Дубілет, Вітренко і Хорошковський: Яку зачистку уряду планують в Зеленського

Групи впливу, які залишилися "голодними" внаслідок того стану речей, який склався на початку осені, при формуванні чинної конфігурації влади, заявляють про свої претензії на ресурсні посади – аж до крісла голови уряду

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Дубілет, Вітренко і Хорошковський: Яку з…

Телеграм-канали, переважно анонімні, пишуть, що Валерію Хорошковському начебто пообіцяли пост віцепрем’єрміністра українського уряду. Асоціюють ці анонімки з нардепом Дубінським. Розмови про таке призначення почалися не сьогодні: непрямим підтвердженням побутування цієї версії у кулуарах влади є слова чинного глави уряду Олексія Гончарука, який десятьма днями раніше заперечив можливість появи на Грушевського ексголови СБУ і віцепрем’єра часів президентства Януковича. Йому нічого не відомо про таку можливість, переконує Гончарук.

При цьому він уточнив, що нові призначення в уряді таки плануються: подано на розгляд Верховної Ради кандидатуру нового глави Міністерства розвитку громад і територій. Як повідомлялося, це міністерство замість Альони Бабак, яку поки не звільнено, має очолити глава Івано-Франківської облдержадміністрації Денис Шмигаль. Кажуть і про заміну ще трьох-чотирьох міністрів, але імен джерела, яким варто довіряти, не називають. Подейкують, ідеться про Олексія Оржеля. Чи Оксану Коляду, міністерку у справах переселенців і ветеранів. Більше того, може йтися і про "добровільно-примусову" відставку самого прем’єрміністра, але про це далі.

Цікаво, що на початку грудня 2019 року Гончарук визнав, що Хорошковський консультує Державну митну службу. За словами урядника, він зустрічався з колишнім чиновником понад місяць тому, і той розповідав про свій досвід реформування митної служби.

Нагадаємо, митну службу Хорошковський очолював у 2007-2009 роках, і ефективно закрив низку тіньових схем. Минулої осені керівник Офісу президента Андрій Богдан в інтерв’ю "Українській правді" теж казав, що ОП користується послугами Хорошковського для консультацій щодо митниці "на безоплатній основі". Depo.ua детально розповідало про обставини цієї ситуації в матеріалі "Митниця, Росія чи "тіньовий прем’єр": Для чого Зеленському Хорошковський".

Пікантності ситуації додало фактичне заперечення цих слів керівником Державної митної служби Максимом Нефьодовим. Не називаючи прізвищ, Нефьодов сказав, що "спілкувався з деякими пенсіонерами, які очолювали митницю", але наголосив, що це в жодному разі не означає, що досвід цих людей треба використовувати. "Це було б просто смішно, тому що ці люди є причиною проблем, які є зараз, а не вирішенням цих проблем", – резюмував митник. З цієї заяви можна зробити висновок: якщо Хорошковський і намагався консультувати нинішнє керівництво цієї структури, то співпраця розвитку не мала.

Однак, крісло під Нефьодовим гойдають. Для зовнішнього спостерігача це помітно за підвищеним градусом викриттів, які оприлюднюють у соцмережах джерела, пов’язуванні з Ігорем Коломойським (один із фронтменів цієї мережі – нардеп від "Слуги народу" Олександр Дубінський). Що може свідчити про наявність у Ігоря Валерійовича певного інтересу до начебто нової, але все ще так приємно старої митної служби.

Синхронно пов’язані з інтересами цього олігарха кола відкрили "другий фронт" боротьби за звільнення прем’єра Гончарука. Ймовірними наступниками глави уряду, якому президент після скандалу із відомими записами з робочого кабінету відвів час, щоб "ця машина обкаталася і поїхала", називають топменеджера "Нафтогазу" Юрія Вітренка, чинну міністерку фінансів Оксану Маркарову. А вчора в цьому контексті виникло ще одне прізвище – Дмитра Дубілета, міністра Кабінету міністрів, який запам’ятався правильно поданими в медіа успіхами в переведенні бюрократичних процесів у "цифру", а також проведеним недавно "електронним переписом" українців, названим багатьма фахівцями профанацією. Словом, молодий технократ.

З цього списку двох, Дубілета і Вітренка, можна віднести до кола осіб, прем’єрства яких може бажати Коломойський. Батько першого, та й сам Дубілет-молодший – плоть від плоті "ПриватБанку", який на момент їхньої праці там належав олігарху. Вітренка ж, який може похвалитися іміджем "переможця над росіянами у спорі "Нафтогазу" з "Газпромом", все минуле літо Коломойський згадував як потенційного і бажаного главу уряду. Нарешті, розмови про прем’єрство Маркарової, яку спікери Коломойського називають близькою до західних, головно американських фінансових кіл, можуть мати на меті убезпечити її від очікуваного "кадрового цунамі", який начебто має от-от накотитися на уряд з боку Банкової. Іншими, словами, її група підтримки буде не проти й надалі бачити Маркарову на чолі Мінфіну.

Тож перші розкати грому вже звучать. Багато поінформованих журналістів і екзальтованих спостерігачів чекають на сильну грозу в урядовому кварталі вже у лютому (що було б не за сезоном) або ранньою весною (що більш природно).

У контексті обговорюваних відставок/призначень у новому світлі сприймаються перспективи повернення у владу Валерія Хорошковського. Насамперед в оточенні Володимира Зеленського йому можуть готувати роль комунікатора між бізнес-політичними групами, пам’ятаючи про його попередню наближеність до оточення мільярдера Віктора Пінчука, який утримує на своїх орбітах цілу низку різного масштабу політиків, чиновників і крупних бізнесменів, від Леоніда Кучми до Святослава Вакарчука (останній такий зв'язок заперечує).

Не варто виключати й того, що повернення такої фігури, як Хорошковський, потрібне, щоб забезпечити противагу впливам Ігоря Коломойського, який не приховує бажання нарешті вполювати суттєвий "трофей", гідний його внеску в перемогу ЗеКоманди на виборах-2019, а не обмежуватися тим, що дають. Інший важливий напрямок, де можуть стати в пригоді вміння і старі зв’язки Хорошковського, – контакти Києва з представниками російських бізнес- та політичних груп.

Свого часу ексвіцепрем’єр був співвласником телеканалу "Інтер", у його портфоліо – робота з російським політикумом і великим, близьким до Кремля бізнесом. З огляду на це Хорошковського можна вважати потенційним переговірником з тими чи іншими групами впливу в Москві. Щоправда, задіяти його у цій сфері можна буде лише в разі, якщо він працюватиме узгоджено з помічником президента України Андрієм Єрмаком, який має монопольний вплив на контакти на російському напрямку і тіснить з цього поля навіть путінського кума Медведчука. Більше того, чи то інформовані джерела, чи то злі язики, розвиваючи тему "війни башт Банкової", "сватають" Єрмака на заміну Андрію Богдану в кріслі глави Офісу президента. Якщо ця рокіровка таки відбудеться, не можна виключати часткове заміщення Хорошковським функцій, які вельми успішно – принаймні, в очах Зеленського – зараз виконує Єрмак.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme