Заможна людина з Донбасу: Хто такий Олександр Тупицький, новий голова КСУ

Новим головою Конституційного Суду України обрано 56-річного Олександра Тупицького, який перед цим обіймав посаду заступника голови КСУ

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Заможна людина з Донбасу: Хто такий Олек…

Depo.ua розповідає, що про нього відомо.

Тупицький - правознавець, фахівець у галузі правового забезпечення діяльності судів та судочинства, кандидат наук з державного управління.

Народився 28 січня 1963 на Черкащині. По закінченні в 1988 р. Харківського юридичного інституту імені Дзержинського працював стажистом прокуратури Донецька, а згодом — слідчим прокуратури Куйбишевського району цього міста.

В 1993 став суддею Куйбишевського райсуду Донецька, а з 2002 по 2009 рік обіймав посаду голови цього ж суду.

За президентства Леоніда Кучми Куйбишевський райсуд Донецька, де тоді працював суддею Олександр Тупицький, прославився через справу адвоката Сергія Салова – довіреної особи кандидата в президенти Олександра Мороза.

"У день президентських виборів 31 жовтня 1999 року Салова затримали в Донецьку та порушили проти нього кримінальну справу за фактом "перешкоджання здійсненню виборчого права громадян". Суть претензій до адвоката полягала в тому, що в нього знайшли п’ять листівок, виконаних у формі спецвипуску газети "Голос України", в яких було написано про смерть Леоніда Кучми. Салов стверджував, що знайшов ці листівки у своїй поштовій скриньці, не мав сумніві у їхній справжності, і тому показав своїм знайомим", - пише НВ з посиланням на Радіо Свобода. 

Олександр Тупицький, який вів справу, спочатку направив її на дорозслідування, але президія Донецького обласного суду скасувала це рішення, після Тупицький виніс Салову вирок - 5 років ув’язнення з відстрочкою на 2 роки і через 7 місяців того випустили з СІЗО. Вирок був скасований рішенням Європейського суду з прав людини.

При цьому справа Салова є у славнозвісних плівках Миколи Мельниченка, де, як нагадує НВ з посиланням на "Українську правду", зафіксовано такий діалог:

Голос, схожий на Кучму: Це з грудня місяця. Крутив, крутив ваш суд якийсь, і повернули справу [Салова] назад і сказали: це треба розглядати не як поширення, а як образу президента. Вони ж покидьки, твої судді. Я повинен їхати до них і давати свідчення. Ти візьми того суддю, б …, за яйця підвісь, нехай повисить одну ніч.

Голос, схожий на Януковича: Зрозумів. Ми розберемося.

Голос, схожий наКучму: Судді взагалі, б …

Голос, схожий на Януковича: Ну, вони покидьки. Голова суду в мене там ненадійний. Його треба міняти.

Голос, схожий на Кучму: Ну ти ж розумієш … міняти, поки система така, що … Ну я думаю, тепер ви розберетеся, щоб він на все життя запам’ятав.

У цей період Тупицький був членом кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області та членом Ради суддів Донецької області, а в 2006 році проходив навчання в США за програмою "Відкритий світ".

В 2010 році Тупицький став суддею Донецького апеляційного господарського суду, а за два місяці вже перебрався до Львова, де став головою Львівського апеляційного господарського суду. Однак надовго не затримався і там і вже в 2012 працював суддею Дніпропетровського апеляційного господарського суду, який невдовзі очолив.

В травні 2013 року Тупицький став суддею Конституційного Суду України (за квотою Президента України).

 "Взагалі, то були часи, коли в юридичних (і не тільки) колах жартували, що найкращою рекомендацією для зайняття керівної посади є місце народження чи роботи на Донбасі. Почасти дійсно виглядало таким чином, що земляки тягнули один одного на гору. То ж не дивно, що тільки-но у 2013 році звільнилося місце у Конституційному Суді, на це місце Указом Президента Віктора Януковича було призначено Тупицького. Фактично стрибок з невідомості на юридичний олімп він зробив менш ніж за 3 роки. Хоча навіть кандидатську захищав не за юридичною спеціальністю, а як фахівець з державного управління", - пише "Закон і бізнес".

А вже в березні 2018 Тупицького обрали заступником голови КС. На цій посаді він працював аж до призначення головою КС, яке відбулося 17 травня. За цей час Тупицький встиг втратити керівника і отримати нового: 14 травня 2019-го тодішнього голову Конституційного Суду Станіслава Шевчука відправили у відставку за результатами голосування. Новим главою КС стала Наталя Шаптала, а Шевчук невдовзі звернувся до Окружного адміністративного суду Києва з позовом про визнання його звільнення (на підставі п. 3 ст. 21 закону про КС) незаконним, - пише "Обозреватель"

За даними "Закон і бізнес" "на думку експертів, зокрема, екс-першого заступника глави Адміністрації Президента Андрія Портнова, за інтригами навколо позбавлення статусу судді КС Шевчука стояв саме Тупицький". 17 травня Тупіцького проголосували на спеціальному пленарному засіданні Конституційного Суду України, а Наталю Шапталу звільнили з посади на підставі подання нею заяви про відставку.

Як відомо, Голову Конституційного Суду України обирають на спеціальному пленарному засіданні Суду, таємним голосуванням і на трирічний строк. Суддя Наталя Шаптала, призначена тільки весною цього року, була звільнена за власним бажанням.

За даними декларації, Олександр Тупицький - людина заможна.

Джерело: pep.org.ua

Як свідчать дані моніторингу "Декларації без декорацій", в 2014 році Тупицький посів третє місце в рейтингу правоохоронців з найбільшим доходом.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme