Посадити попередника: Про що не хочуть думати Зеленський і його оточення

Шостий президент запевняє, що не переслідує п’ятого, а той, мовляв, хоче бути жертвою, аби всі вважали, що в Україні є політичні переслідування. Чи переконливо ця версія звучить для західних друзів України

Посадити попередника: Про що не хочуть д…

"Мене не цікавить пан Порошенко, - розповів Зеленський в інтерв’ю канадському виданню The Globe and Mail. - Не цікавлять питання політичного переслідування, адже я цим не займаюся. Я впевнений, що це він просто підігріває ситуацію, адже його не було чути за півроку до виборів, його політична сила в парламенті не голосувала за жодні великі реформи в нашій країні, які наразі відбуваються. Я нічого не бачив, окрім цієї останньої історії, що вони почали збирати рейтинги на цьому хайпі. Я до цього спокійно ставлюся".

На думку Зеленського, більшість людей в Україні розуміють, що "все це схоже на політичний театр". Так, схоже, але хто ж сприяє цьому хайпу?

Нагадаємо: ще донедавна розслідувалося 27 справ, в яких так чи інакше фігурує Петро Порошенко. Три справи, як нещодавно повідомила Генпрокурор Ірина Венедіктова, закрито за відсутності складу злочину. Справа про призначення Сергія Семочка заступником Служби зовнішньої розвідки у 2018 році нині слухається у Печерському суді. По ній спочатку Офіс Генпрокурора клопотав про арешт Порошенка із багатомільйонною заставою, згодом клопотання пом’якшили – хочуть зобов’язати колишнього президента ходити на судове засідання. На думку юристів та експертів, жодна зі справ, що лишилися, не має судових перспектив. Більш того, щойно якусь із них активізують, відбувається те, що називають "пострілом собі в ногу" - це викликає негативну реакцію західних партнерів з одного боку, а з іншого – стимулює зростання рейтингу "Євросолідарності".

Зеленський переконує канадське видання і через нього українську діаспору в Канаді, що Порошенко його не цікавить. Рівно місяць тому, під час прес-конференції президент сказав: "Що стосується вироку пану Порошенку - я впевнений у цьому і впевнений, що все це ще попереду. Ви бачили і вчорашній скандал (перед цим нардеп Андрій Деркач оприлюднив порцію аудіозаписів, на яких голоси, схожі на голос Порошенка і екс-віце-президента США Джо Байдена, розмовляють на всякі цікаві теми). Вони так керували державою, що на них чекає багато дуже різних пригод і різних вироків". Ця заява схожа на відсутність інтересу до долі попередника?

Спроби нинішньої влади посадити Порошенка дуже часто порівнюють з діями Віктора Януковича, який садив Юлію Тимошенко, на той момент - свою головну політичну конкурентку. Причому тодішня влада також вперто стояла на тому, що вона не займається політичними переслідуваннями, що все робиться за законом і своє слово має сказати суд. Приміром, Янукович на Варшавському саміті країн Центральної Європи 27 травня 2011 року, коли йому закинули політичні репресії в Україні, казав, що їх нема, а є боротьба з корупцією. У січні того ж року в інтерв’ю телеканалу CNN International, він запевняв: Юлія Тимошенко знайде можливість захистити себе, і він зацікавлений у тому, щоб це сталося. "Я хотів би, щоб вона довела, що звинувачення проти неї неправдиві", - казав він. Але "якщо суд визнає її винною, вона повинна буде понести відповідальність, як і будь-яка інша людина". 11 жовтня 2011 року суддя Печерського суду Родіон Кірєєв зачитав вирок Тимошенко: 7 років тюрми.

Цей вирок спричинив потужну критику Януковича з боку західних політиків, які в один голос заявляли про політичну мотивованість посадки екс-прем’єрки. Наступним етапом, нагадаємо, стала своєрідна "торгівля Тимошенко", коли офіційний Київ то погоджувався відпустити її на лікування за кордон, то ставив нові перепони для цього. Наприкінці вересня 2013 року, за 5 місяців до падіння свого режиму, Янукович в інтерв’ю агенції Bloomberg казав: "Питання Тимошенко дуже складне, але його вирішення було б простіше, аби вона відвідувала судові засідання, але пані Тимошенко відмовляється". Зараз у відмові ходити на допити та на суди звинувачують Порошенка. 

Ми далекі від думки, що Зеленський повторює кроки Януковича, тільки об’єкт помсти інший. Радше йдеться про певні паралелі. І в діях, і в заявах. Але на Банковій мають розуміти дві речі: перша - ніхто на Заході не повірить у відсутність політичних мотивів у справах, в яких фігурує Порошенко; друга – цими справами влада власними руками послаблює Зеленського, якому на всіх міжнародних майданчиках доведеться відповідати на питання про Порошенка. Як Янукович відповідав про Тимошенко. Чи готовий Зеленський весь свій президентський термін правити разом зі своїм попередником, про якого йому постійно нагадуватимуть? 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"