Кінці у воду: Що означає перехід NewsOne під дах Тараса Козака

Власником корпоративних прав телеканалу NewsOne став депутат з "Опозиційного блоку" Тарас Козак, якого вважають близьким до Віктора Медведчука. Що це означає?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Кінці у воду: Що означає перехід NewsOne…

Про нового власника скандального телеканалу повідомив нардеп Євген Мураєв. У дописі в соцмережах він назвав Козака своїм колегою і товаришем. Нагадаємо, у червні з'явилася інформація, що у NewsOne змінився власник. Ним стало швейцарське акціонерне товариство MW Investment AG, а кінцевим бенефіціарним власником у реєстрі зазначений Володимир Мураєв – батько Євгена Мураєва.

У серпні 2018 року Мураєв передав 100% статутного фонду телеканалу в управління на три роки колишньому першому заступнику глави адміністрації екс-президента Януковича Андрію Портнову. Сьогодні Портнов повідомив: розриває договір про управління телеканалом. "На рішення про зміну структури власності я вплинути не можу і не вважаю коректним висловлюватися з приводу його доцільності і можливих наслідків", - написав він.

Отже, що можуть означати ці пертурбації. Перше – вчорашня постанова парламенту про санкції щодо засновників NewsOne і "112. Україна" потрапила в точку. Фігури, які стоять за цими медіа, заворушилися. Зазначимо, що одним із пунктів санкцій є блокування активів і тимчасове обмеження права користуватися та розпоряджатися майном ТОВ "Новини 24 години", яке перебуває у власності Мураєва. Тобто, в разі запровадження санкцій він не міг би ні продати канал, ні передати корпоративні права на нього іншим особам. Аби запобігти цьому і була, скоріше за все, здійснена оборудка між Мураєвим і Козаком. Таким чином, вочевидь, відбудеться повна українізація активу і пошуки російських грошей у фінансуванні NewsOne нічого не дадуть. В мережі жартують: залишилося зробити власником каналу "112" Нестора Шуфрича, і всі кінці у воду.

Друге – якщо раніше причетність Віктора Медведчука до цього каналу була на рівні чуток, то відтепер ці чутки посиляться. Відомо, що Козак – давній партнер Медведчука і потрапив до списку "Опозиційного блоку" за квотою кума Путіна. З початку 90-х він на різних посадах працював у Львівській податковій. Коли Медведчук очолив Адміністрацію президента Леоніда Кучми Козак виріс до начальника Західної регіональної митниці і заступника голови Державної митної служби України. На останній посаді він залишався і за часів президенства Віктора Ющенка аж до приходу до влади Віктора Януковича. З травня 2009-го по березень 2010-го працював в.о. начальника Одеської митниці. У листопаді обрався депутатом Львівської обласної ради. Через чотири роки – народним депутатом за списками "Опозиційного блоку".

Брат Тараса Козака Богдан займається бізнесом на Львіщині, а його партнером є брат Віктора Медведчука Сергій. Нагадаємо, Сергій Медведчук у 1997 році став начальником податкової інспекції Львова, а вже за рік головою ДПА у Львівській області. У січні 2004 його призначили першим заступником голови Державної податкової адміністрації України. Рівно через рік його з цієї посади звільняють. За президентства Ющенка Сергій Медведчук іде в тінь. Про нього згадують хіба в контексті колись всесильного брата і Тараса Козака.

Третє – чому Портнов відмовився управляти NewsOne? Раніше він спростовував причетність Медведчука до цього каналу, тепер, коли ця причетність стала проявлятися, вирішив відійти від справ. На думку експертів, причин цього рішення може бути дві. Перша пов'язана з ризиком санкцій проти телеканалу. Не в останню чергу санкційна ініціатива спричинена категоричним несприйняттям на Банковій фігури Портнова. Він дозволяє собі різкі висловлювання на адресу Петра Порошенка, депутатів БПП та їх партнерів з "Народного фронту". Портнов – це така собі червона ганчірка, яка багатьох дратує. Відхід цієї особи від управління каналом може стати сигналом владі, що NewsOne готовий стати лояльнішим, аби уникнути санкцій.

Друга причина – очікувано, що після появи нового власника, зміниться і редакційна політика. Точніше, підкорегується. Там навряд чи стане менше антивладної і проросійської риторики, радше вона змінить свій вектор. Спрогнозуємо, що Порошенка займатимуть обачніше. У той же час акцент критики можуть змістити на уряд чи парламент. Або обтічно - на владу в цілому.

Як довго NewsOne працюватиме в такому режимі? Все залежить від оперативності РНБОУ, якій ВР доручила застосувати санкції щодо двох скандальних телеканалів. Якщо з ними зволікатимуть, це засвідчить, що сигнали від власників NewsOne почули.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme