Вбивство Гандзюк: Навіщо Мангер топить рейтинг Тимошенко

Схоже, голова Херсонський облради Віталій Мангер сподівається, що носити електронний браслет йому залишилося недовго – після виборів його "амністують"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Вбивство Гандзюк: Навіщо Мангер топить р…

Інтерв’ю підозрюваного у організації вбивства херсонської активістки і чиновниці Катерини Гандзюк голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера "Українській правді" залишило багато запитань. Мангер намагається подати себе жертвою політичної змови. Разом із тим це інтерв’ю створює враження, що підозрювані в нападі на активістку оговталися і готові йти в контратаку.

Коротко нагадаємо, як розвивалися події. 1 липня 2018 року злочинець облив сірчаною кислотою виконувачку обов'язків керуючого справами виконкому Херсонської міськради, радника Херсонського міського голови Катерину Гандзюк. Вона отримала опіки 40 відсотків тіла, була відправлена на лікування до столиці, де 4 листопада померла в лікарні. Злочин сколихнув суспільство і змусив активізуватися правоохоронні органи. Були затримані п’ятеро підозрюваних, серед яких – виконавець нападу і його безпосередній "куратор". 12 листопада за підозрою у співучасті у вбивстві затримано Ігоря Павловського, на той час помічника депутата від БПП Миколи Паламарчука. 4 грудня оголошено підозру організатору злочину, раніше засудженому Левіну на прізвисько "Москал" – за версією слідства, ключовій постаті у скоєнні замаху. На той момент він уже покинув межі України.

28 січня цього року батько загиблої, Віктор Гандзюк звернувся до президента Петра Порошенка і лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко з вимогою дати політичну оцінку діям голови Херсонської облдержадміністрації Андрія Гордєєва, його заступника Євгена Рищука і очільника Херсонської обласної ради, члена "Батьківщини" Владислава Мангера, які, за словами батька Гандзюк, тісно співпрацюють з підозрюваним в організації вбивства його доньки "Москалом".

11 лютого Мангеру вручили підозру в організації замовлення вбивства. При цьому він пообіцяв "гучні викриття". І не змусив себе довго чекати: під час засідання Шевченківського райсуду Києва  заявив, що вбивство Гандзюк організував генерал СБУ, колишній керівник Херсонського облуправління цієї служби, а нині начальник департаменту захисту національної державності Данило Доценко "з метою дискримінації органів поліції". Мангер стверджує, що в особистому спілкуванні Доценко «неодноразово повідомляв про свою особисту ненависть до партії "Батьківщина" та Юлії Володимирівни Тимошенко». У свою чергу, в СБУ назвали ці звинувачення повним абсурдом. Про те, що заява Мангера брехлива, заявив і адвокат Масі Найєм, який товаришував з Катериною Гандзюк. Брат нардепа від фракції БПП Мустафи Найєма при цьому зауважив: якщо те, про що заявив Мангер, все ж правда, тоді голова облради є співучасником злочину, оскільки досі тримав у таємниці важливу інформацію.

Рішенням столичного райсуду Мангера арештували, але невдовзі він вийшов під заставу майже в 2,5 млн грн. І тут же, припинивши відпустку, повернувся в кабінет у облраді. Тим часом досудове розслідування у справі про вбивство Катерини Гандзюк продовжено до 3 липня. Активісти ж вважають, що воно знову зайшло в кут. Так, батько загиблої заявляє, що, залишаючись на волі, Мангер тисне на свідків і втручається у слідство. В СБУ кажуть про два випадки відмови голови Херсонської облради давати покази слідству. У відповідь захисник Мангера парирував: мовляв, той не готовий співпрацювати, бо вважає спецслужбу упередженою. Але готовий дати покази «незалежному органу досудового розслідування». Якому саме – адвокат не уточнив. Хтозна, може, голова облради чекає на слідчих з ФБР?

Зате інтерв’ю він дав. Що він сказав на свій захист? Що не спілкувався із Гандзюк ані до того, як 2015 року став членом "Батьківщини", ані тоді, коли Катерина покинула цю партію, вказавши у заяві причиною виходу саме приналежність Мангера до цієї структури. Що він всього лише знав раніше засудженого "Москала" Левіна. Вбивство активістки, за його словами, було на руку багатьом. Бо вона конфліктувала з різними владними структурами, і навіть з президентом. На підтвердження останньої тези Мангер посилається на пости Гандзюк у Фейсбуку. Себе називає "жертвою" і повторює заяву про можливу причетність до злочину генерала Доценка. Натякає, що Гандзюк могли вбити в лікарняній палаті. Та основна думка, на яку спираються його висловлювання, викладена в заголовку тексту: "Коли Тимошенко стане президентом, швидко знайдуться ті, хто замовив Гандзюк".

Іншими словами, результати, здобуті попереднім слідством, заяви активістів і звернення батька Гандзюк – все це не те. А от як тільки прийде новий президент, все таємне відразу стане явним. Мовляв, "Тимошенко прийде – замовників знайде". Але такими висловлюваннями колишній однопартієць підставляє свою екс-лідерку. Бо волею-неволею прив’язує її ім’я до скоєного в Херсоні резонансного злочину, працює на закріплення у суспільстві асоціації "Тимошенко – вбивство Гандзюк".

З іншого боку, Юлія Володимирівна за власною ініціативою вже прийняла на себе частину негативу по справі Гандзюк, виступивши на захист Мангера. 11 лютого на Фейсбук-сторінці лідерки «Батьківщини» з’явився пост про (лексику кандидата в президенти України збережено) "беспредел" і "політичну провокацію" влади проти її однопартійця. "Моя команда проаналізувала всі 5 сторінок підозри Мангеру, - заявила ЮВТ. – Жодного факту чи доказу причетності. Лише домисли прокуратури". Дивно, але майже паралельно голову Херсонської облради виключили з партії і рекомендували залишити посаду.

Ситуація склалася настільки неоднозначна для репутації Юлії Володимирівни, що минулої п’ятниці на прес-конференції їй довелося пояснювати свою позицію. Кандидат у президенти заявила, що голова Херсонської облради хотів пройти поліграф, але йому відмовили, бо суд не хоче почути правду щодо замовників з оточення президента. І ані слова – про дані слідства і розслідування журналістів, які вказують на вину Мангера.

Не виключено, що підозрюваний робить свої заяви зі свідомим прицілом не лише підштовхнути "Батьківщину" до активізації дій на свій захист, але й надати суто кримінальній справі політичного забарвлення. Чи вдасться Мангеру такий маневр – залежить, звісно, від якісної роботи слідства. Але, треба визнати, і результати виборів стануть не останнім фактором встановлення істини у гучній справі. Що як Мангер правий, і після гіпотетичної перемоги Тимошенко цю справу буде спущено на гальмах?..

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme