Ситник і $500 тисяч: Кого для Зеленського топить скандальний Крючков

Сьогодні суд взявся за обрання запобіжного заходу підозрюваному у фінансових оборудках Дмитру Крючкову – екс-нардепу від БЮТ, який довго переховувався за кордоном. Привертає до себе увагу факт його повернення до України за тиждень до президентських виборів

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Ситник і $500 тисяч: Кого для Зеленськог…
Фото: УНІАН

Деякі експерти вважають, що свідчення Крючкова можуть бути використані технологами Володимира Зеленського проти опонента, а в разі перемоги коміка - як важіль тиску на найближче оточення Порошенка і його самого, у тому числі через відкриття кримінальних справ.

17 квітня Солом'янський районний суд столиці розглядав клопотання про обрання запобіжного заходу екс-нардепу, колишньому власнику компанії "Енергомережа" Дмитру Крючкову, підозрюваному за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем у особливо великих розмірах). Прокуратура просить для нього тримання під вартою із альтернативою внесення застави у майже 347 млн грн. Колишньому депутату загрожує ув'язнення до 12 років з конфіскацією майна. В підсумку суд ухвалив рішення про утримання Крючкова під вартою терміном на 45 діб від моменту затримання та із правом внесення застави у сумі 7,11 мільйона гривень.

Навесні 2018 року Крючкова затримували правоохоронці Німеччини за запитом України, однак відпустили під заставу – попри вимоги Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) про його екстрадицію в Україну. Та після трьох років переховування за кордоном у понеділок, 15 квітня, Крючков сам прилетів у Київ з Німеччини і був затриманий детективами НАБУ.

САП звинувачує Крючкова у заволодінні 424 млн грн коштів "Запоріжжяобленерго" і низки промислових підприємств Запорізької області при підписанні договорів про відступлення права вимоги боргу, що дозволяють "Енергомережі" стягувати з підприємств на свою користь заборгованість за поставлену електроенергію.

У суді Крючков відразу заговорив мовою звинувачень. Можливо, саме для цього й приїхав. Резонансні заяви прозвучали з його вуст на адресу оточення президента Порошенка, яке начебто причетне до "енергетичних" афер. На сьогоднішньому судовому засіданні Крючков повідомив, що отримував вказівки від оточення Порошенка щодо роботи "Енергомережі" з державними обленерго. У цьому контексті він назвав прізвище Ігоря Кононенка, першого заступника голови фракції БПП у парламенті, якого називають однією із найближчих до Порошенка осіб.

За словами Крючкова, Кононенко начебто неодноразово дзвонив йому і з посиланням на слова президента заявляв про перспективність екс-голови Нацкомісії держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) Дмитра Вовка і просив ввести того "в курс справ". Він також зазначив, що "Енергомережа" не раз відмовлялася від судових позовів по виграшних справах. Далі – більше: зустрічався з "представниками від президента", які передали пропозицію поділитися частиною корпоративних прав компанії "Енергомережа". "У нас була зустріч з Ігорем Кононенком, де обговорювалася робота з низкою обленерго і "Центренерго", - сказав підозрюваний екс-нардеп.

Що означають заяви Дмитра Крючкова і які наслідки вони можуть мати? Повідомлення про те, що Кононенко посилався на слова президента, навряд чи можна вважати переконливим аргументом для неупередженого слідства. Сказати "я від президента" - ще не означає насправді представляти інтереси останнього: все залежить від рівня авантюризму особи. Так що прив’язати Порошенка до "енергетичної справи", базуючись лише на процитованих словах Крючкова, навряд чи вийде. З одним "але": багато чого залежатиме від того, яким аргументам віддадуть пріоритет слідчі органи і суд – фактичним чи політичним, пов’язаним з можливою зміною господаря Банкової.

У понеділок в ефірі "Свободи слова" на телеканалі ICTV Петро Порошенко спрогнозував подальший розвиток подій у цій справі, припустивши, що "Крючкова поведуть до суду, завтра він опиниться на волі, а в четвер (18 квітня) буде на каналі "1+1", на території пана Зеленського, щоб відіграти свою роль у виборчому процесі".

Минулого четверга, 11 квітня, опонентам глави держави не вдалася провокація в ефірі згаданого каналу за участю керівника департаменту міжнародно-правової співпраці ГПУ Костянтина Кулика, який, вочевидь, мав публічно звинуватити Порошенка у злочинах. Президент зірвав цей план несподіваним приходом на прямий ефір підконтрольного Ігорю Коломойському телеканалу, де заявив, що Кулик зустрічався з оточенням Коломойського і отримав від олігарха "наказ" звинуватити главу держави у втручанні в "справу Курченка". Нині, не виключено, ми стали свідками завершальної частини передвиборчої вистави, призначеної дискредитувати конкурента Зеленського.

Цікаво, що Крючков у своїх заявах згадав і директора НАБУ Артема Ситника. Його він звинуватив у отриманні півмільйона доларів хабаря від "Енергомережі" "за сприяння у слідстві". Також повідомив, що відносно Ситника було відкрито справу за отримання хабаря і перевищення повноважень, і про це відомо Генпрокурору Юрію Луценку.

Для чого команді Зеленського-Коломойського знищувати імідж керівника НАБУ, який у вузьких колах громадських активістів вважається ледь не "іконою антикорупційного стилю"? Циркулюють і версії про підтримку Ситника у високих кабінетах американського Держдепу і в амбасаді США в Києві. Тут варто згадати про задекларований представниками штабу ЗЕкандидата намір провести після перемоги на виборах президента "перезапуск антикорупційної інфраструктури в Україні", яка не працює через політичні залежності (про це заявляв один із ЗЕрадників, екс-міністр фінансів Олександр Данилюк).

Якщо послабиться вплив в Україні нинішнього посла Сполучених Штатів Марі Йованович, яка неодноразово публічно підтримувала Ситника, попри брак результатів роботи його відомства, то погроза нової владної команди може бути реалізована через заміну персоналій у керівництві антикорупційних органів. Серед тих, хто опиниться під загрозою звільнення, може виявитися й директор НАБУ. І питання, чи зможе ЗЕ і його молода команда проігнорувати побажання стратегічного партнера України.

Тим часом Державне бюро розслідувань (ДБР) почало досудове розслідування за фактом отримання хабаря Артемом Ситником від екс-депутата Крючкова. Про це повідомила прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган. То ж закручується дуже цікава історія. І для Ситника, і для політичних розкладів після президентських виборів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme