Хто кого зрадив: Чому Козак намагається викинути ЄС з переговорів по Донбасу, а Єрмак йому допомагає

Спроба Козака відмовитись від переговорів у форматі "нормандських радників" є намаганням Кремля вичавити з переговорів стосовно Донбасу ЄС, а не розповісти, як комусь заважає "проактивна позиція" Єрмака. Який, за словами Козака, погодився на російську версію "всеохопного перемир'я"

Тарас Паньо

Новина про те, що заступник глави путінської адміністрації Дмитро Козак, кремлівський "куратор українського напрямку", написав листа раднику канцлерки Німеччини Ангели Меркель з копіями для представників Франції та України, у якому назвав переговори по Донбасу на рівні радників "безглуздими" і запропонував відмовитися від цього формату, нікого особливо не здивувала. Схильність до публічних демаршів та істерик, з періодичними заявами про те, що "Україна майже вийшла з нормандського формату", супроводжувала Козака від початку його участі в переговорах по Донбасу.

Зазвичай, у Києві ці заяви скромно ігнорувалися. Але цього разу сталося інакше. Голова офісу Зеленського Андрій Єрмак вирішив прокоментувати заяву Козака. Повідомивши поважній публіці, що заява ця – результат бажання Росії "покращити свою позицію на переговорах". І взагалі – "тонка дипломатична гра". До якої Росія була змушена вдатися, оскільки останнім часом "Україна зайняла проактивну позицію" на переговорах. Напевно, стараннями пана Єрмака, який періодично підписував більш ніж сумнівні документи – а потім відкликав свій підпис. Як то було, приміром, в історії з "робочою групою" спільно з представниками сепаратистів.

Натомість проросійські ЗМІ в Україні поширили цю новину з акцентом на тому, що "Козак хоче вийти з переговорів з Єрмаком". Напевно, саме через "проактивну позицію" останнього.

Таким чином, наразі є три публічні позиції. Козака, який хоче вийти з переговорів у форматі радників. Єрмака, який стверджує, що ніхто й нікуди виходити не буде, а якщо й буде – то тільки тому, що він усіх "притис до стінки". І проросійських ЗМІ, які натякають на існування якогось конфлікту між їхнім Козаком і нашим Єрмаком (кумедні жарти грає реальність з історичними аналогіями).

Ситуація, на перший погляд, натякає на існування якихось радикальних дій Банкової стосовно захисту національних інтересів України. Але якщо читати не новини, викладені проросійськими ЗМІ, а саму заяву Козака, все картина складається інакша.

Ключовим для розуміння ситуації в листі є один момент. В якому Козак стверджує, що нещодавно укладена угода про "всеохопне припинення вогню", наслідками якої так старанно хвалиться Єрмак, приймалася практично без участі Франції і Німеччини. Приймалася, цілком ґрунтуючись на російські пропозиції. І вона була втілена в реальність – на відміну від документів, які формуються за участю представників Німеччини та Франції.

У такий спосіб Козак намагається применшити роль "нормандського формату" за участю ЄС – при тому рекламуючи як більш "дієву" форму засідання мінської ТКГ. Де Росія може спокійно наполягати на виконанні й усіх інших своїх "пропозицій" – з байдужими спостерігачами ОБСЄ, схильним до угодовства з Росією Єрмаком та 86-літнім Кравчуком. А Єрмак, широко рекламуючи зліплене за російськими лекалами "перемир'я", фактично підтримує цю тезу Козака.

При тому перехід у виключно "мінський формат", загалом, влаштує і ЄС. За умови, що сторони прийдуть до якихось угод і припинять активну стрілянину, а європейським дипломатам при тому не доведеться особливо напружуватися, повернення України в російську геополітичну орбіту в Берліні та Парижі цілком переживуть.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада