Кінець епохи Ляшка і фіаско Тимошенко: Хто тепер боротиметься за виборця центральної України

Вибори-2020 показали, що у центрі країни виникло вільне місце. Причому це вірно не тільки в сенсі географічному, а й щодо центру політичного спектру в Україні

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Кінець епохи Ляшка і фіаско Тимошенко: Х…

208-ий округ – це Бахмацький, Борзнянський, Куликівський, Менський,Талалаївський і частина Ічнянського району Чернігівської області. Саме мешканці тієї території у грудні 2012-го вже одного разу обирали Олега Ляшка своїм депутатом (потім, 2014 і 2019-го, він двічі поспіль балотувався до Ради за виборчим списком своєї партії). І цього разу серйозних опонентів на окрузі у Ляшка не проглядалося. Влада руками "Слуги народу" виставила на округ, здавалося б, непрохідного конкурента без досвіду успішної участі у виборчих кампаніях – Анатолія Гунька, 44-річного директора комерційного підприємства з далеких від меж округу Броварів на Київщині.

ЗМІ навіть писали, що в такий спосіб міг бути розіграний договірняк Банкової з Ринатом Ахметовим, який в разі перемоги "радикального" кандидата отримував би до своєї скарбнички незайвий "штик" у Раді та більше варіантів комбінацій за участі Ляшка і лідерки партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко. А злі язики подейкують, що Юлія Володимирівна на цьому етапі своєї тривалої кар’єри виявила здатність добре чути кожного з числа найбагатших українців – нехай із взаємно антагоністичних таборів.

З цієї чи іншої причини, але довкола балотування Олега Ляшка склалася цікава "коаліція": після того, як у червні Юлія Володимирівна удостоїла колегу особистої зустрічі в одній з київських кав’ярень, вона навіть відвідала округ на авто, водієм якого був сам Ляшко. Тоді ж на брифінгу Тимошенко без еківоків назвала кандидата "людиною, яку на цьому окрузі уже підтримує більше 30%" і зазначила, що "Батьківщина" підтримала Олега Ляшка.

Така потужна група підтримки мала б забезпечити йому упевнену перемогу. Тим паче що проти його конкурента працювали не лише харизма Ляшка, але й пара "клонів": Ігор і Анатолій Гуньки, безробітні з Чернігова і Кременчука. Забігаючи наперед, скажемо що ця технологія зробила своє: на двох вони відхопили у "справжнього" Гунька понад 4% голосів.

Тож явний лідер спокійно працював собі на окрузі, готуючись приймати вітання. В останній день агітації навіть з’явився новий кліп Ляшка із піснею, яким міг би позаздрити сам Михайло Поплавський. Там Ляшко в образі такого собі сільського Бетмена "рятує світ" і обіцяє "скотиняк взяти на вила"… Співав Олег Валерійович і в студії Савіка Шустера на каналі Ахметова, ледь не зіпсувавши присутнім останні хвилини виборчої кампанії.

Як виявилося, святкував перемогу Ляшко дещо передчасно. Однією із сенсацій виборчого дня 25 жовтня 2020 року став можливий "проліт Бетмена" над 208 округом, а відтак і над Верховною Радою. Просто зараз окружна виборча комісія підраховує голоси. На цей момент пораховано майже половину протоколів із виборчих дільниць, і розрив між двома конкурентами складає сотню – півтори голосів. Щоправда, іще вранці Ляшко опонентові поступався, та згодом надолужив, і зараз кандидати йдуть голова в голову, почергово випереджаючи один одного. Тут би й знадобилися голоси, фактично вкрадені парою "двійників"у Анатолія Гунька. Також на п’яти першим двом претендентам наступає самовисуванка Людмила Давиденко, приватний нотаріус зі столиці, дружина загиблого народного депутата від цього округу Валерія Давиденка.

Звичайно, сили, які стоять за спиною лідера Радикальної партії, мають величезний потенціал і можуть запропонувати свої аргументи на користь новоявленого співака. Але конфуз уже трапився, за будь-якого результату цих виборів: якщо Ляшко і пройде в Раду, то дуже "на тоненького".

На перший погляд, це дивний результат з огляду не лише на задіяний потужний ресурс медіаімперії Ахметова, але й на великий політичний досвід самого кандидата. Можливо, на заваді Ляшку стала самовпевненість – політик майже напевне уже бачив себе з новеньким депутатським значком на грудях. З іншого боку, маємо матеріал для обережного припущення, що в центральних регіонах України вже не у 100 відсотках випадків спрацьовує ставка на апелювання до "простих людей" і сільської тематики.

Схожа історія відбувається з політичною силою, яка традиційно працювала з виборцями центрального регіону нашої країни і у своїх минулих виборчих кампаніях теж використовувала символи "берегині", "землі", "захисниці простих людей". Та й зараз ця тема не полишена в спокої: Юлія Тимошенко та її колеги були в перших рядах тих, хто найбільш активно протестував проти ухвалення земельної реформи. Нагадаємо, що тут інтереси і посили "Батьківщини" повністю збіглися із заявами "Опозиційної платформи – За життя" (згадаймо блокування трибуни парламенту силами двох фракцій) і орієнтованих на Ігоря Коломойського депутатів від фракції "Слуги народу".

Так от, за підсумками 25 жовтня, окрім Кіровоградської області, "Батьківщина", здається, більше ніде в центральній Україні не отримала вагомий результат. Фракція цієї партії пройде в низку місцевих рад, але переважно малим числом. Безперечно, Тимошенко і Ко ще поплавають, бо можуть стати в пригоді іншим гравцям у процесі формування ситуативних і постійних коаліцій у місцевих радах, а без таких об’єднань різних політсил жодна, за поодинокими винятками, місцева рада працювати не зможе. Але йдеться хіба що про "взяти своє", але не про розширення електорального поля.

Чому так сталося? Поінформовані спостерігачі з регіонів не раз зазначали, що на багатьох округах "Батьківщина" могла бути такою собі франшизою для представників регіональних еліт. І така картина дисонує з дуже непоганим результатом цієї політсили, якого вона досягла на виборах у об’єднаних громадах минулого і позаминулого років.

Отже, вибори-2020 показали, що у центрі країни виникло вільне місце в політичному сенсі. Півтора року роль середовища між крайніми позиціями намагався виконувати проєкт "Слуга народу". Але провал його вже очевидний не тільки соціологам. Тому просто зараз постає питання: хто зможе зайняти це місце. Яке, між іншим, є найбільш виграшним для успіху на загальнонаціональних виборах: хто має вплив на центр, той виграє вибори по країні в цілому. На це поле може спробувати зайти "Європейська солідарність" Петра Порошенка, але для цього їй доведеться зміститися лівіше у своїй риториці, чого можуть не зрозуміти традиційні виборці "ЄС". Або ж із заявкою на роль лідера в центральному регіоні спробує вийтиінша політсила. Яка саме? Боротьба за виборця центральних регіонів зараз лише розпочинається.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme