безробіття тощо. Лише 18,4% згадали про пандемію коронавірусу, 17% – корупцію центральної влади (цікаво, що лише 6% побачили хабарництво влади місцевої). 13% вбачають проблему в некомпетентності влади загалом. Цікаво, що коли опитуваним задали окреме питання про COVID-19, то 66% зізналися, що пандемія їх таки турбує чи скоріше турбує. В загальному переліку про це забули? Може, тому, що лише 13,7% повідомили: в колі їхнього спілкування є люди, які хворіли на коронавірус.

Та це розчарування поки не скинуло чинного главу держави з рейтингового п’єдесталу. Якби президентські вибори відбувалися зараз, за Володимира Зеленського проголосувала б третина (33,4%) тих, хто визначився з вибором. Його головних конкурентів Петра Порошенка і Юрія Бойка підтримали б відповідно 17,8 і 15,7%. Далі розташувалися Юлія Тимошенко (8,8%) та Ігор Смешко (7%).

Але велика довіра означає й велику відповідальність. 40% опитаних вважають головним відповідальним за все, що відбувається в Україні, особисто президента Зеленського. Тож у разі реалізації негативного сценарію подальших подій його високий рейтинг швидко танутиме, повторюючи показники попередніх глав держави. Цікаво, що олігархів вважають винними в негативі довкола нас лише 7,3% опитаних, тоді як уряд – 27,4%, Верховну Раду – майже 17%.

Виборець "слуг" повертається до ЄС і ОПЗЖ

Швидше завдяки персональному рейтингу Зеленського, ніж за результатами річної роботи, підтримують учасники дослідження партію влади "Слуга народу". Свою чверть голосів вона зібрала і до жовтневих місцевих виборів десь із таким показником і прийде. Це ще не катастрофа, але перший дзвінок вже пролунав: на очах скорочується відрив "слуг" від головних переслідувачів – "Опозиційної платформи – За життя" (18.3%) і "Євросолідарності" (18,1%). Обидві ці партії йдуть ніздря в ніздрю за рівнем підтримки: саме до них повертається виборець, який рік тому "пожартував", обравши собі у владу "слуг". І саме їх виборці вважають реальною опозицією до влади: про партію Петра Порошенка так думають 30% опитаних, про ОПЗЖ – 27,4%.

Графік імітації виборів до ВР Центру Разумкова спільно з Центром Социс

 

Також до парламенту зараз потрапили би "Батьківщина" Юлії Тимошенко та "Сила і Честь" Ігоря Смешка.

З ким об’єднуватимуться "слуги" в регіонах

З цього випливає, що самотужки сформувати більшість, у, вибачте за тавтологію, більшості місцевих рад країни "слугам" вже навряд чи вдасться: на дворі 2020-ий, а не минулий тріумфальний для них рік. Тому слід дивитися, хто наступає на п’яти. А це згадані "ОПЗЖ" і "ЄС". З тими чи іншими, залежно від специфіки регіону, та ще з впливовими партіями окремих мерів "Слузі" доведеться об’єднуватися в коаліції, аби отримати вплив на місцях. Але це призведе до розмивання рейтингу "слуг" більш досвідченими класичними партіями і поступового зниження підтримки нинішньої партії влади до непомітних величин.

Проукраїнські і проросійські виборці

Щодо "геополітичних" поглядів суспільства, зараз вони залишать підстави для стриманого оптимізму. Майже 58% опитаних підтримали б вступ України до Євросоюзу, майже 48% - приєднання до НАТО. До 60% вважають Росію агресором, що загрожує існуванню України. Але при цьому кожен четвертий назвав РФ звичайною сусідською державою, з якою варто підтримувати стосунки, а кожен десятий – взагалі дружньою і братньою для нас країною…

Українську хочуть бачити єдиною державною і офіційною мовою 64,5%, а 15% воліли б зробити державною і російську.

Світоглядну позицію наших громадян формує інформація, яку вони отримують з загальнонаціонального телебачення (65,6%), сайтів новин в інтернеті (52%), соцмереж (45%). Для кожного третього важлива думка колег, сусідів і родичів, кожен п’ятий уважно дивиться місцеве телебачення. Продовжують залишатися малопомітними в Україні російські соцмережі, що не може не радувати з огляду на їхній руйнівний вплив на свідомість людей.

 

Інфографіка якими соцмережами користується виборець

Читайте також - Місцеві вибори: Що відбувається

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme